قلعه فلک الافلاک در شرایط پایدار قرار گرفته است

به گزارش مجله خزرکوه، مدیر کل امور پایگاه های میراث جهانی شرایط بنای تاریخی فلک الافلاک را پایدار و مناسب مطرح نمود.

قلعه فلک الافلاک در شرایط پایدار قرار گرفته است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، فرهاد عزیزی مدیرکل امور پایگاه های میراث دنیای امروز یکشنبه 12 آذر درخصوص شرایط فلک الافلاک بیان کرد:

چندی پیش اخباری در شبکه های اجتماعی مبنی بر تخریب قلعه فلک الافلاک منتشر شد که با توجه به آنالیز های کارشناسانه و تخصصی تعیین شد که مشکل تازه ای در چند سال اخیر برای این بنای ارزشمند تاریخی رخ نداده است و به نظر می رسد اخباری که منتشر شده غیر کارشناسی و غیرفنی است.

او اضافه نمود:

قلعه تاریخی فلک الافلاک پیش تر با مسائل زیادی روبرو بود که در این چند سال اخیر با یاری ها و همکاری های مسئولان استان لرستان، اقدامات خوبی در این قلعه انجام گرفته است که بخشی از این اقدامات اساسی و زیربنایی و بخشی دیگر اضطراری بوده است.

مدیر امور پایگاه های میراث دنیای تأکید کرد:

پیش از این قلعه فلک الافلاک تحت تملک ارگان های مختلفی از جمله ارتش، سپاه، دانشگاه و بخش خصوصی بود که به لحاظ مدیریتی شرایط بسیار مبهمی داشت.

خوشبختانه در این سال ها مردم به علت حساسیت ویژه ای که به این بنای تاریخی دارند موضوعات این قلعه را پیگیری نموده اند و به واسطه همین پیگیری ها اتفاقات بسیار مناسبی صورت گرفته است، به طوری زمینه آزادسازی بخشی از قلعه را فراهم کرد.

به گفته عزیزی، یکی از اقداماتی که در این چند سال اخیر صورت گرفته طرح استحکام بخشی است. بعلاوه اعتبارات بسیار خوبی برای این اثر تاریخی در نظر گرفته شده که بخش زیادی از این اعتبارات به آزادسازی قلعه اختصاص یافته است.

چراکه این اثر یکی از کاندیدهای ثبت دنیای است و یکی از اولویت های ثبت دنیای مدیریت یک پارچه است.

او اضافه نمود:

خوشبختانه در بحث آزادسازی قلعه فلک الافلاک هم اکنون نتایج خوبی حاصل شده و بخش مربوط به ارتش کاملا آزادسازی شده است. اما بخشی از آن هم چنان در تملک سپاه است که با امضای تفاهم نامه ای میان استانداری و سپاه تا سال آینده قلعه فلک الافلاک به طور کامل آزادسازی می گردد.

او به سامان دهی و حفاظت های کارشناسانه ای که در قلعه فلک الافلاک صورت گرفته اشاره نمود و اضافه نمود:

سامان دهی محوطه قلعه فلک الافلاک و بازسازی عمارت سرباز خانه از جمله اقداماتی است که صورت گرفته است.

بعلاوه در سال 84 طرح استحکام قلعه از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان لرستان صورت گرفته جزو اقدامات اساسی به شمار می رود.

مدیر امور پایگاه های میراث دنیای اضافه نمود:

در یکی دو سال اخیر اقدامات اضطرارای متعددی روی بنا صورت گرفته است. اما با این وجود یک سری ترک روی بدنه قلعه وجود دارد که به بخشی از این ترک ها به علت سنگینی و فشار سقف ها صورت گرفته است که سال گذشته سبک سازی سقف انجام شد، اما قطعا طرح استحکام بخشی که سال 84 شروع شده باید تداوم پیدا کند و اجرای بخش های به جای مانده به خاتمه برسد تا این طرح کامل گردد.

عزیزی تأکید کرد:

در حال حاضر امیدواریم تملک قلعه فلک الافلاک به سرعت انجام گردد، تا بتوانیم یک پلان مدیریت جامع برای این اثر تاریخی تهیه کنیم تا هرچه سریع تر تمام مسائلی که در قلعه وجود دارد را مرتفع کنیم.

قلعه فلک الافلاک یا دژ شاپور خواست یکی از شاهکارهای معماری دنیا است که در دوره ساسانیان در شهر خرم آباد بنا شده است.

این قلعه تاریخی بر فراز تپه ای مشرف به شهر خرم آباد واقع شده و دارای هشت برج و دو حیاط مستطیل شکل است.

ارتفاع بلندترین دیوار این قلعه بزرگ تا سطح تپه 23 متر، مساحت کلی آن پنج هزار و 300 مترمربع و پلان بنای این قلعه تاریخی به صورت هشت ضلعی نامنظم است.

منبع: کجارو / میراث آریا
انتشار: 6 اسفند 1400 بروزرسانی: 6 اسفند 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1517

به "قلعه فلک الافلاک در شرایط پایدار قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه فلک الافلاک در شرایط پایدار قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید