پیشنهاد افزایش وام خرید مسکن برای اقتصاد ایران خطرناک است

به گزارش مجله خزرکوه، یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این که در شرایط مالی کنونی پیشنهاد افزایش وام خرید مسکن برای اقتصاد خطرناک است، گفت: انبوه سازان باید پیشنهاد افزایش وام ساخت را می دادند نه وام خرید مسکن.

پیشنهاد افزایش وام خرید مسکن برای اقتصاد ایران خطرناک است

به گزارش گروه مالی مجله خزرکوه، افشین پروین پور پیشنهاد کانون سراسری انبوه سازان به رئیس جمهوری برای افزایش وام خرید به بهانه رونق فراوری مسکن را در شرایط کنونی اقتصاد کشور خطرناک ارزیابی و اظهار کرد: پیشنهاد کانون سراسری انبوه سازان به رئیس جمهوری با هدف افزایش وام خرید به 300 میلیون تومان بسیار خطرناک است و گره ای از مسائل مردم را در بازار مسکن باز نمی کند.

وی با تاکید بر این که در این شرایط مالی و رکود بازار مسکن باید طرف عرضه (ساخت و ساز) تقویت گردد، اضافه نمود: زمانی که تقاضا تحریک شده و کاری در حوزه ساخت و ساز انجام نگردد، خیلی واضح است که افزایش وام خرید مسکن منجر به افزایش قیمت ها خواهد شد.

وی با اشاره به این که باید افزایش وام خرید مسکن به 300 میلیون تومان، بازار با فشار تورمی از رکود خارج می گردد، ادامه داد: فازغ از این که آیا بانک ها توان پرداخت چنین وامی را دارند و از همه مهم تر متقاضیان این نوع وام می توانند اقساط آن را پرداخت نمایند، باید تاکید کنم که چنانچه با چنین پیشنهادی موافقت گردد بخش مسکن با یک فشار تورمی بسیار بالا از رکود خارج خواهد شد.

وی افزود: در شرایط مالی کنونی، پیشنهاد انبوه سازان به هیچ وجه به صلاح مسکن و کل اقتصاد کشور نیست.

کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این که در حال حاضر قیمت مسکن حباب دارد که باید از بین برود، توضیح داد: مسئولان ذی ربط باید کار اصلی یعنی از بین بردن حباب قیمت مسکن را در دستور کار قرار دهند نه پیشنهاد خطرناک افزایش وام خرید مسکن.

پروین پور با اشاره به این که حباب قیمت مسکن با کنترل سوداگری از بین خواهد رفت، اظهار کرد: با اجرایی شدن پیشنهاد افزایش وام خرید مسکن، قطعا شرایط بازار مسکن بدتر شده و حباب قیمت بزرگ تر خواهد شد.

وی با تاکید بر این که تورم مسکن نیز با تاخیر کل اقتصاد را تحت تاثیر قرار می دهد، گفت: انبوه ساز واقعی باید پیشنهاد افزایش وام ساخت بدهد نه وام خرید. متاسفانه دغدغه اصلی اینها ساخت و ساز نیست و دغدغه آنها فروش واحدهای خود به هر قیمتی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 121

به "پیشنهاد افزایش وام خرید مسکن برای اقتصاد ایران خطرناک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد افزایش وام خرید مسکن برای اقتصاد ایران خطرناک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید