لودریان: چارچوب های فرانسه برای مذاکره میان ترامپ و روحانی هنوز هم موجود است

به گزارش مجله خزرکوه، خبرنگاران آنلاین:وزیر امور خارجه فرانسه در گفت وگویی به تشریح وضع فعلی برجام و عواقب ادامه یافتن این وضعیت پرداخت و گفت: چارچوب های ارائه شده فرانسه برای مذاکره میان ترامپ و روحانی هنوز هم موجود است.

لودریان: چارچوب های فرانسه برای مذاکره میان ترامپ و روحانی هنوز هم موجود است

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه فرانسه، ژان ایو لودریان، وزیر امورخارجه این کشور در گفت وگو با روزنامه لو فیگارو در پاسخ به این سوال که آیا طرح امانوئل مکرون درباره ایران [ایجاد خط اعتباری برای تبادلات تجاری با ایران] از بین رفته است، گفت: رئیس جمهور فرانسه [امانوئل مکرون] در بیاریتز و سپس در نیویورک، اقداماتی برای تنش زدایی و مشخص کردن چارچوب هایی برای توافقی با دونالد ترامپ [رئیس جمهور آمریکا] و حسن روحانی [رئیس جمهور ایران] انجام داد. این موضوع درباره مجاب کردن ایران برای رعایت دوباره تعهدات توافق وین [برجام] به صورت کامل و شروع مذاکرات برای گفت وگو درباره بحران منطقه و آینده این توافق پس از 2025 است. هم زمان با این، تحریم های آمریکا به تدریج لغو خواهد شد و ایران می تواند منابع [مالی] نفتی اش را داشته باشد.

لودریان در ادامه گفت: با وجود این که فضای سیاسی به دلیل تهدید ایران برای کاهش دیگر تعهدات برجام در شروع ماه نوامبر در حال محدود شدن است، این چارچوب ها هنوز هم وجود دارند. امروز، این برای هر دو طرف مهم است که از این فرصت مذاکره استفاده نمایند. در غیر این صورت، وقتی که هیچ یک از طرف های این بحران، به ویژه آمریکا و ایران نمی گویند که خواستار این [مذاکره] هستند، با گذشت زمان، فشار و خطر تنشی کنترل نشده افزایش می یابد.

کوشش فرانسه برای مذاکره میان آمریکا و ایران در حالی است که حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان در سازمان ملل در این باره گفت: رویکرد دولت کنونی آمریکا نسبت به برجام، نه تنها نقضِ قطعنامه 2231، بلکه تجاوز به حاکمیت و استقلالِ سیاسی و مالی کلیه کشورهای دنیا است.

ایران با وجود خروج آمریکا از برجام تا مدت یک سال، همچنان نسبت به اجرای تمامی تعهدات هسته ای خود وفق برجام، وفاداربوده است. ما به احترام قطعنامه شورای امنیت، به اروپا فرصت دادیم تا به تعهدات یازده گانه خود برای جبران خروجِ آمریکا عمل کند ولی متاسفانه فقط حرف های زیبایی شنیدیم و شاهد اقدامی نبودیم. اینک بر همگان ثابت شده است که آمریکا به تعهدات خود پشت می نماید و اروپا از اجرای تعهداتش ناتوان است. ما حتی در اجرای بندهای 26 و 36 برجام، راهبرد گام به گام را در پیش گرفتیم، و هنوز بر عهد خود به برجام، برجا مانده ایم، اما صبر ایران هم حدی دارد؛ وقتی آمریکا قطعنامه سازمان ملل متحد را حرمت نمی گذارد، وقتی اروپا ناتوانی خود را به نمایش می گذارد، تنها راه، تکیه بر عزت، غرور و اقتدار ملی خودمان است.

ما را به مذاکره می خوانند؛ در حالی که خود از معاهده گریزانند. ما با همین دولت فعلی آمریکا بر سر میز 5+1، در مصاحبه بودیم؛ اما آن ها بر عهدِ سلفِ خویش، خط بطلان کشیدند.

من به نمایندگی از ملت و کشورم، اعلام می کنم که: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم، نه می باشد. دولت و ملت ایران، یک سال و نیم زیر شدیدترین تحریم ها، استقامت نموده است و هرگز با دشمنی که می خواهد با سلاح فقر، فشار و تحریم ایران به تسلیم وادارد مذاکره نخواهد کرد.

اگر پاسخ آری می خواهید همان طور که رهبر معظم انقلاب اعلام نموده اند، تنها راه برای گفت وگو، بازگشت به تعهدات است. اگر نسبت به اسم برجام حساسیت دارید، به رسم آن بازگردید و به چارچوب قطعنامه 2231 شورای امنیت، متعهد باشید. تحریم ها را متوقف کنید تا راه گفت وگو باز گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 8

به "لودریان: چارچوب های فرانسه برای مذاکره میان ترامپ و روحانی هنوز هم موجود است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لودریان: چارچوب های فرانسه برای مذاکره میان ترامپ و روحانی هنوز هم موجود است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید