خبرنگاران وال استریت ژورنال: آژانس تولید اورانیوم فلزی توسط ایران را تائید کرد

به گزارش مجله خزرکوه، لندن - خبرنگاران - خبرنگار ارشد وال استریت ژورنال اظهار داشت که آژانس بین المللی انرژی اتمی به اعضای شورای حکام گزارش داد که جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 20 بهمن 1399 با وارد کردن تجهیزات جدید به تاسیسات هسته ای اصفهان، کار تولید اورانیوم فلزی را آغاز کرده است.

خبرنگاران وال استریت ژورنال: آژانس تولید اورانیوم فلزی توسط ایران را تائید کرد

به گزارش خبرنگاران، لارنس نورمن روز چهارشنبه در توئیتی نوشت که بر اساس گزارش آژانس، مواد تولید توسط ایران ، اورانیوم فلزی طبیعی است که تهران می گوید برای مقاصد تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشتر سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی در وین روز چهارشنبه 24 دی 1399 گفت که فعالیت تحقیق و توسعه برای طراحی نوع ارتقا یافته سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران، آغاز شده است.

کاظم غریب آبادی در گفت وگو با خبرنگاران مطرح نمود: این فعالیت در سه مرحله انجام می شود و در مرحله اول آن، اورانیوم فلزی با استفاده از اورانیوم طبیعی تولید می شود.

نماینده دائم کشورمان، با یادآوری اینکه برنامه ایران از دو سال قبل به اطلاع اژانس رسیده است، اضافه کرد: این اقدام، از لحاظ فنی ایران را در ردیف کشورهای پیشرو در تولید سوخت های جدید قرار خواهد داد.

وی همچنین اضافه کرد: تمامی این مراحل به اطلاع آژانس رسیده و می رسد و بازرسان آژانس نیز سه روز قبل، از کارخانه تولید صفحه سوخت بازدید کردند.

سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، فرانسه و آلمان) پیشتر با صدور بیانیه ای به آغاز فرآیند تولید اورانیوم فلزی توسط ایران واکنش نشان داده و ادعا کردند که تولید این ماده از سوی تهران توجیه معتبری ندارد.

این بیانیه با طرح این ادعا که تولید اورانیوم فلزی به طور بالقوه می تواند پیامدهای نظامی داشته باشد، بدون اشاره به بی عمل اروپایی های نسبت به تعهدات برجامی خود، می افزاید: ایران وفق برنامه جامع اقدام مشترک متعهد است که به مدت 15 سال درگیر تولید اورانیوم فلزی و فعالیت های تحقیق و توسعه در این زمینه نشود.

تروئیکا از ایران خواسته اند که اگر نسبت به حفظ برجام جدی است، این فعالیت ها را متوقف کند و بدون فوت وقت به تعهداتش ذیل برجام بازشود.

ایران 2 سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش آغاز کرد.

بر این اساس، ایران با صدور بیانیه ای در 15 دی ماه 1398، آخرین گام کاهش تعهدات برجامی خود را گفت که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می یابد.

در همین پیوند، مجلس شورای اسلامی 11 آذرماه گذشته با تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه تحریم های آمریکا، همکاری با آژانس را محدود کرده و گام های بیشتری را در خصوص کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.

جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است در صورت اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق بین المللی، به گونه ای که از منافع خود تحت برجام بهره مند شود، گام های برداشته شده در جهت کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1028

به "خبرنگاران وال استریت ژورنال: آژانس تولید اورانیوم فلزی توسط ایران را تائید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران وال استریت ژورنال: آژانس تولید اورانیوم فلزی توسط ایران را تائید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید