وجود 25000 نفر در لیست انتظار پیوند

به گزارش مجله خزرکوه، سیزدهمین عملیات هوایی انتقال قلب در کشور انجام شد و قلب مردی 34 ساله که دچار مرگ مغزی شده بود، برای پیوند به بیماری 50 ساله به تهران منتقل شد.

وجود 25000 نفر در لیست انتظار پیوند

به گزارش مجله خزرکوه، سیزدهمین عملیات هوایی انتقال قلب در کشور انجام شد که در این عملیات قلب مردی 34 ساله که بر اثر تصادف دچار مرگ مغزی شده بود، به مردی 50 ساله و نیازمند پیوند قلب، در بیمارستان امام خمینی (ره) تهران پیوند شد.

در این زمینه دکتر مهدی شادنوش- رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت در گفت وگو با مجله خزرکوه، گفت: این سیزدهمین انتقال هوایی قلب بود که با موفقیت انجام شد. در عین حال دانشگاه های علوم پزشکی مختلف در حال پیوستن به این اقدام هستند تا انتقال هوایی عضو در کشور نهادیه گردد. تا به امروز از استان های یزد، گیلان، بوشهر و تبریز انتقال هوایی عضو اجرا شده است. از استان های دیگر هم خواسته ایم که مراقبت نمایند تا حد امکان هیچ عضو مفید و قابل پیوندی به خاک سپرده نگردد و حتی اگر مسئله ای در انتقال عضو وجود دارد، با هماهنگی در سطح وزارت بهداشت و هماهنگی های کشوری، کوشش می کنیم که به سرعت بتوانیم آن را منتقل کنیم و در اختیار بیماران نیازمند قرار دهیم.

یک بیمار مرگ مغزی می تواند چند نفر را نجات دهد؟

وی با بیان اینکه از هر فرد مرگ مغزی هشت عضو قابل اهدا است، گفت: علاوه بر این از یک بیمار مرگ مغزی می توان 53 بافت و نسج نیز اهدا کرد که می تواند زندگی بهتر و با کیفیت تری را برای بیماران نیازمند پیوند به ارمغان آورد. باید توجه کرد که در موارد مختلف از سوختگی ها گرفته تا اشکالات بافت و نسج و پیوند قرنیه که می تواند از نابینایی افراد جلوگیری کند، می توان از بافت ها و نسوج فرد دچار مرگ مغزی برای نجات زندگی سایر بیماران استفاده کرد و چشم آنها را رو به جهان باز نگه داشت و در این حوزه ها امکان پیوند وجود دارد.

شادنوش ادامه داد: امیدواریم با کوشش و ایثارگری که هم کادر درمانی در سراسر کشور انجام می دهند و در عین حال با اقداماتی که از سوی مراجع فرهنگساز اجتماعی انجام می گردد، این امکان فراهم گردد که مردم نسبت به مرگ مغزی اطلاعات بیشتری داشته باشند و با امکان ایثار و مجاهدتی که دارند، بتوانند زندگی دیگران را کیفیت بخشیده و ادامه حیات بیماران نیازمند پیوند را ممکن نمایند.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت تاکید نمود: در 9 ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به سال گذشته یک رشد بسیار قابل توجه در حوزه اهدای عضو و پیوند داشته ایم که در سرانجام سال آن را جمع بندی نموده و گزارشش را به اطلاع مردم می رسانیم.

25000 نفر در لیست انتظار پیوند

شادنوش با بیان اینکه در حال حاضر 25 هزار نفر در لیست انتظار پیوند عضو قرار دارند، گفت: متاسفانه روزانه بین هفت تا 10 نفر به دلیل نبود عضو از بین می فرایند. بر این اساس هر سه ساعت یک نفر به دلیل نبود عضو اهدایی از جهان می رود. با توجه به آمار بالای تصادفات جاده ای و بروز مرگ مغزی در کشور، مساله بسیار مهم فرهنگسازی برای اهدای عضو است. بنابراین این موضوع وظیفه مراجع اجتماعی را دوچندان می نماید تا با فرهنگسازی اطلاعات خانواده ها را نسبت به مرگ مغزی ارتقاء دهند.

وی تاکید نمود: باید توجه کرد که فردی که دچار مرگ مغزی شده و مرگ مغزی اش تایید می گردد، هیچ احتمالی برای بازگشتش به زندگی وجود ندارد. گروه های پیوند در سراسر کشور کوشش می نمایند تا در سخت ترین و ناگوارترین لحظات زندگی یک فرد و خانواده اش، این امکان را فراهم نمایند که اعضای عزیز از دست رفته شان را اهدا نموده و بتوانند خانواده های بسیاری را از درد و رنج نجات داده و به بیماران نیازمند عضو، زندگی اهدا نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 232

به "وجود 25000 نفر در لیست انتظار پیوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود 25000 نفر در لیست انتظار پیوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید