معرفی انواع دیوارکوب های زیبا و متفاوت که به خانه تان جلوه ای خاص می بخشند

به گزارش مجله خزرکوه، از خیره شدن به دیوار خالی خانه تان خسته شدید؟ دوست دارید کمی روح به اتاقتان ببخشید؟ نیازی نیست دنبال چیزی جز یک یا چند دیوارکوب زیبا و متفاوت بگردید. از نقاشی ها و تابلوهای مینیمالیست تا سردیس ها و مجسمه های دیواری دست شما برای انتخاب یک دیوارکوب مناسب دکور خانه تان باز است. شاید برایتان سوال پیش بیاید که با وجود تنوع و کثرت دیوارکوب های موجود در بازار، از کجا باید آغاز کنید و در پی چه جنس و سبک و رنگ و طرحی باشید. در این مطلب انواع دیوارکوب مجذوب کننده، خاص و شیک را معرفی کردیم که می توانید با انتخاب هرکدام خانه و اتاقتان را تزیین کنید و از کسالت باری دیوارهای بی رنگ و روح راحت شوید.

معرفی انواع دیوارکوب های زیبا و متفاوت که به خانه تان جلوه ای خاص می بخشند

چه به نقاشی های انتزاعی، پوسترهای قدیمی یا عکاسی مدرن علاقه مند باشید، یا دلتان بخواهد از هنر دست صنعتگران و هنرمندان ایرانی برای تزیین خانه تان بهره ببرید، در این لیست برای هر سلیقه ای، انتخابی وجود دارد. چند گزینه غیرمنتظره هم معرفی کردیم که مطمئنا دید شما را به دکوراسیون منزل تغییر خواهند داد. انواع دیوارکوبی که در این مطلب نام بردیم نه تنها به خانه شما مجذوب کنندهیت بصری می بخشد، بلکه شخصیت، سبک و سلیقه شما را هم منعکس می نماید. اما قبل از هر چیز شاید لازم باشد شرح دهیم که دیوارکوب چیست؟

دیوارکوب چیست؟

دیوارکوب به هر نوع قطعه تزئینی اطلاق می گردد که با هدف افزودن مجذوب کنندهیت بصری و ارتقای زیبایی شناسی یک اتاق بر روی دیوار قرار بگیرد. می تواند شامل نقاشی، تابلو فرش، عکس، مجسمه، مکرومه و گلدوزی و غیره باشد. دیوارکوب اغلب به عنوان راهی برای بیان سبک شخصی، برانگیختن احساسات و ایجاد یک نقطه کانونی در یک فضا استفاده می گردد. بعلاوه می توان از آن برای گره زدن عناصر مختلف دکوراسیون اتاق یا برجسته کردن یک طرح رنگی یا تم خاص استفاده کرد. به طور کلی، دیوارکوب یک عنصر ضروری در طراحی داخلی است که می تواند یک دیوار ساده را به یک اثر تجملی تبدیل کند.

انواع دیوارکوب

برای افزایش مجذوب کنندهیت بصری فضای نشیمن، یا هر اتاق و دفتری انواع مختلفی از دیوارکوب ها وجود دارند که می توانید از بین آن ها انتخاب کنید. نقاشی، کاغذ دیواری، تابلو های عکس، آینه و تنوع بی نظیری از صنایع دستی می تواند به عنوان دیوارکوب مورد استفاده قرار بگیرد.

قاب عکس

قاب عکس، گزینه ای جاودانه و کلاسیک به عنوان یک دیوارکوب است که می تواند پیچیدگی و ظرافت فراوانی را به هر فضایی بیافزاید. قاب عکس در سبک ها و مضامین مختلف، از چشم انداز ها و طبیعت گرفته تا پرتره های سیاه و سفید و ترکیب بندی های انتزاعی وجود دارند.

چه یک قاب عکس در مقیاس بزرگ را به عنوان یک اثر برجسته ترجیح دهید یا چند قاب کوچک تر را کنار هم با چیدمانی خاص قرار دهید، این قاب های عکس که متناسب با رنگ و فضای دکور خانه باشند یک انتخاب همیشگی و شیک برای هر اتاقی به شمار می روند.

می توانید از عکس های معروف عکاسان خبره برای تزیین دیوارها بهره ببرید، یا خودتان دست به کار شوید و از چشم انداز، شخص یا هرچه که دوست دارید عکاسی کنید و با قابی مناسب به عنوان یک دیوارکوب ماندگار از تماشایش لذت ببرید.

آینه ها

آینه یک نوع منحصربه فرد و کاربردی دیوارکوب است که می تواند نور را منعکس کند و اتاق را بزرگ تر نشان دهد. انواع مختلفی از آینه ها برای انتخاب وجود دارد، از جمله طرح های قاب دار یا بدون قاب، تزئینی یا مینیمالیستی و طرح های سنتی یا مدرن.

آینه ها را می توان به روش های مختلفی استفاده کرد، از آویزان کردن آن ها به تنهایی به عنوان یک اثر تجملی گرفته تا ترکیب آن ها با دیگر دیوارکوب ها برای ظاهری چندلایه.

مجسمه دیواری

مجسمه های دیواری از انواع دیوارکوب های سه بعدی هستند که می توانند بافت و مجذوب کنندهیت بصری فراوانی به فضا اضافه نمایند. این مجسمه ها ممکن است از مواد مختلفی از جمله فلز، چوب، شیشه و سرامیک ساخته و در اشکال و میزان های مختلفی فراوری شوند.

هر مدل از مجسمه های انتزاعی یا فیگوراتیو را دوست داشته باشید، می توانید آن ها را به تنهایی به عنوان یک اثر تجملی آویزان کنید یا در کنار دیوارکوب های دیگر یا قفسه و طبقات مختلف قرار دهید تا ظاهری متفاوت تر به فضای مورد نظر خود ببخشید.

تابلوهای نقاشی

تابلوهای نقاشی، نوعی از دیوارکوب های ارزان و همه کاره اند که شخصیت و سبک خاصی را به هر فضایی می بخشند. تابلوها می توانند از سبک کلاسیک و قدیمی گرفته تا طرح های گرافیکی مدرن و پرتره را شامل شوند.

تابلوهای نقاشی برای کسانی که بودجه کمی دارند یا برای کسانی که دوست دارند مرتبا دکوراسیون خود را تغییر دهند، گزینه بسیار خوبی است، چون به راحتی قابل تعویض هستند و می توانند به روش های مختلف آویزان شوند.

تابلو فرش

تابلو فرش ها منحصربه فردترین و متفاوت ترین انواع دیوارکوب هستند که می توانند با بافت، رنگ و نقش های مختلف جلوه بی نظیری را به هر اتاقی اضافه نمایند. تابلو فرش ها ممکن است از طرح های سنتی گرفته تا چاپ های مدرن و الگوهای گرافیکی را شامل شوند، و می توان آن ها را به تنهایی به عنوان یک اثر تجملی به دیوار آویخت یا در کنار دیگر وسایل تزیین و دکوری خانه قرار داد.

چه یک تابلو فرش رنگارنگ را ترجیح دهید یا یک مدل ساده تر، این دیوارکوب ها راهی عالی برای افزودن شخصیت و سبک خاص به دیوارهای منزل شما محسوب می شوند.

تابلوهای چند تکه

تابلوهای چند تکه عکس ها یا نقاشی های واحدی هستند که به دو یا چند تکه مجزا تقسیم شده اند. از این تابلوها می توان برای ایجاد یک روایت بصری یا تاکید بر موضوع اصلی تصویر استفاده کرد. ایده تابلوهای چند تکه این است که تعادل ایجاد نمایند، به طوری که تصاویر در کنار هم معنای بهتر، موثرتر و قابل قبول تری داشته باشند تا هر یک به تنهایی. تابلوهای چندتگه در میان انواع دیوارکوب دیگر، دست شما را برای چگونگی چیدمانش باز می گذارد و هر تکه را به هر فاصله یا زاویه ای که دوست داشته باشید می توانید کنار بقیه قرار دهید.

دیوارکوب های فلزی

دیوارکوب های فلزی اشکال محبوب و مدرنی به شمار می روند. این آثار از فلز ساخته شده اند و می توانند به عنوان قطعات تزئینی یا برای نمایش اطلاعات خاص استفاده شوند. نمونه هایی از دیوارکوب های فلزی شامل مواردی است که برای تعیین کردن ساعات کاری، تزئینات خانگی یا نمایش نام خاص استفاده می گردد. دیوارکوب های فلزی برای نمایش پیغام های انگیزشی، شعارهای تبلیغاتی و آثار هنری هم محبوب هستند.

مجسمه های فلزی آویزان شده روی دیوارها و دست سازه های ساخته شده از آهن فرفورژه مثل جاشمعی ها، پلاک های تزیینی و دیوارکوب هایی با طرح های هندسی ظاهری وینتیج به خانه یا اتاق مورد نظرتان می بخشد. دیوارکوب های مسی هم به دیوارها گرما و درخشندگی می بخشند.

مجسمه های دیواری فلزی، از طرح های گل دار که طبیعت و درختان را به تصویر می کشند تا نقوش انتزاعی و هندسی، تقریبا با هر سبکی از دکور هم خوانی دارند. از حداقل یکی از این دیوارکوب ها در قفسه های دیواری یا برای شکستن فضای خالی دیوار بهره ببرید.

آویزهای مکرومه

مکرومه نوعی بافت است که بافنده آن با گره زدن نوعی نخ خاص نقش های تزئینی خلق می نماید. مکرومه در قرن سیزدهم در اروپا رایج بود و در قرن نوزدهم به آمریکا معرفی گردید و در حال حاضر در ایران جزو تزیینات دیواری بسیار محبوب به شمار می رود. از مکرومه برای ساخت انواع قطعات تزئینی مثل آویز دیواری، آویز گلدان، زیرلیوانی و جواهرات استفاده می گردد. مکرومه یکی دیگر از انواع دیوارکوب است که به هر اتاقی ظاهری وینتیج می دهد که با سبک مدرن کاملا هم خوانی دارد.

دیوارکوب های چوبی

تابلوهای چوبی شکل محبوبی از دیوارکوب ها شناخته می شوند که می توانند برای تزئین هر خانه یا محل کاری استفاده شوند. این دیوارکوب ها را می توان به گونه ای انتخاب کرد که شامل پیغام های الهام بخش، نشان ها و علایم انتزاعی باشد. دیوارکوب های چوبی بعلاوه می توانند برای تبلیغات فروشگاه ها یا مشاغل و تبلیغ رویدادهای خاص یا فروش استفاده شوند. نمونه هایی از دیوارکوب های چوبی شامل تابلوهای خوش آمدگویی، تابلوهای تجاری و تزئینات خانگی است.

طبقه، قفسه یا باکس

قفسه های دیواری به دیوارها بعد می بخشند و به شما امکان می دهند اشیای تزیینی را در اعماق و ارتفاع های مختلف نمایش دهید. شما می توانید از طبقه های شناور که به نظر می رسد مستقیما از دیوار بیرون آمده اند، برای ظاهری تمیز و امروزی بهره ببرید.

با استفاده از قفسه هایی با طول های مختلف در آرایش های پلکانی روی دیوار، ظاهری متفاوت به اتاقتان ببخشید. باکس ها یا طبقه هایی به شکل مربع یا مستطیل با امکان قرار دادن اشیا و کتاب در داخل، بالا یا هر دو، سبک خاصی از تزیین دیواری است که کاربرد چندگانه ای هم دارد.

دریم کچر و آویزهای قلاب بافی

قلاب بافی یکی از صنایع دستی پرطرفدار است که تقریبا تمام مردم جهان با آن آشنایی دارند. سری به خانه مادربزرگ ها یا بعضا مادرها که بزنیم حتما تکه ای رومیزی یا لباس پیدا می کنید که قلاب بافی شده باشند. اخیرا آویزهای قلاب بافی به یکی از تزیینات دیواری پرطرفدار تبدیل شده است. قلاب بافی یکی از انواع دیوارکوب است که به صورت دریم کچر، حلقه های خوش آمدگویی یا طرح و نقش های ساده و پیچیده بافته می گردد و می تواند گزینه متفاوت و مجذوب کنندهی برای تزیین دیوار اتاق یا هر قسمت از خانه و محل کار باشد. دیوارکوب های قلاب بافی شده قابلیت این را دارند که به صورت تک یا چندتایی کنار هم قرار بگیرند.

تابلوها و دیوارکوب های قلم زنی

قلم زنی یکی از صنایع دستی ایرانی است که بیشتر در شهر اصفهان انجام می گردد. این هنر اصیل و قدیمی که درواقع کنده کاری بر روی فلزهایی چون طلا، نقره و برنج است، قدمت تاریخی دارد. قلم زنی برای تزیین و ساخت زیورآلات و وسایل خانگی مثل گلدان و سینی و مجسمه ها و تابلوها به کار می رود. تابلوهای قلم زنی از جمله دیوارکوب های چشم نواز و ارزشمندی به شمار می روند که اصالت و سبک خاصی به دکوراسیون منزل می بخشد. این دیوارکوب ها در میزان ها و اشکال هندسی متفاوت ساخته می شوند و این امکان را فراهم می نمایند که به صورت تک یا چندتایی به دیوار خانه یا دفتر یا هرجایی که دوست دارید جلوه ای خاص ببخشند.

دیوارکوب های سفالی

اگر در خانه گلدان یا ظرف سفالی داشته باشید، با انتخاب چند دیوارکوب و بشقاب تزیینی سفالی می توانید ترکیبی جالب و متفاوت در بخشی از منزل خود بسازید. دیوارکوب های سفالی هم مثل باقی ظروف سفالی از خاک رس و آب ساخته می شوند و بعد از طراحی برای تثبیت رنگ در کوره می پزند. این دیوارکوب ها که در طرح و میزان های مختلف ساخته می شوند، به خانه گرما می بخشند و نصب چند قطعه از آن ها در کنار هم جلوه بی نظیری در دیوار ایجاد می نمایند.

دیوارکوب سرامیکی

سرامیک یکی دیگر از انواع دیوارکوب است که تقریبا شبیه صنایع دستی سفالی اما در جنس و طرح متفاوت فراوری می گردد. دیوارکوب های سرامیکی مقاوم ترند، اشکال متنوع تری و ظاهری براق تر دارند.

تابلوهای میناکاری

میناکاری یکی دیگر از صنایع دستی زیبا و اصیل ایران است که در اصفهان ساخته می گردد. ظروف مسی یا نقره ای و بعضا طلایی که با نقوش عموما آبی رنگ زینت داده شده اند علاوه بر ارزش مادی، ظاهری متفاوت و شکیل به خانه می بخشند و انتخابی منحصربه فرد برای دکور منزل و به خصوص تزیین دیوار محسوب می شوند. تابلوها و بشقاب های میناکاری با رنگ و لعاب چشم نواز به منزلتان روح می بخشند و در کنار دیگر وسایل جلوه ای تماشایی ایجاد می نمایند.

تابلوهای فیروزه کوبی

ممکن است تابلوهای فیروزه کوبی به واسطه سنگ های ارزشمند فیروزه قیمت نسبتا بالایی داشته باشند، اما از ظاهر و جلوه خیره نماینده شان نمی گردد گذشت. تنها یک تابلوی کوچک فیروزه کاری روی دیوار کافی است تا به اتاق یا به طور کل خانه تان ظاهری خاص، شیک، منحصربه فرد و ارزشمند ببخشد. این تابلوها یکی از انواع دیوارکوب است که به واسطه ترکیب رنگ زیبای سنگ های فیروزه با فلزهایی مثل مس، نقره یا برنج، تقریبا با هر سبک دکوراسیونی هم خوانی دارند.

تابلوهای معرق

تابلوهای معرق انواع مختلفی دارند و از چوب، استخوان، فلز یا مواد مصنوعی ساخته می شوند. تابلوهای معرق چوبی از چوب های رنگی ساخته می شوند که با برش های ریز و درشت و اشکال هندسی و منحنی مختلف یک تصویر خلق می نمایند. نوع دیگر تابلوی معرق که از فلزات مختلف مثل نقره و برنج و حتی طلا ساخته می گردد هم ممکن است از ترکیب تمام این فلزات یا تنها یک نوع از آن ها باشد که با برش های کوچک و بزرگ یک تصویر یا نوشته را شکل می دهد. این تابلوها می توانند تصاویری از طبیعت، پیغام انگیزشی و شعر یا حتی پرتره باشند. انتخاب تابلوهای معرق به عنوان دیوارکوب بسیار هوشمندانه است. هم یک اثر هنری منحصربه فرد را به منزل خود اضافه می کنید و هم تابلویی دارید که هرگز از تماشایش خسته نخواهید شد.

در خاتمه، دیوارکوب انتخابی عالی برای تزیین دیوار خانه شما است. با گزینه های بسیار زیادی که در دسترس است، می توانید به راحتی هر نوع اثر هنری متناسب با سبک مورد نظرتان را پیدا و فضای خود را مجذوب کننده تر کنید. فرقی نمی نماید نقاشی، پوستر، عکس، مجسمه یا چیز دیگری را انتخاب کنید، افزودن دیوارکوب به دیوار راهی عالی برای بیان افکار و زیباتر جلوه دادن خانه تان است.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 21 آبان 1402 بروزرسانی: 21 آبان 1402 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1845

به "معرفی انواع دیوارکوب های زیبا و متفاوت که به خانه تان جلوه ای خاص می بخشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی انواع دیوارکوب های زیبا و متفاوت که به خانه تان جلوه ای خاص می بخشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید