خاتمه نشست کمیسیون مشترک برجام؛ شروع رایزنی ها در وین

به گزارش مجله خزرکوه، نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 سرانجام یافت و رایزنی های دور ششم مذاکرات وین برای احیای برجام شروع شد.

خاتمه نشست کمیسیون مشترک برجام؛ شروع رایزنی ها در وین

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) دقایقی قبل در گرندهتل شهر وین خاتمه یافت و رایزنی های دور ششم مذاکرات وین در مورد احیای برجام شروع شد.

ریاست این نشست بر عهده انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا بود و سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران هم در رأس هیأتی برای شرکت در این نشست امروز (شنبه) وارد وین شد و عهده دار ریاست هیأت ایران بود.

لازم به ذکر است، پنجمین دور مذاکرات وین از چهارم تا 12 خرداد در وین برگزار گردید. عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران چهارشنبه 12 خرداد ماه و پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در گفت وگویی با بیان این که منطقا دور آینده می تواند دور خاتمهی مذاکرات وین باشد، یادآور شد: در مذاکرات دیپلماتیک هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه همچنین در اظهاراتی دیگر با بیان این که پیشرفت های خوبی در فرایند مذاکرات در وین حاصل شده، ولی بر سر بعضی موضوعات کلیدی باید به توافق دست یافت، گفت: زمان آن است که آمریکا و اروپا تصمیمات سخت خود را بگیرند.

به گزارش فارس، دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام 13 فروردین ماه به صورت مجازی برگزار و پس از توافق حاصله مقرر شد روز سه شنبه 17 فروردین این گفت وگوها به صورت حضوری و رو در رو دنبال گردد و در نهایت هم این نشست برگزار و پس از آن توافق شد دو کارگروه در حوزه تحریم ها و هسته ای تشکیل و آنالیز ها را انجام دهد. نتایج آنالیز های این دو کارگروه به نشست کمیسیون برجام در روز آدینه 20 فروردین منعکس و اعلام شد که هیأت های برای تنفس و مشورت به پایتخت ها برمی گردند و مقرر شد روز چهارشنبه 25 فروردین دوباره در وین گردهم بیایند. این نشست با یک روز تاخیر به دلیل ابتلای یکی از اعضای هیأت اتحادیه اروپا به کرونا در روز پنجشنبه 26 فروردین برگزار و مقرر شد که نشست های کارشناسی به کار خود ادامه دهند.

نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام روز شنبه 28 فروردین ماه در وین برگزار گردید و در این چند روز رایزنی ها در سطوح کارشناسی و کارگروه ها ادامه داشت. نشست بعدی هم روز سه شنبه 31 فروردین ماه در وین برگزار و هیأت های توافق کردند که دوباره گفت وگوها را از سر بگیرند که نشست مزبور سه شنبه هفتم اردیبهشت ماه در گرندهتل وین برگزار گردید و عصر شنبه یازدهم اردیبهشت ماه نیز روسای هیأت های ایران و 1+4 در جلسه ای دوباره گردهم آمدند و بعد از آن به پایتخت ها برگشتند و مقرر شد دور جدید نشست روز آدینه 17 اردیبهشت ماه برگزار گردد که این نشست نیز برگزار گردید و 29 اردیبهشت ماه نیز مجدد کمیسیون تشکیل جلسه داد و توافق کردند به پایتخت ها بازگشته و پس از آن چهارم خرداد ماه در وین دوباره مذاکرات از سر گرفته شد و 12 خرداد ماه بعد از نشست کمیسیون مشترک برجام رایزنی ها برای انجام مشورت های بیشتر در پایتخت ها و تنفس، امروز (شنبه) 22 خرداد ماه در وین دوباره از سر گرفته شد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1225

به "خاتمه نشست کمیسیون مشترک برجام؛ شروع رایزنی ها در وین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه نشست کمیسیون مشترک برجام؛ شروع رایزنی ها در وین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید