کشف حیرت انگیز حباب کهکشانی برای اولین بار، 10 هزار بار بزرگتر از راه شیری

به گزارش مجله خزرکوه، دیجیاتو نوشت: اخترشناسان پیروز به کشف اولین حباب کهکشان ها شده اند که یک ساختار کیهانی غول پیکر با اندازه ای تقریباً غیرقابل تصور است. گفته می شود که این پدیده احتمالاً نوعی فسیل به جامانده از اندکی پس از مه بانگ (بیگ بنگ) است.

کشف حیرت انگیز حباب کهکشانی برای اولین بار، 10 هزار بار بزرگتر از راه شیری

گروهی از پژوهشگران حبابی از کهکشان ها را کشف کرده اند که طول آن 10 هزار برابر وسیع تر از کهکشان راه شیری ماست، ولی فاصله نسبتاً کمی با آن داریم و اگر با سرعت نور حرکت کنیم، فقط حدود 820 میلیون سال طول می کشد تا از کهکشانمان به آنجا برسیم. از نگاه اخترشناسان، چنین فاصله ای به صورت نسبی کم تلقی می شود.

دنیل پومارد، اخترفیزیکدان کمیسیون انرژی اتمی فرانسه می گوید این حباب را می توان شبیه به یک پوسته کروی با یک قلب درنظر گرفت. در داخل این قلب، ابرخوشه کهکشان های گاوران (Bootes) قرار گرفته است که دور آن را پوچی عظیمی موسوم به هیچ بزرگ فرا گرفته است.

این پوسته شامل چندین ابرخوشه کهکشانی است که پیش تر دانشمندان آن ها را شناسایی کرده بودند. ولی این حباب از کهکشان ها برای نخستین بار پس از توصیف نظری چنین پدیده ای در سال 1970، مشاهده و اثبات شده است.

حباب کهکشان ها چگونه به وجود آمده است؟

جیم پیبلز، کیهان شناس آمریکایی، در سال 1970 گفت در جهان اولیه - که شبیه به سوپی از پلاسمای داغ بود - تکانه های گرانش و تابش موجب خلق امواج صوتی خاصی موسوم به نوسانات آکوستیک باریونی (BAO) شد. با حرکت این امواج صوتی در آن پلاسمای داغ، حباب هایی به وجود آمد. حدود 380 هزار سال بعد از مه بانگ، این فرایند با سردترشدن جهان، متوقف شد و شکل حباب ها را فریز کرد. سپس با انبساط کیهان، این حباب ها بزرگ تر شدند.

دانشمندان قبلاً در سال 2005 سیگنال های BAO را شناسایی کرده بودند. اما این کشف تازه اولین نوسان آکوستیک باریونی شناخته شده منفرد در طول تاریخ است. محققان به این حباب نام هوئولیلانا (Hooleilana) را داده اند که در زبان اهالی هاوایی به معنای زمزمه های فرستاده شده از بیداری است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 شهریور 1402 بروزرسانی: 21 شهریور 1402 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1836

به "کشف حیرت انگیز حباب کهکشانی برای اولین بار، 10 هزار بار بزرگتر از راه شیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف حیرت انگیز حباب کهکشانی برای اولین بار، 10 هزار بار بزرگتر از راه شیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید