فیلم خورشید مجید مجیدی تحسین شد؛ شانس شیر طلای جشنواره ونیز

به گزارش مجله خزرکوه، فیلم خورشید در جشنواره ونیز به نمایش درآمد و تمام نقدهای منتشر شده از این فیلم مثبت هستند و حتی عده ای خورشید را از شانس های اصلی دریافت شیر طلایی می دانند.

فیلم خورشید مجید مجیدی تحسین شد؛ شانس شیر طلای جشنواره ونیز

با ما همراه باشید و با تور ارزان ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

سینمای ایران پس از چند سال بالاخره با فیلم خورشید به کارگردانی مجید مجیدی توانست نماینده ای در بخش مسابقه اصلی جشنواره ونیز داشته باشد. فیلمی که تا به این ساعت با بازخوردها و نقدهای مثبتی روبرو شده است. فضای نئورئالیسمی فیلم به همراه بازی بازیگران خردسال و تصویرگری درست شرایط زندگی بچه ها کار بیش از هر موضوع دیگری برای منتقدین و تماشاگران دوست داشتنی بوده است.

مجیدی با خورشید که قرار است در خارج از ایران با اسم بچه های خورشید اکران گردد، باری دیگر به سینمای نوجوان محور خود بازگشته است. خورشید داستان چند کودک کار را روایت می نماید که درگیر یک ماجراجویی حساس و نفس گیر می شوند. علی و سه دوستش شخصیت های اصلی فیلم هستند که برای گذران زندگی به سختی کار می نمایند، اما به یکباره همه چیز تغییر می نماید و علی در ازای دریافت دستمزدی مناسب متعهد می گردد یک گنج زیرخاکی را به دست فردی سودجو برساند. جهت دستیابی به این گنج از مدرسه خورشید می گذرد و به همین خاطر نوجوانان فیلم جدید مجیدی در راه رسیدن به هدفشان با دردسرهای زیادی روبرو می شوند.

مجید مجیدی طی مصاحبه ای پس از نمایش خورشید در پاسخ به این پرسش که مسأله فیلم چیست و چه هدفی در این اثر دنبال می گردد، اعلام کرد: دغدغه اصلی فیلم خورشید نشان دادن جهتی برای کشف استعدادهای بچه ها کار است. بازیگران فیلم در یک قصه نمادین به دنبال یافتن گنجی گران قیمت هستند، اما گنج اصلی این بچه ها و استعدادهای آن ها است. آن ها به آموزش احتیاج دارند و باید مراکز آموزشی برای تحصیل این بچه ها دایر گردد.

همچنین مجیدی در کنفرانس مطبوعاتی فیلم خورشید در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره اینکه آیا تصویرگری این بخش از جامعه و نمایش بچه ها کار برای او دردسرهایی در ایران ایجاد نموده است یا خیر، گفت: تصور می کنم معضل بچه ها کار یک مسأله دنیای باشد، اما به دنبال جنگ افروزی هایی که در خاورمیانه صورت می گیرد برخی از کشورها بیشتر درگیر این مشکل هستند. کشور من نزدیک به 40 سال است که با تحریم روبرو است و حتی در این شرایط کرونایی هم ما به دنبال تحریم های آمریکا برای تأمین دارو با مشکل روبرو هستیم. از سوی دیگر مهاجران افغان و عراقی هم بر مسأله گسترش بچه ها کار در ایران دامن زده است، اما در مجموع این یک معضل اجتماعی دنیای است.

  • فیلم مرید؛ سینمای هند با یک فیلم هنری پیچیده به جشنواره ونیز آمده

نقدهای فیلم خورشید در جشنواره ونیز 2020

ورایتی / پیتر دبروژ

تماشای بچه های خورشید بخش هایی از فیلم پروژه فلوریدا را در ذهن من تداعی کرد. پروژه فلوریدا یکی از بهترین فیلم های قرن بیست و یکم درباره بچه ها است. اثری که به دور از دنیا والت دیزنی رقم می خورد. مجید مجیدی پیش از این با فیلم بچه های آسمان یکی از بهترین آثار سینمایی قرن بیستم درباره بچه ها را ساخته است. اثری که در عین سادگی فیلم های کمی توان رقابت با آن را دارند؛ زیرا در تمامی صحنه ها مخاطب با زندگی بچه ها احساس نزدیکی می نماید. در بچه های خورشید طرح کلی داستان بسیار پیچیده تر است، اما هنوز با یک داستان قابل پیش بینی سر و کار داریم.

پیش از صحنه ابتدایی نسبتا جذاب مرکز خرید که بچه ها فیلم را در مقابل آن تجمل غیرقابل دسترس حیرت زده به تصویر می کشد، مجیدی فیلم خود را به 152 میلیون کودک کار تقدیم می نماید. یکی از اهداف فیلم این است که به ما یادآوری کند بچه ها کار هم مستحق حقوق برابر با سایرین هستند.

مجیدی هیچ گاه به دنبال داستان های پیچیده نبوده و به همین خاطر گاهی بیننده چند قدم از شخصیت های ساده فیلم جلوتر است. شاید برخی مسائل در ذهن شخصیت ها عظیم و جدی باشند، اما ما می دانیم خطر اخراج و دستگیری چندان آن ها را تهدید نمی کنید. اما در همین داستان ساده هم نقاط دراماتیک و غیرمنتظره ای وجود دارد که جالب توجه است. بچه های خورشید با قصه سر راست خود می تواند نظر مثبت عموم مردم را کسب کند.

ایندی وایر / نیکولاس باربر

ارزش کلی: B

مجید مجیدی پیش از آغاز فیلم، بچه های خورشید را به 152 میلیون کودک کار در سراسر دنیا تقدیم می نماید. این آمار موضوع مهم و هشدار دهنده ای است، اما عاملی نیست که شما را 99 دقیقه سرگرم نگه دارد. درواقع بچه های خورشید بسیار هیجان انگیز است و واقع گرایی اجتماعی دیکنزی را با تم های فیلم های سرقت درمی آمیزد و یک درام خوب را پدید می آورد.

جاه طلبی های فیلم در نمایش معضلات اجتماعی تحسین برانگیز است و مجیدی همانند بازیگر دختر فیلم (شمیلا شیرزاد) کار خود را به خوبی انجام می دهد. اما با این وجود برخی از اتفاقات فیلم ناگهانی رخ می دهند و ممکن است بیننده آن ها را نپذیرد. همچنین به برخی از شخصیت ها برای بیان احساساتشان فرصت کافی داده نمی گردد ولی می توان گفت مجیدی در تصویرگری غم و ناامیدی این بچه ها پیروز بوده است.

هالیوود ریپورتر / دبورا یانگ

مجید مجیدی، کارگردان ایرانی، تعدادی از خیره نماینده ترین و بهترین فیلم ها درباره بچه ها کم برخوردار و بدسرپرست را ساخته است و بچه های خورشید یکی از بهترین های آن ها است. در تیم بازیگری این اثر از افرادی استفاده شده است که واقعا جزء بچه ها کار هستند و با وجود این تیم غیرحرفه ای شاهد بازی های تماشایی از نوجوانان فیلم هستیم که در برخی لحظات شوخی و خنده را جانشین فلسفه بافی های اثر می نمایند.

بخش هایی که نوجوانان به دنبال یافتن گنج هستند (سکانس های حفاری) همانند فیلم های فرار از زندان کلاسیک فیلم برداری شده اند. علی به عنوان شخصیت اصلی هرگز خسته نمی گردد و با زیرکی تمام موانع پیش رویش را از میان برمی دارد. همچنین برخلاف بسیاری از معلمان حاضر در فیلم های ایرانی، معلمان فیلم خورشید خونسرد نیستند و حتی یکی از آن ها مربی ایدئالی است که از علی و دوستانش محافظت می نماید.

خورشید در سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر در 10 شاخه نامزد شد و در خاتمه سیمرغ بلورین سه بخش بهترین فیلم، بهترین فیلم نامه و بهترین طراحی صحنه را به دست آورد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 662

به "فیلم خورشید مجید مجیدی تحسین شد؛ شانس شیر طلای جشنواره ونیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم خورشید مجید مجیدی تحسین شد؛ شانس شیر طلای جشنواره ونیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید