مرندی: هنوز برای نتیجه گیری در وین خیلی زود است

به گزارش مجله خزرکوه، ایسنا نوشت: مشاور رسانه ای هیات مذاکره کننده ایران در وین در گفت وگویی مطرح نمود با وجود این که احتمال قابل ملاحظه ای برای توافق در وین وجود دارد، برای نتیجه گیری مذاکرات زود است.

مرندی: هنوز برای نتیجه گیری در وین خیلی زود است

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، محمد مرندی مشاور رسانه ای هیات مذاکره نماینده ایران در مذاکرات وین، درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات به ابن خبرگزاری گفت، هنوز برای نتیجه گیری خیلی زود است.

مرندی در این راستا اضافه کرد: احتمال قابل توجهی وجود دارد که توافقی انجام گردد...چون ما شاهد حرکاتی از سوی آمریکا و اروپا هستیم. اما احتمال این هم وجود داد که [توافقی] در کار نباشد. همه چیز به واشنگتن و این که آیا واقعا آن [توافق] را می خواهند، بستگی خواهد داشت.

ایران در مذاکرات وین، فقط بر لغو تحریم ها پافشاری نمی کند. تهران علاوه بر این می خواهد تضمین داشته باشد که واشنگتن از توافق عقب نخواهد کشید، قوانین را نقض و مانند سال 2018، توافق را ترک نخواهد کرد.

ایران بعلاوه خواهان یک فرایند راستی آزمایی است که نشان دهد تحریم ها واقعا لغو شده اند، چیزی که به گفته مرندی، در توافق هسته ای سال 2015 وجود نداشت.

این کارشناس ایرانی می گوید: ما در سال 2015، اطمینان دادیم که توافق را اجرا کنیم. این اوباما[رئیس جمهور پیشین آمریکا] بود که این کار را نکرد.او پشت درهای بسته به وزارت خزانه داری و بسیاری از شرکت ها گفت با ما کار ننمایند. در سال 2018، آن ها باز هم با ترک توافق، آن را نقض کردند در حالی که ما به آن پایبند بودیم. بنابراین، چیزی که الان ایران می گوید، این است که نمی توانید دوباره ما را فریب دهید.

به گفته مرندی، کشورهای خلیج فارس که فرایند مذاکرات را دنبال می نمایند، نباید نگران حاصل شدن یک توافق باشند.

او در این باره بیان نمود: کشورهای همسایه تحت تاثیر سیاست های آمریکا قرار دارند. آن ها در اردوگاه آمریکا هستند و آمریکا اهمیتی برای کرامت انسانی قائل نیست. تمام آن چه به آن اهمیت می دهند، سلطه و منافعشان است. اگر به خاطر آمریکا نبود، روابط ما با همسایگان مان بهتر می بود اما با این وجود دنبال ایجاد پل ارتباطی هستیم.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 فروردین 1401 بروزرسانی: 30 فروردین 1401 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1563

به "مرندی: هنوز برای نتیجه گیری در وین خیلی زود است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرندی: هنوز برای نتیجه گیری در وین خیلی زود است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید