عمل آرتروپلاستی چیست و چگونه انجام می شود؟

به گزارش مجله خزرکوه، آرتروپلاستی نوعی جراحی برای بازسازی مفاصل بوده که انواع مختلفی از جمله تعویض مفاصل را شامل می شود. از این روش جراحی می توان برای درمان پینه پا، انحراف شست پا و ورم مفاصل در انگشتان دست و شانه استفاده کرد.

عمل آرتروپلاستی چیست و چگونه انجام می شود؟

خبرنگاران | سرویس سلامت - بسکمک از افراد ممکن است دچار درد مفاصل شوند. مفاصل بدن به مرور زمان دچار استهلاک و فرسایش می شوند و هر گونه آسیب یا بیماری مانند ورم مفاصل می توانند موجب بدتر شدن این شرایط شوند. گزینه های مختلفی برای درمان درد های مفصلی وجود دارند که یکی از آن ها نوعی جراحی به نام آرتروپلاستی رزکسیون یا برش است. (رزکسیون به معنای برش و بخش برداری است)

آرتروپلاستی نوعی جراحی برای بازسازی مفاصل بوده که انواع مختلفی از جمله تعویض مفاصل را شامل می شود. در آرتروپلاستی رزکسیون، جراح به منظور تسکین علائم، بخشی از مفاصل را برمی دارد و فضای خالی به وجود آمده به مرور زمان با بافت اسکار پر خواهد شد.

در چه شرایطی نیاز به جراحی آرتروپلاستی است؟

جراحی معمولا اولین گزینه برای درمان درد مفاصل نیست. اغلب در ابتدا گزینه هایی مانند استفاده از آتل، دارو یا فیزیوتراپی مد نظر قرار می گیرند. در صورت بدتر شدن درد و اختلال در حرکت مفاصل، گزینه جراحی در نظر گرفته می شود.

از جراحی آرتروپلاستی رزکسیون می توان در موارد زیر استفاده کرد:

  • انگشتان پا، برای درمان ورم مفاصل، پینه پا و مشکلاتی مانند انحراف شست
  • انگشت شست، برای تسکین درد ورم مفاصل در مفصل ﻛﺎرﭘﻮﻣﺘﺎﻛﺎرپال
  • شانه، برای درمان ورم مفاصل در مفصل آکرومیوکلاویکولار

اگر بیمار پس از تعویض لگن، زانو یا شانه دچار عفونت شود، ممکن است از جراحی آرتروپلاستی برای درمان وی استفاده شود. هرچند استفاده از این روش در این شرایط زیاد مرسوم نیست.

آیا استفاده از جراحی آرتروپلاستی مناسب است؟

هر نوع جراحی دارای مزایا و معایبی است. استفاده از آرتروپلاستی می تواند به تسکین درد در بعضی مفاصل کمک کرده، اما همچنین ممکن است باعث ایجاد محدودیت هایی در عملکرد مفاصل نیز شود. به عنوان مثال، پس از جراحی انگشتان پا، ممکن است قدرت و نیروی انگشت شست پا کم شود. در جراحی انگشت شست، ممکن است قدرت فشار دست کم شود. پس از جراحی لگن، ممکن است به عصا نیاز داشته باشید. بهتر است درباره مزایا و معایب این جراحی با پزشک خود مشورت کنید.

نحوه آماده شدن برای جراحی آرتروپلاستی

پزشک ابتدا شما را معاینه فیزیکی کرده و بعضی آزمایش های اولیه را برای شما تجویز خواهد کرد. به عنوان مثال ممکن است برای شما آزمایش خون، عکس برداری از قفسه سینه و نوار قلب تجویز شود.

علاوه بر این، قبل از جراحی، درباره تمام دارو های شیمیایی، گیاهی و مکمل های مصرفی خود با پزشک صحبت کنید. ممکن است لازم باشد مصرف بعضی از آن ها را متوقف کنید. پزشک احتمالا به شما دستورالعمل هایی برای مصرف مواد غذایی قبل از جراحی خواهد داد.

فرایند جراحی آرتروپلاستی

نوع جراحی بستگی به محل مفاصل داشته و ممکن است شامل بیهوشی کامل یا موضعی شود. بعضی از آن ها به صورت آرتروسکوپی انجام می شوند. در این شرایط پزشک در اطراف مفصل چند برش کوچک ایجاد کرده و با استفاده از ابزار های مخصوص، جراحی را انجام می دهد. همچنین ممکن است از جراحی باز استفاده شود.

با این حال، فرایند اصلی به این صورت است که پزشک بخشی از مفصل (بخشی از استخوان ها و غضروف ها) را برداشته و به مرور زمان، این فضای خالی توسط بافت اسکار، پر خواهد شد.

در ادامه به چند نوع رایج از جراحی آرتروپلاستی اشاره می کنیم:

انگشتان پا: به طور معمول، اطراف انگشتان پا را بی حس می کنند و شما در حین جراحی بیدار خواهید بود. پزشک بخشی از انگشتان پا را بر خواهد داشت. احتمالا همان روز می توانید به خانه برگردید.

انگشت شست: جراحی مفصل ﻛﺎرﭘﻮﻣﺘﺎﻛﺎرپال نیز مشابه جراحی انگشت پا است. در این روش ممکن است، بیهوشی به صورت کامل یا موضعی باشد. سپس پزشک استخوان کوچکی به نام استخوان شبه ذوزنقه ای را برخواهد داشت.

شانه: جراحی مفصل آکرومیوکلاویکولار را می توان به صورت آرتروسکوپی یا جراحی باز انجام داد. به طور معمول، این نوع جراحی نیاز به بیهوشی کامل دارد.

دوره نقاهت

بسته به نوع جراحی، دوره نقاهت متفاوت بوده و در بیشتر موارد، احتمالا نیاز به ورزش درمانی خواهد بود.

به طور معمول، در جراحی پا، در عرض چند هفته بهبودی حاصل خواهد شد.

پس از جراحی شست، معمولا حدود 6 هفته نیاز به بستن آتل خواهد بود. بهبودی کامل ممکن است 6 ماه طول بکشد.

پس از جراحی مفصل آکرومیوکلاویکولار، باید به مدت 4 هفته از آویز دست استفاده کنید. به طور معمول 2 تا 3 ماه طول می کشد تا فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

برگرفته از: webmd.com

منبع: setare.com
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1026

به "عمل آرتروپلاستی چیست و چگونه انجام می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمل آرتروپلاستی چیست و چگونه انجام می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید