فیلم های علمی، تخیلی تام کروز از بدترین تا بهترین

به گزارش مجله خزرکوه، تام کروز یکی از مشهورترین ستارگان سینمای هالیوود است و در حرفه طولانی و درخشان خود، در چندین اثر قابل توجه در ژانر علمی تخیلی نقش آفرینی کرده است.

فیلم های علمی، تخیلی تام کروز از بدترین تا بهترین

اهالی هالیوود کروز را به حق به نام یکی از آخرین ستاره های درجه یک و سنتی می دانند. از آنجا که مجموعه ها بیشتر از گذشته به واسطه مالکان معنوی آن ها تعریف می شوند، لیست بازیگرانی که می توانند از طریق نامشان بر یک فیلم تأثیر بگذارند، به شدت در حال کاهش است. با این حال، فیلم های تام کروز همیشه یک نمونه خاص و ویژه است.

کروز تقریبا 40 سال است که در این صنعت فعالیت می کند و به نام عضوی انکارناپذیر، در مجموعه ای از درام ها و فیلم های اکشن معتبر حضور داشته. در دهه 80 و 90 میلادی، او در فیلم هایی مانند اسلحه برتر، چند مرد خوب، مأموریت غیر ممکن و مگنولیا بازی کرد. کروز تبدیل به یکی از بازیگران با نفوذ در گیشه شد و چندین جایزه دریافت کرد و در فیلم آخر استنلی کوبریک، چشمان کاملا بسته، حضور داشت.

شاید جالب باشد که او در ژانر علمی تخیلی بازی نکرد تا این که پس از خاتمه قرن، اولین حضور خود را در این ژانر، در فیلم جسورانه کامرون کرو، آسمان وانیلی تجربه کرد. این فیلم، قدم اول برای برخی از جالب ترین و شگفت آورترین اجراهای کروز در قرن 21 بود. از دو همکاری وی با استیون اسپیلبرگ گرفته تا فیلم هایی مانند لبه فردا.

5. فراموشی (Oblivion)

 • کارگردان: جوزف کوزینسکی
 • بازیگران: تام کروز، اولگا کوریلنکو، مورگان فریمن
 • سال انتشار: 2013
 • امتیاز راتن تومیتوز: 53 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7 از 10

تقریبا هیچ ستاره سینمایی تأثیرگذار تر از تام کروز وجود ندارد اما حتی او هم نتوانست نقص های این فیلم از لحاظ بصری خیره کننده اما فوق العاده کسل کننده را برطرف کند. داستان فراموشی مربوط به یک نیروی امنیتی در سیاره متروک زمین است که طی اتفاقاتی به جنگی برای نجات بشریت کشیده می شود. کارگردان فیلم، جوزف کوزینسکی که دنباله ترون: میراث را هم در کارنامه کارگردانی خود دارد، کل فیلم را به صورت جدی در یک فضای حماسی و روانی فیلم برداری می کند اما تقریبا می توان احساس کرد که کروز از جو فیلم خارج شده و فیلم، تبدیل به اثری اکشن و نوپا می شود. فیلم برداری کلودیو میراندا تلاش می کند تا طرح قابل پیش بینی کار را جبران کند و تصاویر فیلم تا حد زیادی مطلوب هستند. از منظر زیبایی شناسی نمی توان فیلم را بررسی کرد، چرا که نمی دانیم کارگردان می خواهد داستانی شلوغ و پر جنب و جوش داشته باشد یا اثری با نبض ثابت و آرام.

4. آسمان وانیلی (Vanilla Sky)

 • کارگردان: کامرون کرو
 • بازیگران: تام کروز، پنه لوپه کروز، کامرون دیاز
 • سال انتشار: 2001
 • امتیاز راتن تومیتوز: 42 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 6.9 از 10

تام کروز و نویسنده و کارگردان، کامرون کرو برای ساخت این کار با یک دیگر همکاری کردند تا اثری بازسازی شده و متفاوت از نظر ذهنی نسبت به فیلم اسپانیایی چشم هایت را باز کن بسازند. تجزیه و تحلیل این فیلم سخت است اما داستان نشان می دهد که کروز در نقش یک غول انتشاراتی در منهتن است که سعی دارد با استفاده از یک روش درمانی عجیب و علمی تخیلی، پس از یک سانحه رانندگی، به روال عادی برشود. این یک فیلم پر نوسان است و قابل مقایسه با عظمت همکاری کوبریک و کروز در فیلم چشمان کاملا بسته نیست اما باز هم می تواند در کنار آن شاهکار هنری، به نام یکی از مجذوب کننده ترین آثار در حرفه گسترده این بازیگر بنشیند. فیلمی هیجان انگیز و روان شناختی که در آن به طور مداوم با تصاویر کابوس شبانه روبه رو هستیم. معروف ترین نمونه این کابوس ها، کروز را در حالی نشان می دهد که در میدان کاملا خالی تایمز می دود. آسمان وانیلی دومین همکاری این کارگردان و تام کروز، بعد از فیلم جری مگوایر است.

3. جنگ جهانها (War of the Worlds)

 • کارگردان: استیون اسپیلبرگ
 • بازیگران: تام کروز، داکوتای فانینگ، آن رابینسون
 • سال انتشار: 2005
 • امتیاز راتن تومیتوز: 75 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 6.5 از 10

در اوایل داستان این فیلم به کارگردانی اسپیلبرگ در سال 2005، تام کروز وقتی فهمید گرد و غباری که سطح شهر را پوشانده، در واقع خاکستر افرادی است که از طریق بیگانگان وحشتناک، تبخیر شده اند، دچار شوک عصبی شد. این صحنه اولیه، نشان دهنده این است که اسپیلبرگ علاقه ای به ساخت یک فیلم صرفا سرگرم کننده ندارد. جنگ جهانها شاید بهترین اثر میهن محور کروز باشد اما این واقعیت را نمی توان انکار کرد که یکی از وحشتناک ترین فیلم های اسپیلبرگ و تام کروز است. در واقع بسیاری از طرفداران و منتقدان اسپیلبرگ این فیلم را همراه با ترمینال 2004 و مونیخ 2005، سه فیلم متمرکز بر شرایط آمریکا بعد از 11 سپتامبر می دانند. در حالی که فیلم اولی، بیشتر دلگرم کننده و دومی بیشتر بر جوایز متمرکز است، جنگ جهانها از هر دو مرحله فراتر رفته و به یکی از دلهره آورترین فیلم های آمریکا محور تبدیل می شود. این یک فیلم پر از تصاویر کابوس وار و ترسناک است، از دریایی از اجساد شناور گرفته تا شمایل ترسناک بیگانگان. به هر حال می توان گفت که تام کروز به خوبی از عهده اجرای یک نقش پدر برآمده است.

2. لبه فردا (Edge of Tomorrow)

 • کارگردان: داگ لیمان
 • بازیگران: تام کروز، امیلی بلانت، بیل پکستون
 • سال انتشار: 2014
 • امتیاز راتن تومیتوز: 91 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7.9 از 10

کارگردان برجسته و شگفتی ساز قرن بیست ویکم، داگ لیمان که فیلم روز گراندهاگ را آفریده، در لبه فردا با هوشیاری کامل و با استفاده از تام کروز و امیلی بلانت، اثری قابل توجه را ساخته است. کروز در این فیلم خارق العاده است اما شگفتی بزرگ را در بازی امیلی بلانت می بینیم که پیشرو می شود و توجه ها را به سمت خود متمرکز می کند. رابطه بین دو شخصیت اصلی، کاملا سنگین و خشک است. فیلم نامه، تازه و با چاشنی طنز به نظر می رسد و کارگردانی لیمان به اثر، پویایی بخشیده و هرگز اجازه نمی دهد تکرار ذاتی فیلم موجب از چشم افتادن آن شود. کروز همیشه یکی از برجسته ترین بازیگران ژانر اکشن بوده است اما جالب است که هیچ کدام از فیلم های پرفروش او تا به امروز به اندازه لبه فردا، حس هیجان و تازگی را منتقل نکرده. بدون شک، این یکی از بهترین فیلم های اکشن دهه و مطمئنا یکی از بهترین آثار کروز در ژانر علمی تخیلی است.

1. گزارش اقلیت (Minority Report)

 • کارگردان: استیون اسپیلبرگ
 • بازیگران: دنیل لاندن، تام کروز، سامانتا مورتون
 • سال انتشار: 2002
 • امتیاز راتن تومیتوز: 90 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7.6 از 10

تام کروز و استیون اسپیلبرگ سال ها پیش از این فیلم، در حال مذاکره برای همکاری با یک دیگر بودند اما تعداد کمی از افراد می توانستند تصور کنند که اولین فیلم آن ها، گزارش اقلیت، به این اندازه پر حس و مجذوب کننده باشد. این فیلم که مدت ها قبل از 11 سپتامبر فیلم برداری شده بود، یک پارانویای اجتماعی و شرایطی نظارتی را به تصویر می کشد. جایی که پلیس های آینده نگر می توانند مردم را فقط به دلیل این که قصد قتل دارند، دستگیر کنند و به روشی کاملا ناپسند به شرایط روحی جامعه خدشه وارد کنند. این خط داستانی تا حد زیادی برگرفته از منبع اصلی است، یک رمان به نام گزارش اقلیت در سال 1956 و نوشته شده از طریق فیلیپ دیک که آثار او الهام بخش سایر فیلم های علمی تخیلی مانند بلیدرانر و یادآوری کامل است.

با این حال، این فیلم از همکاری متفاوت و خوب اسپیلبرگ و کروز بهره می برد که فیلم برداری مجذوب کننده یانوش کامینسکی آن را مزین کرده، به گونه ای که انگار فیلم شاهکار شاهین مالت را دوباره در قرن 21 شاهد هستیم. اسپیلبرگ مضمون ژانر را با پوچی جهان ترکیب می کند که در تضاد با اکثریت فیلم های او است و بازی کروز که به طور معمول محکم است، یک تراژدی غم انگیز و بی حاصل را برای آمریکا رقم می زند که از اصول خود فاصله گرفته است.

منبع: Screenrant

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1289

به "فیلم های علمی، تخیلی تام کروز از بدترین تا بهترین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم های علمی، تخیلی تام کروز از بدترین تا بهترین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید