گزارش 70 صفحه ای عملکرد ورزش ایران در پستو، جای خالی ستاد عالی!

به گزارش مجله خزرکوه، به گزارش خبرنگاران، با اتمام بازی های المپیک 2020 توکیو تمام جوش و خروش هیاهوی مربوط به این بازی ها که از سه چهار سال پیش آغاز شده بود به یکباره فروکش کرد و از این حیث ورزش ایران در سکوتی سنگین قرار گرفت؛ سکوتی که همزمانی با روی کارآمدن دولت سیزدهم و مشخص شدن متصدی نو ورزش در کابینه آن مزید بر علت شد که تا به امروز ادامه داشته باشد در حالی که شکسته شدن لازم و ضروری به نظر می رسد تا متر و معیارهای تصمیم گیری نو عیان شود.

گزارش 70 صفحه ای عملکرد ورزش ایران در پستو، جای خالی ستاد عالی!

کاروان ایران در حالی به توکیو اعزام شد که 5 سال متوالی - با در نظر گرفتن تعویق یک ساله بازی ها- تمام حرف و حدیث مدیران و ورزشکاران، مطالبات شان، اعزام های شان، قهر و آشتی های شان و … حول این بازی ها بود و برای حماسه سازی در آن در حالی که طی 17 روز برگزاری بازی های المپیک بعضاً نتایجی به نام ورزشکاران ایرانی ثبت شد که اصلاً جوابگوی انتظارات نبود و نتوانست رضایت لازم بابت هزینه های مالی و غیرمالی صرف شده را جلب کند.

با همه اینها بعد از پایان رسمی بازی های المپیک، پفراینده کاروان ایران به معنای واقعی بسته و کنار گذاشته شد و تا به امروز که سه ماه از بازی ها گذشته، مشخص نشده که گیرِ کار در برخی تیم ها و ورزشکاران و بابت عملکرد ضعیفی که داشتند، کجا بوده است.

گزارش 70 صفحه ای که به پستو رفته

البته که آنالیز عملکرد کاروان ایران در المپیک تا این حد هم مورد غفلت نبوده که اصلاً در دستور کار متولیانش قرار نگیرد و به قول معروف به امان خدا رها شود کما اینکه این کاروان و تک تک تیم ها و ورزشکارانش در رشته های مختلف زیر ذره بین مسئولان مربوطه هم قرار گرفته، به طور دقیق آنالیز شده و نمره خود را گرفته اند.

خبرنگاران کسب اطلاع کرده این فرایند در نشست های مشترک میان نصرالله سجادی سرپرست کاروان، پیمان فخری معاون کاروان، مهدی علی نژاد معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای و علی رغبتی مدیر دفتر برنامه ریزی وزارت ورزش دنبال شده و به گزارشی 70 صفحه ای از عملکرد 66 ورزشکار اعزامی منجر شده است.

همچنین بسیار خوب، خوب، میانه، ضعیف و خیلی ضعیف هم معیار طبقه بندی این ورزشکاران و تیم ها و رشته های شان بوده است. در این ارزیابی ها نظر کارشناسی در مورد عوامل تاثیرگذار در عملکرد - به خصوص عملکردهای ضعیف و دور از انتظار- هم لحاظ شده و مشخص شده ضعف آمادگی جسمانی دلیل عدم برخی نتیجه گیری ها بوده یا ضعف مدیریت یا ضعف مربیگری.

با همه اینها و با وجود گذشت سه ماه از بازی های المپیک هنوز این گزارش به مرحله ای نرسیده که ملاک تصمیم گیری های آینده قرار بگیرد.

تعارفات زمان کُش و غفلت از یک اولویت

تهیه گزارش ارزیابی نهایی عملکرد کاروان پس از بازگشت و ارائه به رئیس مرکز نظارت بر تیم های ملی جهت پردازش و تکمیل و ارائه به هیات اجرایی؛ این یکی از ماموریت ها وظایف 8 گانه ای است که در اساسنامه کمیته ملی المپیک برای سرپرست کاروان اعزامی به رویدادهای مختلف تکلیف شده است.

سرپرست کاروان ایران هم طبق همین اصل ارزیابی لازم را از کاروانی که به توکیو برده بود، داشته است اما ادامه کار و تاثیرگذاری آن به بن بست خورده است؛ دلیل آن هم سپردن امور به جای مانده به ستاد عالی است که در عمل وجود ندارد و خیلی ها منتظر آغاز به کار دوباره آن هستند.

شکی نیست که کمیته ملی المپیک طی پنج سال گذشته تمام امور مربوط به المپیک و تشکیل و آماده سازی کاروان اعزامی به این رویداد را در هماهنگی کامل با وزارت ورزش و در قالب ستاد عالی بازی های المپیک که به ریاست وزیر ورزش تشکیل می شد، پیش برد طوری که حتی مهمترین تصمیمات مربوط به این کاروان، مشخص سرپرست آن، مشخص شدن شعار و نام کاروان، پوشش ورزشکارانش و … هم در این ستاد و با نظر وزیر ورزش اتخاذ می شد.

به همین دلیل نهایی کردن گزارش عملکرد کاروان المپیک و اعلام آن به بعد از طرح و آنالیز در ستاد عالی موکول شده است این در حالی است که در اساسنامه کمیته ملی المپیک ارائه به هیات اجرایی مورد تاکید قرار گرفته است.

با این اوصاف و با توجه به مراودات حسنه ای که کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش طی سال های گذشته با یکدیگر داشتند، ایراد و انتقادی به این کار و همراه کردن دوباره ستاد عالی در گزارش عملکرد کاروان وارد نیست اگرچه ستادی که تا پیش از این اعضای آن مبنای خیلی از تصمیم گیری های المپیکی بودند، در عمل وجود خارجی ندارد چرا که وزارت ورزش و چارت مدیریتی آن به واسطه جابه جایی دولت دستخوش تغییراتی شده است.

حمید سجادی که امروز متصدی وزارت ورزش است در هیچیک از تصمیم گیری ها و رفت و آمدها بابت کاروان المپیک نقشی نداشت اما از آنجا که وزیر ورزش یک شخصیت حقوقی و نه حقیقی است، می تواند نسبت به عملکرد کاروان ایران و گزارش تهیه شده برای آن ورود داشته باشد البته در صورتیکه اقدام لازم برای تشکیل ستاد عالی را داشته باشد، اقدامی که خود چند ساعت پس از کسب رای اعتماد از مجلس وعده تشکیل آن را به عنوان یک اولویت مطرح کرد اما هنوز اقدامی در این زمینه انجام نشده است.

این در حالی است که ورزش ایران در فاصله زمانی کمتر از یک سال تا بازی های آسیایی قرار گرفته است. اصول و منطق آن است که از بازی های المپیک و تجربه کاروان اعزامی به آنکه در قالب همان گزارش 70 صفحه ای عنوان شده باید برای تشکیل کاروان اعزام به بازی های آسیایی استفاده کرد اما فرایندی که در حال طی شدن است، نتیجه ای جز زمان کُشی برای این مهم ندارد.

قاعدتاً اگر آنالیز عملکرد کاروان المپیک، کارشناسی و فنی اجرا شده باشد باید به طور دقیق مشخص کرده باشد که دلیل عملکرد بسیارخوب و خوب فلان رشته چه بوده و در فلان رشته هم چه عواملی به عملکرد ضعیف یا خیلی ضعیف منتهی شده است و همین ها ملاک شود برای رویداد آسیایی سال آینده، این در حالی است که در همین فاصله زمانی، بدون توجه به این گزارشِ اعلام نشده و در برخی رشته ها اتفاقاً در توکیو باعث تاسف شدند، ابقاهایی اجرا شده که فقط باعث نگرانی از آینده می شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 آذر 1400 بروزرسانی: 14 آذر 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1424

به "گزارش 70 صفحه ای عملکرد ورزش ایران در پستو، جای خالی ستاد عالی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش 70 صفحه ای عملکرد ورزش ایران در پستو، جای خالی ستاد عالی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید