فروش خودرو در بورس چه اثری بر سهام دارد؟

به گزارش مجله خزرکوه، به گزارش خبرنگاران، در حالی که قیمت خودرو در بازار آزاد به شدت افزایش یافته است طرحی در مجلس تحت عنوان عرضه خودرو در بورس کالا برای کاهش قیمت خودرو در کارخانه و بازار آزاد در دست آنالیز است، اما این طرح چقدر بر بازار سهام تاثیر دارد؟

فروش خودرو در بورس چه اثری بر سهام دارد؟

عباس علی حقانی نسب، کارشناس بازار سرمایه اعلام کرد: هرچند هنوز در رابطه با چگونگی عرضه خودرو در بورس کالا شفاف سازی نشده است اما به نظرم عرضه خودرو در بورس کالا می تواند بسیار یاری نماینده باشد و به نوعی قیمت گذاری به نفع دلالان جایش را به سود بیشتر برای فراوری نمایندگان بدهد. کمبود عرضه در مقابل تقاضای زیاد باعث ایجاد بازار سوداگری در بازار خودرو شذه است و این سوداگران بازار خودرو با رانت 2 برابری به سودهای زیاد دست می یابند و حتی اقتصادیات نیز پرداخت نمی نمایند.

این کارشناس در رابطه با عرضه خودرو در بورس کالا و تاثیرش بر بازار سهام گفت: به نظرم یکی از دلایل ریزش نمادهای خودرویی در یک ماه اخیر پیش فروش خودرو از سوی شرکت های ایران خودرو و سایپا بود که اختلاف قیمتی با بازار آزاد را زیاد، بازار واسطه گری را پر رونق و قیمت ها را دستوری می کرد.

او در رابطه با صنعت خودروسازی گفت: مدیریت در صنعت خودروسازی به شدت ضعیف است و شرکت های خودروسازی ایران برای فراوری خودرو اصلا توانایی مدیریت اقتصادی خود را ندارند و به دلیل کستردگی قطعات و وارداتی بودن بعضی از آنها فساد نیز در این شرکت ها به شدت زیاد می گردد. با وجود اینکه شرکت های خودروسازی رکورد فروش پارسال خود را شکستند اما باز نیز کسری بودجه آنها افزایش پیدا نموده است و این به نوعی نشانگر ضعف مدیریت و فساد زیاد در این شرکت ها است و به نظرم باید نهاد یا سازمانی به این صنعت ورود کند.

او در خاتمه اعلام کرد: قرار است سود حاصل از فروش خودرو در بورس کالا خرج توسعه ناوگان حمل و نقل گردد که به نظرم اشتباه است و به نظرم باید سود این امر به فراورینماینده داده گردد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 802

به "فروش خودرو در بورس چه اثری بر سهام دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش خودرو در بورس چه اثری بر سهام دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید