کواکبیان: می آیم اما شاید منصرف شوم، یخ مردم باز نشود فایده ندارد، از 1400 باید وارد جمهوریت سوم شویم

به گزارش مجله خزرکوه، داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری، با دعوت به مناظره نامزدهای اصولگرا و مستقل برای بحث در موضوعات مختلف، انتخاب گزینه اجماعی اصلاح طلبان قبل از ثبت نام داوطلبان را بحث برانگیز بیان کرد.

کواکبیان: می آیم اما شاید منصرف شوم، یخ مردم باز نشود فایده ندارد، از 1400 باید وارد جمهوریت سوم شویم

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، مصطفی کواکبیان درباره علت نامزدی خود برای انتخابات 28 خرداد ریاست جمهوری گفت: در کنگره نوزدهم، اعضای حزب مردم سالاری بالاتفاق تصویب کردند تا نامزد اختصاصی حزب باشم و پذیرفتم.

دبیرکل حزب مردم سالاری بر عزم خود برای نام نویسی در انتخابات تاکید نمود و اضافه نمود: شاید در فرصت کمتر از یک ماه تا زمان نام نویسی بحث هایی پیش بیاید تا منصرف شوم اما فعلا قصد دارم ثبت نام کنم.

کواکبیان درباره تردید خود برای حضور در انتخابات، گفت: اگر یخ مردم باز نگردد و شور و هیجان انتخاباتی احساس نکنم، حضور و عدم حضور خیلی فایده ندارد؛ مگر اینکه اتفاقی بیفتد و دست کم مقداری شور و رغبت در جامعه ایجاد گردد و در فرصت باقی مانده تا انتخابات، گشایش حداقلی در معیشت مردم ایجاد گردد.

وی ادامه داد: باید با مشوق ها، مقداری اعتماد مردم افزایش داد به گونه ای که حرف هایی که از مسوولان و نامزدها می شنوند برای آنها باورپذیر باشد بطوریکه مردم ببینند که انتخابات در معین سرنوشت آنها تحول ایجاد می نماید.

داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری رفتار نهاد نظارت و اجرا را در ایجاد انگیزه موثر دانست و درباره برنامه های خود برای حضور در انتخابات یادآور شد: برای ریاست جمهوری 5 برنامه اساسی، 15 برنامه مالی، 10 برنامه سیاست خارجی، 10 برنامه سیاست داخلی و 10 برنامه در مباحث فرهنگی و اجتماعی در مجموع 50 برنامه محوری دارم.

دبیرکل حزب مردم سالاری اضافه نمود: موضوع جمهوریت سوم و بازنگری در قانون اساسی را بارها تاکید نموده ایم. آخرین بازنگری در قانون اساسی مربوط به 32 سال پیش است. در کنگره نوزدهم حزب مصوب کردیم از 1400 باید وارد جمهوریت سوم شویم تا بن بست های پیش رو در بسیاری از زمینه ها گگردده گردد.

کواکبیان به اظهارات رییس جمهوری درباره لزوم برپایی همه پرسی بر سر موضوعات بسیار مهم سیاسی، مالی، اجتماعی و فرهنگی اشاره نمود و اضافه نمود: اصل 59 قانون اساسی می گوید باید دو سوم نمایندگان مجلس تصویب نمایند و فرمان همه پرسی از سوی رهبری صادر گردد. 42 سال است که مجلس شورای اسلامی چنین کاری ننموده است.

این فعال اصلاح طلب اعلام کرد: بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی در رهنمودهای خودشان، نظامی ها را از حضور در عرصه سیاست و جناح بندی ها منع نموده اند بنابراین می توان این موضوع را در قانون آورد. البته اگر فرد نظامی از سمت خود استعفا دهد و به فعالیت حزبی و سیاسی بپردازد حضور آنها منعی ندارد.

وی یادآور شد: در طرح جمهوریت سوم 15 مورد وجود دارد که به موقع در کمیته های پنجگانه که تشکیل دادیم این موضوعات را مطرح می کنیم.

نامزد اجماعی اصلاح طلبان بعد از نام نویسی انتخاب گردد

کواکبیان درباره احراز صلاحیتش از سوی نهاد نظارت گفت: بحث تایید صلاحیت از الان زود است. ما ابتدا نام نویسی و سپس روی یک داوطلب در جبهه اصلاحات ایران اجماع می کنیم اما اگر قبل از ثبت نام تصمیماتی گرفته گردد این جای بحث دارد.

دبیرکل حزب مردم سالاری با اعلام مخالفت با تعدد نامزدها در جبهه اصلاحات ایران، تقسیم بندی اعضای این جبهه به دو گروه هواداران نامزدی ظریف و جهانگیری را حدس رسانه ای توصیف کرد و گفت: ظریف گفته که نمی آید مگر اینکه شرایط خاصی پیش بیاد. اگر او حضور داشته باشد موضوع متفاوت می گردد. بنده خدا نیامده این هجمه علیه او ایجاد می نمایند.

کواکبیان صحنه انتخابات ریاست جمهوری را وابسته به سه عامل عملکرد نهاد نظارت و اجرا، تصمیم گیری مردم برای مشارکت و جریان های سیاسی مطرح نمود و گفت: برای بالا بردن نرخ مشارکت، بهبود معیشت، رای غیرحضوری به دلیل شیوع ویروس کرونا و افزایش زمان برگزاری انتخابات اهمیت دارد.

وی ادامه داد: پیش بینی می کنم طیف مستقلین، اصولگرایان و اصلاح طلبان برای انتخابات نامزد معرفی نمایند اما در حالت بدبینانه رقابت جدی نخواهد بود و رقابت درون جریانی، میان اصولگرایان و اصولگرایان مستقل خواهد بود. در حالت خیلی بدبینانه هم ممکن است چون اسفند 98 رقابت درون خانگی باشد.

کواکبیان، نام نویسی نامزدهای متعدد اصلاح طلب برای انتخابان ریاست جمهوری را دستور تشکیلاتی جبهه اصلاحات ندانست و گفت: از سوی تشکیلات خود دستور دارم اما اینکه یک جایی بگوید این کار را بکنید همچین چیزی نیست. قبلا بحث کردیم که نامزدهای اصلاح طلب ثبت نام نمایند و بعد از احراز صلاحیت، اجماع انجام گردد.

وی درباره اعلام نامزدی احتمالی سید ابراهیم رییسی و اجماع اصولگرایان گفت: اینکه رییسی تکذیب می نماید ولی دوستان او مایل هستند حضور داشته باشد خوب نیست و باید زودتر اعلام نامزدی کند چون مردم نمی پسندند. در عین حال حضور او تکلیف اصولگرایانی که می گویند اگر رییسی بیاید ما نمی آییم را تعیین می نماید.

نامزدهای اصولگرا و مستقل را به مناظره دعوت می کنم

کواکبیان درباره فعالیت های سیاسی خود قبل از نام نویسی در انتخابات، گفت: از این تریبون اعلام می کنم غیر از دوستان اصلاح طلب، همه نامزدهای اصولگرا و مستقل را در هر جایی که معین می نمایند حتی قبل از نام نویسی، به شکل حضوری و مجازی به مناظره دعوت می کنم. این موضوع را غیرمستقیم به ستادهای آنها گفته ایم. حتی محسن رضایی را در توییتر به مناظره دعوت کردم که پاسخی نداد.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال نامزدی ظریف و رایزنی اصلاح طلبان با سید محمد صدر و علی اکبر صالحی برای روز مبادا، گفت: بعید می دانم چون ظریف و صالحی تکذیب کردند. درباره صدر تا به امروز او چیزی اعلام ننموده است. البته هرچه به انتخابات نزدیک می شویم احساس تکلیف ها بیشتر می گردد.

این فعال اصلاح طلب درباره رضایت حداقلی اصلاح طلبان به نامزد نیابتی تحت شرایط خاص، اضافه نمود: قبلاً اعلام کردم که با بحث نامزد نیابتی رابطه خوبی ندارم. بهتر است اصلاح طلبان در پی نامزدی بروند که بعد بتوانند جوابگوی عملکرد او باشند.

وی اعلام کرد: متاسفانه نظام انتخابات حزبی نداریم. نامزدها در نظام های سیاسی در حزب پالایش و معرفی می شوند و ائتلاف ها بعد از انتخابات شکل می گیرد نه قبل از آن.

بیشتر مستقلین سابقه قوی اصولگرایی دارند

کواکبیان درباره اصالت جناح مستقل در فضای سیاسی کشور، اعلام کرد: مستقلین را به سه دسته تقسیم می کنم. عده ای از آنها می خواهند نان به نرخ روز بخورند. گروهی دیگر به این نتیجه رسیده اند که در جناح اصولگرایی و اصلاح طلبی حضور نداشته باشند.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زمانی رییس موقت خانه احزاب بودم و سه فراکسیون 7-7-7 (هرجناح 7 نماینده) را ایجاد کردم و بعد معلوم شد بعضی از مستقل ها خیلی هم مستقل نبودند.

کواکبیان اعلام کرد: دسته سوم مستقلین عده ای هستند که وابستگی به دو جناح اصلی را حلال مسائل کشور نمی دانند و به این نتیجه رسیده اند باید جریان سومی ورود کند. اما در کل بیشتر مستقلین سابقه قوی اصولگرایی دارند.

عضو جبهه اصلاحات ایران درباره بعضی خبرسازی ها درباره مشاجره انتخاباتی میان محسن رهامی نامزد داوطلبی ریاست جمهوری و غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران، این ادعا را من درآوردی عنوان و برگزاری چنین نشستی را رد کرد.

کواکبیان بار دیگر توصیه کرد که برای برگزاری انتخابات پرشور و در جهت حفظ منافع ملی دست به دست هم دهیم و بر نقش جناح های سیاسی، مجریان و ناظران انتخابات در برگزاری پرشور انتخابات با حفظ سلامتی مردم تاکید نمود.

بعضی تمایل دارند در موضوع هسته ای تا مرداد اتفاقی نیفتد

کواکبیان درباره ارزیابی خود از مذاکرات وین، گفت: فکر می کنم تا اینجا، وزارت خارجه در این مذاکرات با توجه به منویات رهبری، مصوبه اقدام راهبردی مجلس و سیاست دولت، خوب عمل نموده است. بحث اینجاست که به دلیل خروج از برجام از سوی فرد غیرمتعادلی چون ترامپ، دولت آمریکا شرط جدید نگذارد و تحریم ها را برطرف کند که ما هم به شکل متناسب اقداماتی را انجام می دهیم. تا اینجا بحث این بوده است کدام طرف گام نخست را بر می دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم ادامه داد: بعضی دوستان به ویژه پس از خروج ترامپ خیلی تمایل دارند تا مرداد این اتفاق نیفتد. می گویم اگر حتی یک روز نگذاریم تحریم ها برطرف گردد به منافع ملی خیانت نموده ایم. بنابراین باید کوشش کنیم و دست به دست هم دهیم تا تحریم ها برطرف گردد. بهتر است اجازه داده گردد وزارت امور خارجه مذاکرات را براساس عزت، مصلحت و حکمت انجام دهد.

نباید سرنوشت انتخابات را به زلف روابط خارجی گره زد

کواکبیان درباره احیای برجام و تاثیر آن در نتایج انتخابات ریاست جمهوری، گفت: همه چیز برهم تاثیر می گذارند اما این موضوع علت تامه نیست. نباید سرنوشت انتخابات را به زلف کشورهای دیگر گره زد اما این موضوع بی تاثیر هم نیست خود را به غفلت نزنیم اما با این فکر، که این موضوع خیلی تاثیرگذار است مخالفم. بگذاریم کار به روال عادی دیپلماسی پیش برود. اگر این موضوع به مشارکت یاری کرد چه بهتر.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1163

به "کواکبیان: می آیم اما شاید منصرف شوم، یخ مردم باز نشود فایده ندارد، از 1400 باید وارد جمهوریت سوم شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کواکبیان: می آیم اما شاید منصرف شوم، یخ مردم باز نشود فایده ندارد، از 1400 باید وارد جمهوریت سوم شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید