کتابخانه یخچالی، ابتکار معلم هندی برای تشویق به مطالعه

به گزارش مجله خزرکوه، به گزارش خبرنگاران به نقل از ایندیا اکسپرس- وجود یک یخچال بیرون از مغازه خواروبار فروشی چیز جدید نیست؛ اما یخچالی که بیرون مغازه ای کوچک در کلکته جنوبی است می تواند کمی عجیب و غیرمنتظره باشد؛ چراکه به جای مواد غذایی و نوشیدنی در داخل این یخچال پر از کتاب های متنوع و مختلف است.

کتابخانه یخچالی، ابتکار معلم هندی برای تشویق به مطالعه

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

یک معلم هندی و همسرش با همکاری یک مغازه دار کتابخانه خیابانی رایگانی با هدف القای عادت های مطالعه و ایجاد یک جامعه کتابخوان راه اندازی نموده اند که قوانین استفاده از آن بسیار ساده است. هر فردی می تواند هر زمانی که خواست، کتابی را از داخل این یخچال به خانه ببرد و ظرف مدت یک ماه بازگرداند. هیچ هزینه ای هم لازم نیست. تنها چیزی که از خواننده کتاب انتظار می رود، این است که به خوبی از کتاب مراقبت کند.

این کتابخانه که در دهکده پاتولی در هند واقع شده، یک یخچال دو دره است که حدود 100 کتاب را در خود جای داده و در داخل خود مغازه کوچک کتاب های بیشتری نیز یافت می گردد.

کتاب های داخل این یخچال شامل رمان، فرهنگ لغت و نیز مجله های ادبی به دو زبان انگلیسی و بنگالی می گردد. علاقه مندان می توانند با گذاشتن اسم و شماره تلفن خود و تاریخ برگرداندن کتاب هر کتابی را که خواستند به امانت بگیرند.

معلم هندی و همسرش با مشاهده اینکه چطور رشد تحصیلی بچه ها تحت تاثیر همه گیری کرونا قرار گرفته، تصمیم گرفتند کاری مفید و معنادار انجام دهند. او می گوید بچه ها این روزها بیش از هر چیز به تلفن همراه خود وابسته شده اند؛ بنابراین برای آن ها بسیار مهم است که مطالعه نمایند و پنجره های تازه ای را به روی ذهن خود بگشایند.

او درباره این که چرا یخچال را برای قراردادن کتاب ها انتخاب نموده اند، می گوید دنبال چیزی بودیم که جای زیادی را اشغال نکند؛ علاوه بر این که کتاب ها را در تمام طول سال ایمن نگاه دارد و چه چیزی بهتر از یک یخچال شکسته!

صاحب این کتابخانه که خودش معلم انگلیسی یک دبیرستان است کتاب های انگلیسی را خودش به این کتابخانه رایگان اهدا نموده و بیش از 45 هزار روپیه نیز به منظور خرید مجموعه کتاب های بنگالی و بعضی قفسه های مورد احتیاج برای نگاه داری کتاب ها هزینه نموده است.

او می گوید کتابخانه را در شروع با 300 کتاب راه اندازی نموده و حالا بعد از گذشت چند ماه به حدود 900 کتاب رسیده است که هر روز به یاری مردم بر تعداد آن ها افزوده می گردد.

بعد از این که تصویر این کتابخانه یخچالی در فضای مجازی منتشر شد سیل تماس های تلفنی هم به معلم هندی روانه شد. او می گوید بسیاری از نقاط مختلف کشور تماس می گرفتند تا بتوانند سهمی در گسترش و توسعه این کتابخانه داشته باشند.

او حالا به این فکر است که با یاری دیگران بتواند مانند این کتابخانه را در مناطق مختلف دیگر برای گسترش شادمانی و دانش احداث کند. او می گوید اگر بتوانم الهام بخش یک نفر برای خواندن کتاب باشم ماموریت خود را به خوبی انجام داده ام.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1087

به "کتابخانه یخچالی، ابتکار معلم هندی برای تشویق به مطالعه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابخانه یخچالی، ابتکار معلم هندی برای تشویق به مطالعه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید