ضرورت برنامه ریزی برای انتقال بار از جاده به ریل

به گزارش مجله خزرکوه، عضو هیات رئیسه اتاق ایران با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت حمل بار راه آهن کرمانشاه گفت: زحمات زیادی برای رسیدن راه آهن به کرمانشاه اجرا شده و باید برای آماده سازی این شبکه برای جذب بار و همچنین زمینه سازی برای انتقال بار از جاده به ریل برنامه ریزی شود.

ضرورت برنامه ریزی برای انتقال بار از جاده به ریل

کیوان کاشفی، در پنجاه و چهارمین جلسه شورای گفت وگو دولت و بخش خصوصی کرمانشاه با بیان اینکه خط ریلی این استان ظرفیت احداث ایستگاه باری در سه نقطه را دارد، اضافه کرد: منطقه پل چهر به دلیل استقرار صنایع پتروشیمی استان از مهم ترین این نقاط است. ضمن اینکه در منطقه شهرک صنعتی فرامان نیز امکان احداث یک ایستگاه وجود دارد که نیاز سه شهرک صنعتی فرامان، بیستون و زاگرس را پوشش دهد.

او ادامه داد: در منطقه ماهیدشت نیز به دلیل وجود کارخانه های سیمان سامان و کشت و صنعت ماهیدشت ظرفیت ایجاد ایستگاه باری وجود دارد اما راه آن مقداری از خط اصلی دور است.

کاشفی همچنین خواستار برقراری خطوط آنتنی راه آهن برای واحدهای تولیدی استان شد و اضافه کرد: صاحبان صنایع نیز راضی هستند در این زمینه سرمایه گذاری کنند.

رئیس اتاق کرمانشاه در ادامه از مسائلی که درخواست های متعدد کارگران برای سخت و زیان آور محسوب شدن مشاغل ایجاد کرد هم یاد کرد که به معضلی برای کارآفرینان تبدیل شده است.

او اظهار کرد: متأسفانه بیش از 80 درصد از کارگرانی که در این زمینه درخواست می دهند حکم می گیرند و این امر هزینه زیادی را به کارفرمایان تحمیل می کند.

کاشفی خواستار توجه به نظرات کارفرمایان در این زمینه شد و اضافه کرد: در جلسات قبلی مصوباتی در این زمینه داشتیم که اجرایی نشده است.

او معتقد است مسائل سخت و زیان آور محسوب شدن مشاغل، فضای کسب وکار استان را تحت تأثیر قرار داده است.

اشتغال زایی؛ اولویت اول کرمانشاه

در ادامه هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه نیز با بیان اینکه در قطعه ملایر تا کرمانشاه راه آهن غرب کشور حدود 1100 میلیارد تومان سرمایه گذاری اجرا شده، اضافه کرد: متأسفانه از این سرمایه گذاری آن طور که باید استفاده نکردیم.

او اظهار کرد: قرار نبود راه آهن صرفاً مشکل حمل ونقل مسافر را حل نماید بلکه باید از این پتانسیل برای انتقال حمل ونقل زمینی به حمل ونقل ریلی بهره ببریم.

استاندار کرمانشاه از سرعت پایین راه آهن برای جابجایی بار هم گلایه کرد و یادآور شد: گاهی سرعت حمل بار با کامیون چند برابر سرعت استفاده از قطار است که این امر برای فعالان اقتصادی که حتی یک ساعت هم برای آنها مهم است، پذیرفتنی نیست.

بازوند خواستار احداث خطوط آنتنی از راه آهن کرمانشاه تا نزدیکی واحدهای تولیدی شد و اضافه کرد: قطار بدون خط ریلی کارایی برای واحدهای تولیدی ندارد و وزارت راه و شهرسازی باید این گره را حل نماید.

او با بیان اینکه هم اکنون بخش خصوصی کرمانشاه آمادگی دارد تا حدودی در زمینه تکمیل زیرسازی خطوط آنتنی همکاری کند، تأکید کرد: البته اعتباری که بخش خصوصی برای این کار باید بگذارد ممکن است صرفه اقتصادی برای آنها نداشته باشد.

استاندار کرمانشاه در ادامه بر لزوم همکاری مدیران برای رفع مشکل بیکاری استان نیز تأکید کرد و گفت: اکنون 90 درصد موضوعات ملاقات مردمی بحث اشتغال است.

بازوند اظهار داشت: به تمام مدیرانی که قرار است کار خود را در کرمانشاه آغاز کنند نیز اعلام کردم که اولویت اول استان اشتغال است و مدیری که اعتقادی به بخش خصوصی ندارد نباید به کرمانشاه بیاید.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه این مهم در حوزه اداره کار استان بیشتر مورد تأکید است، اعلام کرد: نمی پذیریم که در خود اداره کار پیش روی فعالیت بخش تولید مانع تراشی شود.

بازوند معتقد است اگر به دنبال رونق تولید و بهبود فضای کسب وکار که خروجی آن اشتغال است هستیم، دستگاه ها باید به سمت تسهیلگری برای بخش خصوصی بروند.

او یادآور شد: در شرایط کنونی که بخش خصوصی به سختی خود را سر پا نگه داشته، نباید دستگاه ها نیز با مانع تراشی به بخش خصوصی ضربه بزنند.

استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه این موضوع باید در بدنه کارشناسی دستگاه ها حل شود، اضافه کرد: گاهی تصمیم یک کارشناس می تواند یک شبه صد شغل را از بین ببرد.

او اضافه کرد: اگر نیاز باشد برای کارشناسان دستگاه ها جلسات توجیهی می گذاریم تا شرایط اشتغال استان را بهتر درک کنند.

بازوند همچنین خواستار اعتماد بیشتر به کارفرمایان شد و با اشاره به اینکه نباید تصور کنیم کارفرما به کارگر ظلم می کند، اعلام کرد: هیچ کس از کارفرمایی که تمام سرمایه خود را به دست کارگر داده برایش دلسوزتر نیست و ما نیز نباید بدون حضور کارفرما هر تصمیمی که می خواهیم برایش بگیریم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 183

به "ضرورت برنامه ریزی برای انتقال بار از جاده به ریل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت برنامه ریزی برای انتقال بار از جاده به ریل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید