آیا قرعه کشی از شرایط فروش حذف می شود؟

به گزارش مجله خزرکوه، در حالی که فضای تحریم سبب خروج شرکت های اروپایی و کره ای همکار در صنعت خودرو شده، این شرایط امکان تولید برخی خودروها را متوقف و دسترسی به برخی از قطعات مورد نیاز برای خودروهای بومی شده را نیز محدود کرده است. در چنین شرایطی، تولیدکننده خودرو (اعم از خودروساز و قطعه ساز) در حالی که زیر فشار محدودیت های ارزی و وارداتی برای تامین مواد اولیه و قطعه قرار گرفته است، قیمت گذاری دستوری، فشار مضاعفی را از طریق زیان انباشته بر تولیدکنندگان این حوزه تحمیل کرده و بیم آن می رود اندک توان به جای مانده نیز تحلیل رود و آسیب های جبران ناپذیری به این بخش وارد شود.

آیا قرعه کشی از شرایط فروش حذف می شود؟

از اواسط آبان سال جاری همراه با کاهش ریسک های غیر اقتصادی و تورم انتظاری، قیمت ها در بازار خودرو نیز فرایند نزولی به خود گرفت. با شرایط شکل گرفته بسکمک از سفته بازها با واهمه از ریزش بیشتر قیمت ها به طور گسترده، اقدام به عرضه خودرو به بازار کردند؛ حال آنکه متقاضیان به امید افت بیشتر قیمت ها دست از خرید کشیدند. این کنش و واکنش سمت عرضه و تقاضا همچنان ادامه دارد و شرایط نو تا حدود زیادی حباب بازار را تخلیه کرده است.

در این زمینه بسکمک از کارشناسان معتقدند که تداوم این شرایط که منجر به کاهش دلالی و سفته بازی در بازار خودرو خواهد شد، به افت شدید تقاضای بازار کمک خواهد کرد و همین امر قرعه کشی خودروسازان را تحت تاثیر قرار می دهد. چندی پیش نیز یکی از مسوولان شرکت سایپا عنوان کرده بود که به مرور زمان قرعه کشی از برنامه خودروسازان حذف می شود و مردم بدون انجام قرعه کشی از طریق سایت رسمی اقدام به خرید خودروی مورد علاقه خود خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: خرید و فروش در بازار خودرو قفل شد

در همین حین اما به نظر می رسد که افت قیمت خودرو در بازار و از سوی دیگر حذف مصوبات خودرویی شورای رقابت مبنی بر آزاد سازی 18 محصول کم تیراژ و همچنین عدم مجوز افزایش قیمت زمستانه، پیش فروش های خودروسازان را نیز تحت تاثیر قرار دهد به طوری که متقاضیان با فرایند نزولی قیمت ها در بازار ترجیح بر خرید فوری دارند تا پیش فروشی که قیمت مشخصی ندارد.

چندی قبل، یکی از دست اندرکاران صنعت خودرو در این خصوص عنوان کرده بود که پیش فروش خودرو به طور قابل توجهی کاهشی شده و برخی از افراد نیز به دلایل مختلف از پیش فروش های پیشین انصراف داده اند به همین دلیل خودروسازان با مجوز کمیته خودرو رزروها را به اندازه 200 درصد افزایش داده اند.

بررسی ها نشان می دهد که تقاضا برای قرعه کشی خودرو با کاهش رو به رو شده است. موضوعی که البته کارشناسان بازار خودرو آن را پیش بینی کرده بودند. آنها معتقد بودند که نزدیکی قیمت کارخانه و بازار، خروج سفته بازان از بازار را به دنبال خواهد داشت.

از سوی دیگر رضا شیوا رئیس شورای رقابت نیز در گفت و گو با یکی از خبرگزاری های رسمی کشور عنوان کرده بود که اگر قیمت خودرویی با قیمت حاشیه بازار یکسان شد و تقاضا و تولید با هم برابر بودند قرعه کشی دیگر معنا ندارد. بنابراین با تداوم فرایند نزولی قیمت ها در بازار و از سوی دیگر تحقق جهش تولیدی که وزیر صمت وعده آن را داده بود، به طور حتم از تقاضای کاذب بازار کاسته خواهد شد که همین امر به تعادل سازی عرضه و تقاضا منجر می شود. با این شرایط، قرعه کشی خودرو دیگر توجیه نخواهد داشت و خودروسازان قادر خواهند بود محصولات خود را همچون گذشته از طریق سایت های فروش عرضه کنند.

بیشتر بخوانید: قیمت تارا در اسناد کدال ایران خودرو ثبت شد

خودروساز و وزارت صمت در این موضوع نشان داده اند که نیت خیری دارند؛ یعنی قصد دارند محصولات خود را به دست مصرف کننده واقعی برسانند، اما با این روشی که در پیش گرفته اند محصولات نه تنها به مصرف کننده واقعی نمی رسد، بلکه به سردرگمی بیشتر بازار دامن خواهد زد.

از اردیبهشت سال جاری وزارت صمت و شورای رقابت برای مدیریت بازار خودرو و رساندن تعداد محدودی خودرو به متقاضیان پر تعداد، روش قرعه کشی را در دستور کار قرار دادند تا به این روش مشکل عدم تناسب بین عرضه و تقاضا بازار خودرو را حل کنند. بر این اساس، دو خودروساز بزرگ کشور شروع به ثبت نام جداگانه قرعه کشی خودرو در بازه های زمانی مختلف کردند و محدودیت هایی هم برای ثبت نام کنندگان قرار دادند اما در عمل نتوانستند تقاضای سرمایه ای بازار را مدیریت کنند.

به جای این کار، لازم است خودروسازان به پوشش تعهدات سابق خود برگردند، زیرا عدم ایفای تعهد باعث ایجاد تنش در بازار می شود و افراد زمانی که از تحویل خودرو در کارخانه ناامید می شوند، به بازار هجوم می برند و این خود عاملی در ایجاد نااطمینانی بازار خواهد شد.

***

برای مشاهده آخرین شرایط پیش فروش ایران خودرو و پیش فروش سایپا را در بلاگ خبرنگاران بخوانید.

منبع: بلاگ دیوار
انتشار: 7 مرداد 1401 بروزرسانی: 7 مرداد 1401 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1652

به "آیا قرعه کشی از شرایط فروش حذف می شود؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "آیا قرعه کشی از شرایط فروش حذف می شود؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا قرعه کشی از شرایط فروش حذف می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید