کلید مقاوم سازی در جیب ساپو

به گزارش مجله خزرکوه، درباره سازه های هندسی که به آنها گنبد ژئودزیک گفته می گردد شنیده اید؟ می دانید چه انواعی دارند؟ از مزایای شگفت انگیز آنها خبر دارید؟! این ها سوالاتی هستند که خوب است ما ایرانیان جوابی برایشان داشته باشیم، یا حداقل با شنیدن اسم گنبد ژئودزیک شکل آن در ذهنمان تداعی گردد.

کلید مقاوم سازی در جیب ساپو

می پرسید چرا این سازه ها مهم هستند؟ پاسخ خیلی ساده است؛ کشور ما روی کمربند زلزله خیز جهان واقع شده است و برای ما که ساکن چنین ناحیه ای هستیم ضروری است با بارزترین مزیت این نوع سازه که مقاومت در برابر حوادث طبیعی و به خصوص زلزله است آشنا باشیم.

در این رابطه شرکت طراحی نو نقش پارت به شکل تخصصی روی طراحی و ساخت گنبدهای ژئودزیک در کشور متمرکز شده است.

اسحاق رحمانی نسب موسس و مدیرعامل این شرکت، در گفت وگو با جام جم، ضمن اشاره به ماجرای شکل گیری شرکت و اهداف تعریف شده برای آن شرح می دهد: ما از سال 91 پا به عرصه طراحی و اجرای سازه های ژئودزیک گذاشتیم و حدودا دو سال را صرف تحقیق و توسعه فعالیت هایمان کردیم تا اینکه خاتمه شرکت طراحی نو نقش پارت را در سال 93 به طور رسمی ثبت کردیم. در ادامه راه، کاربرد گسترده ای که ساپو دارد و از صنعت گرفته تا ساخت گلخانه و احداث کمپ توریستی می تواند مورد استفاده قرار گرفته گردد، عاملی بود که باعث شد بتوانیم در سال 95 پیروز به اخذ گواهی خلاقیت و فناوری از معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری شویم. رحمانی نسب، نام ساپو را مناسب تر از سازه ژئودزیک می داند و امیدوار است بتواند به ترویج این اسم در حوزه سازه های سبک، یاری کند. او واژه ساپو را از مخفف سازی عبارت سازه پوسته ای به دست آورده و معتقد است برای فرهنگ سازی و شناساندن این نوع سازه ها در جامعه، ساپو نامی است که به راحتی در ذهن می ماند.

از ساپو بیشتر بدانید

بنیان گذار شرکت طراحی نو نقش پارت در مورد کاربردها و مزایای منحصربه فرد سازه ساپو می گوید: سازه ساپو یک پوسته نازک نیم کروی است که از چینش چندوجهی های منظم در کنار یکدیگر ساخته می گردد. این ساختار می تواند در عین سادگی، بیشترین فضا را با استفاده از کمترین مقدار مصالح ساختمانی محصور کند. در این نوع سازه، احتیاج نداشتن به ستون یا دیوارهای داخلی، امکان استفاده بدون محدودیت از فضای داخل آن را برای انواع کاربردهای مختلف فراهم می نماید. مشاغل صنعتی یا خدماتی، تالارهای همایش، گلخانه ها، مجموعه های گردشگری و کمپ های اقامتی، تنها بخشی از کاربردهای فراوان ساپو هستند؛ همچنین از این نوع سازه در هنگام اضطرار و بحران هم می گردد یاری گرفت. ساخت فوری سرپناه های امن، برپایی کمپ های موقت یا احداث بیمارستان های سیار صحرایی برای امدادرسانی به آسیب دیدگان از بلایای طبیعی را می توان مهم ترین کاربرد ساپو دانست.

او در ادامه می افزاید: از ویژگی های منحصربه فرد ساپو می توان به سبک و قابل حمل بودن سازه، سرعت اجرا، زیبایی و همچنین کارایی بسیار گسترده آن اشاره نمود. فلسفه ما در شرکت طراحی نو نقش پارت طراحی، ساخت و اجرای سازه های ساپو و در کنار آن ارائه خدمات شایسته به مشتریان مان بوده است.

گام های پیش رو

رحمانی نسب درباره طرح های آینده شرکت تحت مدیریتش می گوید: مهم ترین نکته در طراحی و فراوری سازه های ساپو، اندازه دهانه آنها است. در حال حاضر در جهان، دهانه با عرض 40 متر را حداکثر میزان مجاز در اجرای دهانه سازه می دانند. در صورتی که دهانه یک سازه ساپو بیش از 40 متر در نظر گرفته گردد، از لحاظ ایمنی بسیار خطرناک است و جان افرادی که زیر سازه حضور دارند، به شدت تهدید می گردد. شاید محدودیت در اجرای دهانه ها را بتوان عظیم ترین ضعف سازه های ساپو دانست؛ درنتیجه وسیع کردن دهانه ها یا حتی از بین بردن محدودیت در اجرای آنها، از اهداف مهم شرکت ماست.

مدیرعامل شرکت طراحی نو نقش پارت می افزاید: زمینه دیگری که مشتاق به واردشدن در آن هستیم، حوزه صادرات است. باتوجه به تجربه و مهارتی که در طول سال های فعالیت مان در ساخت و نصب سازه ساپو کسب نموده ایم، می توانیم خدمات مان را به خارج از مرزهای کشور صادر کنیم. در حال حاضر طرحی برای صدور دانش و محصول به باکو را در دست اقدام داریم و امیدواریم تا پیش از انتها امسال بتوانیم قراردادمان را با کشور آذربایجان منعقد کنیم.

فزونی بر رقبای داخلی

رحمانی نسب درباره رقابت داخلی در زمینه طراحی و فراوری سازه های ساپو می گوید: متأسفانه تعداد بسیار زیادی از همکاران ما تخصص و مهارت کافی در این حوزه را ندارند و صرفا با ساخت یک گلخانه، احساس می نمایند از پس هر پروژه ای برمی آیند! این امر باعث می گردد تعداد سازه های غیراصولی و نا امن که دهانه های عظیم تر از 40 متر نیز در میان آنها دیده می گردد، روزبه روز بیشتر شده و چون با ظرایف کار آشنا نیستند کیفیت فراوریاتشان مرتبا کاهش داشته باشد.

وی کیفیت و قیمت را دو عامل اساسی در رقابت با سایر شرکت های فعال در این حوزه می داند و در این باره به جام جم می گوید: احترام به مشتری سرلوحه کار ماست و کوشش می کنیم با ارائه خدمات باکیفیت، ضمن حفظ شأن مشتری و احترام به او، همواره یک گام جلوتر از رقبا باشیم. مزیت دیگری که مجموعه ما دارد، قیمت مناسبی است که برای خدمات مان در نظر می گیریم. محصولات ما همواره مقرون به صرفه تر از فراوریات سایر شرکت های فعال در این حوزه هستند؛ زیرا ما صرفه مالی را در تیراژ بالای فراوری می دانیم و در بعضی موارد، تفاوت ما با سایرین به نصف قیمت آنها می رسد.

فراز سهیلی آزاد - نشان ایرانی 2 / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1072

به "کلید مقاوم سازی در جیب ساپو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلید مقاوم سازی در جیب ساپو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید