آشنایی با خواص برنج قهوه ای برای لاغری

به گزارش مجله خزرکوه، یکی از مواد طبیعی برای لاغری برنج قهوه ای است و دلیل آن بیشتر به خواص سبوس برنج است که در برنج قهوه ای حفظ شده و باعث می شود خواص بیشتری نسبت به خواص برنج سفید داشته باشد. . در این مقاله قصد داریم خواص برنج قهوه ای برای لاغری را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با خواص برنج قهوه ای برای لاغری

خواص برنج قهوه ای برای لاغری

برنج قهوه ای نوعی برنج طبیعی تصفیه نشده است و تنها چیزی که از آن گرفته شده پوسته بیرونی آن است. دانه کامل برنج از چندین لایه تشکیل شده و در صورتی که تنها لایه بیرونی آن جدا گردد، برنج به دست آمده برنج قهوه ای نام دارد. برنج قهوه ای جزء غلات کامل است و یکی از مواد غذایی سالم است که همه گروه های سنی می توانند از آن استفاده کنند. از نظر برخی این نوع برنج عطر و طعم بهتری نسبت به برنج سفید دارد. برنج قهوه ای غلات سبوس داری است که مواد مغذی بسکمک دارد و تمام مواد مغذی خود را حفظ کرده است. با هم خواص برنج قهوه ای برای لاغری را بررسی می کنیم:

1. سرشار از مواد مغذی و حفظ تمام آن ها در خوداز جمله خواص برنج قهوه ای برای لاغری این است که برنج قهوه ای برنجی غنی از مواد مغذی سالم است. برنج قهوه ای از مواد غذایی حاوی منیزیم، سلنیوم، فسفر، فیبر، روی، آهن و منگنز است و سرشار از ویتامین B1، ویتامین B3 و ویتامین B6 است. برنج قهوه ای به سبب داشتن تمام مواد مغذی و حفظ آن ها در خود می تواند نیاز های بدن را که شامل ریز مغذی ها و درشت مغذی ها است به خوبی تامین کند و با حفظ سلامتی بدن به لاغری کمک می کند؛ بنابراین شما می توانید با گنجاندن برنج قهوه ای در رژیم غذایی خود علاوه بر بهره بردن از خواص برنج قهوه ای برای لاغری، سلامت بدن خود را حفظ کنید.

2. وجود فیبر فراوان برنج قهوه ای یکی از مواد غذایی حاوی فیبر است و با داشتن فیبر فراوان باعث احساس سیری زود هنگام در شما می گردد و در نتیجه در طول روز نیاز کمتری به دریافت کالری پیدا خواهید کرد که نتیجه آن بروز لاغری به صورت مطمئن و طبیعی است. در واقع با مصرف میزان کمی برنج قهوه ای به جای برنج سفید شما احساس سیری خواهید داشت و سریع تر از غذا خوردن دست می کشید و بالطبع زمان دیرتری نیز دوباره احساس گرسنگی می کنید. فیبر بالای برنج قهوه ای مربوط به سبوس آن است

3. سبوس برنج قهوه ای و احساس سیریسبوس موجود در برنج قهوه ای نقشی مفید و شفا بخش در درمان و رفع چربی شکم و پهلو دارد. احساس سیری که با خوردن غلات سبوس دار مانند برنج قهوه ای به فرد داده می گردد بسیار بیشتر از وقتی است که از غلات تصفیه شده استفاده می گردد. برنج قهوه ای برای مدت بیشتری در دستگاه گوارش می ماند و آب جذب می کند و در نتیجه حس سیری را بیشتر با خود دارد و همین باعث شده به عنوان یکی از مواد مهم در رژیم چربی سوزی شکم به کار رود.

4. کاهش جذب کلسترول و چربی خونسبوس موجود در برنج قهوه ای همچنین می تواند جذب کلسترول را پایین آورد و علاوه بر تاثیری که بر لاغری دارد، چربی خون را کاهش داده و به سلامت قلب و عروق بدن کمک می کند.

5. کاهش جذب قندسبوس موجود در برنج قهوه ای به عنوان خواص برنج قهوه ای برای لاغری می تواند باعث کاهش جذب قند گردد و با بروز لاغری خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد. از طرفی کاهش وزن خود با کاهش چربی خون، کاهش فشار خون و کاهش قند خون رابطه مستقیم دارد و با داشتن وزن متعادل می توانید بدنی سالم نیز داشته باشید. همچنین برنج قهوه ای با داشتن روی، آهن، منیزیوم و ویتامین B6 باعث حفظ بدن شما از بروز کم خونی می گردد.

6. کمک به سوخت و ساز بدنهمچنین برنج قهوه ای کمک بسزایی به هاضمه و سوخت و ساز می کند و با کمک به میزان قند خون می تواند گوارش سالمی را پدید آورد. همچنین بیشتر مواد مغذی نام برده در لایه بیرونی یا سبوس قرار گرفته است که از برنج سفید طی فرآیند سفید کاری جدا می گردد. یعنی با مصرف برنج سفید تنها کالری به بدن شما می رسد اما مصرف برنج قهوه ای تمام مواد مغذی را به بدن شما خواهد داد.

برنج قهوه ای به عنوان جایگزینی مناسب برای برنج سفید باعث تسریع در لاغری می گردد و برابر با یک پیاده روی سریع در عرض 30 دقیقه است. اما یادتان باشد تنها مصرف برنج قهوه ای بدون هیچ تلاش دیگری باعث لاغری نخواهد شد بلکه جایگزین مناسبی با برنج سفید در رژیم غذایی شماست که در کنار کاهش مصرف مواد چاق کننده و ورزش و تحرک مداوم می تواند در لاغری بیشتر به شما کمک کند.

سخن پایانیبعد از تمرینات ورزشی مانند بدنسازی، بهتر است از برنج سفید استفاده گردد به این دلیل که برنج سفید دارای کربوهیدرات های سریع الهضم است و می تواند انسولین بدن را سریعا تنظیم کند و با فیبر کمتر موجب گردد گلیکوژن به سرعت ذخیره گردد.

برنج قهوه ای دارای کربوهیدرات های پیچیده فیبرداری است که هضم کند تر و طولانی تری نسبت به کربوهیدرات های برنج سفید دارند. میزان هضم در برنج قهوه ای 4 برابر برنج سفید است. می توانید برای ساعات دیگر روز برنج قهوه ای را انتخاب کنید، زیرا دارای مواد مغذی بیشتری نسبت به برنج سفید است.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1393

به "آشنایی با خواص برنج قهوه ای برای لاغری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با خواص برنج قهوه ای برای لاغری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید