نحوه اخذ کارت اعتباری سهام عدالت

به گزارش مجله خزرکوه، معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی، نحوه دریافت کارت اعتباری سهام عدالت برای مشمولانی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب نموده اند، تشریح کرد.

نحوه اخذ کارت اعتباری سهام عدالت

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، علیرضا ماهیار با بیان اینکه یکی از طرح هایی که برای توسعه سهام عدالت و اعطای تسهیلات به مشمولان سهام عدالت طراحی شد، اعطای کارت اعتباری بود، اظهار کرد: این کارت ها مخصوصا برای سهام دارانی که روش غیر مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب نموده بودند و تعداد آن ها حدودا 30 میلیون نفر است، طراحی شده است.

به گفته او، این فرایند به صورت تمام الکترونیک از مبدا بانک های عامل تا مقصد که شرکت سپرده گذاری و بازار سرمایه هستند، خواهد بود.

ماهیار درمورد نحوه اخذ این کارت شرح داد: مشمول سهام عدالت که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب نموده است، باید سجامی باشد و بعد از احراز هویت در اپلیکیشن های مربوط به بانک های عامل و پس از اینکه شرکت سپرده گذاری سجامی بودن فرد را برای بانک تایید کرد، می تواند دارایی خود را مشاهده کند و متوجه گردد چقدر دارایی سهام عدالت دارد و متناسب با آن، فرم مربوطه را داخل سیستم بانک پر کند.

وی اضافه نمود: در واقع فرد بدون احتیاج به مراجعه حضوری متوجه می گردد که می تواند تا چه میزان تسهیلات دریافت کند.

معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی درباره میزان تسهیلاتی که از سوی بانک ها اعطا می گردد، گفت: بعضی بانک ها 60 درصد ارزش روز دارایی فرد و بعضی تا 100 درصد هم برای اعطای تسهیلات پیش بینی نموده اند که مکانیزم آن بستگی به بانک عامل دارد. در نهایت درخواست فرد به شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال می گردد.

ماهیار گفت: این درخواست ها به صورت تجمعی بوده و بحث توثیق مکانیزه اتفاق می افتد و بعد از آن شرکت به بانک اعلام می نماید که سهام فرد توثیق شد و بانک می تواند به سهامدار اعتبار دهد.

به گفته وی، بعضی از بانک ها در نظر دارند این مبلغ را در قالب شارژ کردن کارت عادی مشتریان، بعضی کارت خرید و بعضی به وسیله روش های نوین پرداخت شارژ نمایند.

احتمال ارائه کارت تا سرانجام آذرماه

معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی درمورد زمان شروع فرایند مذکور نیز اظهار کرد: بحث های حقوقی و تعاملات بین شبکه بانکی، شرکت سپرده گذاری و بازار سرمایه این فرایند از بحث های فنی آن پیچیده تر است، زیرا برای نخستین بار است و باید پروتکل های حقوقی به نحوی باشد که بحث ارتباطات و ذینفعان و عاملیت فرد وثیقه گذار و وثیقه گیر کاملا معین گردد.

وی ادامه داد: باید بحث احراز هویت الکترونیک پیاده سازی گردد و معاونت حقوقی شرکت سپرده گذاری در حال تدوین نهایی سازی این موضوعات است. در این راستا با چند بانک تعاملات اولیه رخ داده است و بعضی بانک ها سرویس را تا بخش زیادی پیاده سازی نموده اند.

به گفته ماهیار، پس از اینکه اولین قرارداد نهایی گردد، مردم می توانند از مزایای این کارت اعتباری تا سرانجام آذرماه بهره مند شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 906

به "نحوه اخذ کارت اعتباری سهام عدالت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه اخذ کارت اعتباری سهام عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید