6 راه حل برای استفاده مفید از کامپیوتر های قدیمی

به گزارش مجله خزرکوه، در بسیاری از خانواده ها، کامپیوتر های قدیمی در گوشه ای از خانه و بدون استفاده باقی مانده که عملاً به اشغال یک فضای اضافه از خانه منجر می شود. بااین حال باید به این موضوع دقت کرد که حتی کامپیوتر های قدیمی، با سخت افزار های بسیار ضعیف نیز می توانند مورد استفاده بهینه و مفید قرار بگیرند.

6 راه حل برای استفاده مفید از کامپیوتر های قدیمی

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، در بسیاری از خانواده ها، کامپیوتر های قدیمی در گوشه ای از خانه و بدون استفاده باقی مانده که عملاً به اشغال یک فضای اضافه از خانه منجر می شود. بااین حال باید به این موضوع دقت کرد که حتی کامپیوتر های قدیمی، با سخت افزار های بسیار ضعیف نیز می توانند مورد استفاده بهینه و مفید قرار بگیرند.

شاید در نگاه اول دور انداختن و فروش قسمت هایی از کامپیوتر قدیمی، تنها راه چاره پیش روی شما باشد، اما در واقع می توان حتی از کامپیوتر های بسیار قدیمی با مقادیر بسیار پایین رم و هارد نیز، استفاده هایی سودمند کرد. با برترین ها همراه باشید تا راه چاره هایی ساده، ارزان و کارآمد را برای استفاده بهینه از کامپیوتر های قدیمی، در اختیار شما قرار دهیم.

استفاده از سیستم عامل های جایگزین

اغلب کامپیوتر های قدیمی موجود در خانه ها، از سیستم عامل ویندوز XP بهره می برند که نه تنها، کند، سنگین و قدیمی است، بلکه خطرات امنیتی زیادی را برای کاربران ایجاد می کند.

استفاده از یک سیستم سخت افزاری قدیمی، در کنار سیستم عامل ویندوز، یک تجربه کند و خسته کننده است که شاید یک دهه پیش قابل تحمل به نظر می رسید، اما این روز ها با افزایش سرعت پردازنده ها، گوشی ها و تبلت ها، غیرقابل تحمل به نظر می رسد.

بااین حال باید به شما اعلام کنیم که سیستم عامل هایی هستند که برای استفاده از این سخت افزار های کهنه و قدیمی، بهینه سازی شده اند. توزیع های مختلف لینوکس که برای این شرایط خاص طراحی شده اند، می توانند گزینه ای مناسب برای حیات بخشیدن به یک سخت افزار نیمه جان باشند.

سیستم عامل Lubuntu یک سیستم عامل لینوکسی و بسیار سبک است که تنها به 128 مگابایت رم برای اجرا شدن احتیاجمند است. این سیستم عامل که از نظر طراحی، شباهت زیادی به ویندوز XP دارد، قابلیت اجرای موسیقی، انواع فیلم، بازی های قدیمی و نصب مرورگر ها را در خود جای داده است.

باورکردنی نیست، اما سرعت اجرای برنامه ها در Lubuntu آن قدر زیاد است که شما عملاً متوجه میزان پایین رم و سی پی یو دستگاه نخواهید شد. از سوی دیگر به روزرسانی های همیشگی لوبونتو، مسائل امنیتی ویندوز های قدیمی را نیز پشت سر می گذارد. در این سیستم عامل که بر پایه Debian و Ubuntu است، حتی لازم نیست یک آنتی ویروس را نصب کنید.

برای راه اندازی یک سیستم عامل سبک لینوکسی، چه انتخاب شما Lubuntu باشد، چه Chrome OS و حتی سیستم های پیشرفته تری مثل Elementary OS، تنها به چند صد مگابایت اینترنت، یک حافظه USB و کمی صبر و حوصله احتیاجمندید.

در نظر داشته باشید که یک کامپیوتر قدیمی می تواند به راحتی و با استفاده از نسخه Cloudready سیستم عامل Chrome OS، به یک کروم بوک قدرتمند و کارآمد تبدیل شود. کروم بوکی که تقریباً از پس تمامی فعالیت های روزمره یک کاربر عادی اینترنت، بر می آید.

تبدیل کامپیوتر به یک تلویزیون هوشمند

تلویزیون های هوشمند، به استاندارد جدید شرکت های تولیدکننده سخت افزار مولتی مدیا تبدیل شده است. بااین حال قیمت بسیار زیاد این گونه تلویزیون ها، ممکن است برای بسیاری از کاربران سنگین باشد.

درصورتی که یک کامپیوتر قدیمی در گوشه خانه دارید، می توانید از سخت افزار موجود در این کامپیوتر برای تبدیل تلویزیون های معمولی به سیستم های هوشمند استفاده کنید. تنها کاری که لازم است انجام دهید، هماهنگی خروجی ویدیوی کامپیوتر، با ورودی تلویزیون است که در بدترین وضعیت با خرید یک کارت گرافیک ارزان قیمت، امکان پذیر می شود.

سیستم عامل ها و اپلیکیشن هایی مثل Kodi می توانند گزینه ای مناسب برای کامپیوتری باشند که قرار است به یک سیستم هوشمند تلویزیونی تبدیل شود. در نظر داشته باشید که در صورت استفاده از یک Mouse بی سیم، عملاً می توانید کامپیوتر را در مکانی دور از دید بینندگان تلویزیون قرار دهید و از سیستم هوشمند مولتی مدیا خود، لذت ببرید.

امکان نصب سیستم عامل هایی مثل اندروید، Chrome OS و لینوکس، در کامپیوتر های قدیمی، باعث شده تا این سیستم های ازکارافتاده، عملاً از تلویزیون های هوشمند، قوی تر باشند. شما در یک لینوکس قدرتمند، شاهد محدودیت نصب برنامه ها، استفاده از اینترنت و پخش فرمت های مختلف صوتی و تصویری، نخواهید بود.

تبدیل به کنسول بازی های قدیمی

اگر یک کامپیوتر قدیمی در خانه دارید، به احتمال زیاد به بازی های قدیمی و کلاسیک نیز علاقه دارید. بازی های کنسول های مختلف سگا، نینتندو و پلی استیشن، با استفاده از سیستم عامل لینوکس و نصب Emulator، در تمامی کامپیوتر های قدیمی قابل اجرا است.

می توانید با بهبود کارت گرافیک کامپیوتر و اتصال آن به سیستم ویدیویی منزل خود، یک کنسول قدرتمند بازی متصل به تلویزیون راه اندازی کنید و در کنار خانواده و دوستان، سرگرم شوید.

سیستم عامل Steam OS می تواند بسیاری از بازی های مشهور این شرکت را در لینوکس راه اندازی کند. البته این سیستم عامل برای اجرا به 4 گیگابایت رم و یک کارت گرافیک اختصاصی احتیاج دارد.

ازاین رو در صورت در اختیار داشتن یک کامپیوتر قدیمی، شاید batocera.linux بهترین گزینه شما برای راه اندازی یک کنسول بازی روی این کامپیوتر باشد. این سیستم عامل از برنامه مولتی مدیا Kodi نیز بهره می برد که در واقع به صورت همزمان، کامپیوتر شما را به یک سیستم مولتی مدیا نیز تبدیل می کند.

بازی های قدیمی نینتندو، سگا و پلی استیشن مانند سوپر ماریو، علاءالدین و کراش تیم ریسینگ، در این سیستم عامل تنها با چند کلیک ساده قابل نصب هستند و می توانند شما و اعضای خانواده را ساعت ها سرگرم کنند.

تبدیل کامپیوتر به سرور دوربین

استفاده از دوربین های امنیتی رو به افزایش است و حتی در خانه ها نیز می توان با هزینه ای کم، انواع مختلف دوربین را راه اندازی کرد. با استفاده از یک کامپیوتر قدیمی و چند سخت افزار ساده می توان یک سیستم امنیتی ساده و امن را در خانه طراحی کنید.

دوربین های انتخابی شما می توانند از انواع حرفه ای، بی سیم و یا حتی وب کم های ساده باشند که با استفاده از سیم و درگاه USB، به کامپیوتر متصل می شوند. برنامه های زیادی در سیستم عامل ویندوز، لینوکس و Chrome OS هستند که می توانند کامپیوتر قدیمی شما را به یک میزبان دوربین های امنیتی تبدیل کنند.

در نظر داشته باشید که برای راه اندازی چنین سیستمی، به چندین گیگابایت فضا احتیاجمندید پس اگر یک هارددرایو قدیمی روی کامپیوتر دارید، شاید مجبور باشید آن را با یک هارد جدیدتر و پرحجم تر، عوض کنید.

اجرای چنین پروژه ای، نه تنها در بهبود شرایط امنیتی خانه و محل کار شما تأثیرگذار است، بلکه به یک پروسه جذاب و دوست داشتنی تبدیل می شود که می توانید به عنوان یک آزمایش علمی نیز به آن نگاه کنید.

اهدای توان سخت افزاری کامپیوتر به پروژه های بین المللی

شاید توان کامپیوتر شما برای انجام فعالیت های روزمره کافی نباشد، اما مجموعه ها و گروه های علمی بین المللی می تواند از توان پردازشی سی پی یو کامپیوتر شما، برای بررسی و حل مسائل علمی استفاده کنند.

پردازش اشتراکی، یکی از روش های نوین حل مسائل پیچیده علمی و محاسباتی است که مجموعه های علمی خاص مانند [email protected] از آن برای پیشبرد مقاصد خود استفاده می کنند.

برای مثال این پروژه از سال 1990، به بررسی سیگنال های ارسالی از فضا می پردازد تا شاید بتواند سیگنالی از دیگر موجودات زنده را در کیهان، کشف کند. پروژه های دیگری نیز وجود دارند که در زمینه های پزشکی، علمی و آموزشی، می توانند از توان پردازشی کامپیوتر های شخصی شما استفاده بهینه کنند.

در صورت موفقیت هرکدام از این پروژه ها، شما و کامپیوتر قدیمی و ازکارافتاده گوشه خانه، سهمی مهم در پیشبرد علم را با کمترین هزینه و صرف زمان، به خود اختصاص داده اید.

اهدای کامپیوتر به احتیاجمندان

بسیاری از سیستم هایی که ممکن است از نظر شما قدیمی و ازکارافتاده باشند، برای بسیاری از افراد، مجموعه ها و مدارس، قابل استفاده هستند و می توان از آن به بهترین شکل ممکن بهره برد.

مجموعه ها و سازمان هایی هستند که کامپیوتر های قدیمی را در ایران و جهان جمع آوری می کنند و از آن در سیستم های آموزشی ارزان قیمت و کم هزینه، استفاده می کنند.

در ایران بنیاد خیریه مهرگیتی و البته دیگر مجموعه های خیریه و آموزشی، مدت ها است که به جمع آوری و ارتقا کامپیوتر های قدیمی، برای بهبود شرایط مکان های آموزشی در مناطق محروم می پردازند.

هدف از این طرح، تأمین رایانه مورداحتیاج مدارس، کتابخانه ها و مراکز آموزشی و فرهنگی مناطق محروم کشور است. پس از اهدای کامپیوتر قدیمی به خیریه، این شرکت ها معمولاً کامپیوتر ها را تعمیر می کنند، ارتقا می دهند و پس از آن به مناطق محروم و احتیاجمند ارسال می کنند.

این طرح که از سال 1386 و با همکاری با آموزش و پرورش در حال انجام است، منجر به اهدای بیش از دو هزار و پانصد رایانه به مناطق محروم در کشور شده است که تأثیر بسزایی در بهبود سوادآموزی در مناطق محروم دارد.

البته باید به این موضوع دقت کنید که پیش از اهدای کامپیوتر به خیریه انتخابی خود باید تمامی اطلاعات شخصی خود را از روی کامپیوتر پاک کنید. درصورتی که اطلاعات شما در دایره محرمانه قرار می گیرند، بهتر است از برنامه های تخلیه کامل هارددرایو، برای پاک کردن اطلاعات استفاده کنید.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 74

به "6 راه حل برای استفاده مفید از کامپیوتر های قدیمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 راه حل برای استفاده مفید از کامپیوتر های قدیمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید