فردوس کاویانی این روزها چه می کند؟

به گزارش مجله خزرکوه، دو، سه سال قبل تصویری از فردوس کاویانی در یک مراسم منتشر شد که خیلی ها را ناراحت و نگران کرد، اما این روزها خوشبختانه حال این بازیگر قدیمی خوب است و اگرچه پیشنهادهایی برای بازیگری دارد، فعلا مشغول استراحت است.

فردوس کاویانی این روزها چه می کند؟

به گزارش خبرنگاران، اردیبهشت سال 1396 بود که فردوس کاویانی برای شرکت در مراسم بزرگداشت خود در شب بازیگر خانه تئاتر به تئاتر شهر آمد ولی چهره رنجور و بیمارش مهم ترین تصویری بود که از آن مراسم ثبت شد.

از همان زمان تلاش کردیم گفت وگویی با این هنرمند داشته باشیم که به دلیل بیماری میسر نشد. هر چند همان حضور در تئاتر شهر سبب پیگیری های دیگری از سوی کانون فیلم خانه سینما شد تا سال 98 در همین ماه تیر، بزرگداشتی در خانه سینما برای فردوس کاویانی برگزار شود؛ مراسمی که جمع زیادی از سینماگران و همکاران او شرکت کردند ولی خودش به دلیل بیماری و توصیه پزشک برای پرهیز از هر اتفاق هیجان انگیز نتوانست به خانه سینما برود. آن شب گفته شد که وی به پارکینسون دچار شده و به همین دلیل شرایط مساعدی برای حضور ندارد.

با این حال چند هفته قبل برای احوالپرسی از این هنرمند، بویژه بخاطر روزهای کرونایی، دوباره پیگیر شدیم تا شاید بشود گپ و گفتی با او داشت، اما دستور پزشکان هنوز برای او تغییر نکرده و خانواده اش واسطه ای هستند تا جوابگوی احوالپرسی ها باشند.

پسر فردوس کاویانی درباره حال این روزهای پدرش که در آستانه 80 سالگی است و از دهه 40 بازیگری را با تئاتر شروع کرده، به خبرنگاران می گوید: خدا را شکر حال پدرم خیلی خوب است، به دستور پزشک استراحت می کند و بیماری شان هم تحت کنترل است. این روزها هم حواسمان هست که کمتر بیرون بروند و ما هم سعی می کنیم در رفت وآمدها مراقبت بیشتری داشته باشیم.

آرتین کاویانی اضافه می کند: خیلی از دوستان و همکاران پدر لطف دارند و تماس می گیرند که بخواهند با ایشان صحبت کند یا به دیدارشان بیایند ولی به دستور پزشک بهتر است چندان این کار انجام نشود. در واقع پیشنهاد دکتر این است که صحبت یا کاری که ممکن است دچار هیجانشان کند، انجام نشود.

او می گوید: پدرم بیشتر مشغول کارهای روزمره و خواندن کتاب و سناریو است. یکی از علاقه مندی هایش مطالعه دوباره سناریوهای قدیمی کارهای خودشان است بخصوص تئاترها که وقتی خود من بعضی از آن ها را می خوانم، با توجه به اینکه در زمان اجرایشان سن کمی داشتم یا اصلا ندیده بودم، می بینم که آثاری بسیار قوی بودند.

فردوس کاویانی در اواخر دهه 40 پایش به سینما باز شد و بعدها بازی های ماندگاری را در فیلم های مختلف ثبت کرد. او بیشترین همکاری خود را در سینما با داریوش مهرجویی در فیلم های اجاره نشین ها، هامون، بانو، میکس و نارنجی پوش داشته و با کارگردان های دیگری مثل بهرام بیضایی (سگ کشی)، محمد بزرگ نیا (جایی برای زندگی)، یدالله صمدی (ساوالان) همکاری کرده است. در تلویزیون هم سریال های همسران و آژانس دوستی از جمله کارهای شاخص اوست.

آخرین بازی او سال 93، روی صحنه تالار وحدت در نمایش هادی مرزبان بوده و حالا کاویانی درباره اینکه آیا خواندن سناریوها سبب دلتنگی برای بازی جلوی دوربین یا روی صحنه نمی شود، می گوید: قطعا دلتنگ هستند، مخصوصا اینکه هنوز هم پیشنهادهایی برای بازیگری دارند اما به دستور دکتر نمی رود و به خاطر شرایط چاره دیگری نیست. آخرین کاری که داشتند نمایش تانگوی تخم مرغ داغ آقای مرزبان در تالار وحدت بود و این اواخر هم که سریال همسران از شبکه آی فیلم شروع به پخش شد، خیلی از خاطراتشان یاد می کنند. با این حال بیشتر اوقاتشان به کتاب خواندن می گذرد و چند باری هم گفته اند که در فکر نوشتن هستند اما نمی دانم چقدر برایشان جدی باشد.

هادی مرزبان سال گذشته در مراسم نکوداشت این هنرمند گفته بود: فردوس کاویانی خود تئاتر است. هیچ گاه پیش نیامد که بخواهد در فیلمی بازی کند و قبل از آن به من نگوید که آیا تئاتری داری یا نه. این رفتار برخلاف تمام رفتارهای بازیگران امروزی است که سینما را ترجیح می دهند.

داریوش مهرجویی هم در پیامی خطاب به فردوس کاویانی گفته بود: تو یکی از بازیگران زیر پوستی بسیار توانای ما بودی و از این منظر به تو تبریک می گویم. امیدوارم بتوانم، یک سکانس از تو در فیلم های آینده ام داشته باشم.

البته خود فردوس کاویانی هم در پیامی با آرزوی سلامتی، تندرستی و پیروزی برای همکارانش و اشاره به اینکه مدت هاست شرایط طوری بود که نتوانسته فیلم یا تئاتری کار کند، گفته بود همکارانی که جویای احوالش می شوند به او شادی و انرژی می دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 639

به "فردوس کاویانی این روزها چه می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فردوس کاویانی این روزها چه می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید