آیا 5G جایگزین وای فای می گردد؟

به گزارش مجله خزرکوه، در ایران هنوز 5G خانگی در دسترس نیست و نمی توان درباره جایگزینی آن با وای فای یا همان اینترنت ثابت خانگی صحبت کرد اما دیر یا زود باید تصمیم بگیریم یک مودم روتر 5G خانگی داشته باشیم یا یک مودم روتر ثابت ADSL و VDSL و حتی یک مودم روتر فیبر نوری!

آیا 5G جایگزین وای فای می گردد؟

اتفاقی که تقریبا برای مودم روترهای 4G افتاده است و به لطف توسعه شبکه های موبایل و توقف توسعه شبکه های ثابت، پیروز شدند جایگزین مودم روترهای ثابت شوند.

ما در این مطلب، می خواهیم کمی درباره تفاوت های و اینترنت وای فای ثابت خانگی صحبت کنیم تا ببینیم آیا روزی می رسد که ما برای همه مصارف اینترنت خود تنها به یک مودم 5G احتیاج داشته باشیم و دیگر چندین هزینه اشتراک اینترنت نپردازیم یا هنوز اینترنت ثابت زنده باقی خواهد ماند؟

آیا 5G می تواند جایگزین اتصال وای فای خانگی شما گردد؟

اتصال موبایل 5G سرعت و ظرفیت بهتری نسبت به شبکه های 4G LTE ارائه می دهد و در یک شرایط ایده آل، می تواند سرعتی بالاتر از 1 گیگابیت بر ثانیه بدهد.

اما میانه سرعت اینترنت 5G در غالب کشورها فعلا پایین تر از این نرخ است. مثلا، به گزارش موسسه معروف سنجش سرعت اینترنت Ookla، میانه سرعت شبکه های 5G در ایالات متحده فقط 150 مگابیت بر ثانیه است.

در منطقه های که شبکه های 5G مبتنی بر در دسترس هستند؛ سرعت اینترنت به شدت بالاتر از منطقه های است که 5G مبتنی بر فرکانس زیر 6 گیگاهرتز دارند. البته، باز هم به دید مستقیم شما با یک برج سلولی mmWave بستگی دارد. امواج میلی متری به شدت میرا و ضعیف هستند و در فاصله کوتاهی از منبع انتشار، با برخورد با اولین مانع، از بین می فرایند.

در غالب کشورها و به وسیله اپراتورها، اینترنت 5G خانگی مبتنی بر فرکانس های زیر 6 گیگاهرتز داده می گردد؛ پس نباید انتظار سرعت بسیار بالایی را داشته و در برترین حالت باید منتظر اینترنتی با سرعت چند صد مگابیت باشید.

بیشتر بخوانید:

در ایران، فعلا شبکه های 5G زیر 6 گیگاهرتز توسعه داده شده و سایت های 5G مبتنی بر آن راه اندازی شده اند. البته، ولی بعید است تا سال های آینده نزدیک، به آن دسترسی داشته باشیم؛ ضمن اینکه اصولا فایوجی mmWave برای نقاط پرجمعیت و شلوغ مانند مراکز خرید، استادیوم ها و مرکز شهرها است.

به همین علت، در کشورهای پیشرفته از نظر اتصالات اینترنت مانند ایالات متحده، اروپا و کشورهای آسیای شرقی، هنوز اینترنت وای فای ثابت خانگی مبتنی بر فیبر نوری بر اتصالات 5G ارجحیت دارد. شما در می توانید به راحتی سرعت هایی بالای 500 مگابیت و حتی 1 گیگابیت داشته باشید.

در ایران، شرکت را برای چندین شهر آزمایش نموده و قرار است به زودی، کاربران تجاری و خانگی به چنین سرعت هایی دسترسی داشته باشند.

اما در ایران که بسترهای زیرساختی ثابت به مقدار کافی توسعه پیدا نکردند و اینترنت فیبر نوری در همه شهرها و منطقه ها در دسترس نیست؛ هم اکنون شاهدیم که و 4G LTE جایگزین 5G شده است.

بنابراین، اگر در سال های آینده شاهد توسعه شبکه های 5G باشیم و اپراتورها اینترنت 5G خانگی بدهند ولی هنوز فیبر نوری به طور گسترده در دسترس نباشد؛ باز هم شاهد کوچ کاربران اینترنت از شبکه های 4G LTE به سوی شبکه های 5G خواهیم بود.

5G در برابر وای فای: چه تفاوت هایی دارند؟

در یک شرایط ایده آل از نظر سرعت و قیمت و دسترس پذری، کدام یک از 5G یا وای فای برای خانه مناسب هستند؟

نکته نخستی که باید بدانید؛ فقط یک دستگاه می تواند به شبکه سلولی وصل گردد. شما می توانید با گوشی موبایل یا مودم فایوجی خود به اینترنت 5G دسترسی پیدا کنید و اگر احتیاج به اینترنت روی چندین دستگاه داشته باشید؛ باید از هات اسپات موبایل بهره ببرید یا اگر مودم روتر 5G داشته باشید؛ از وای فای آن سود ببرید.

نکته دیگر اینکه همواره شبکه های موبایل در معرض تداخل و تراکم هستند و یک اتصال اینترنت ناپایدار به شما می دهند. با فرض اینکه شبکه های 5G در ایران به طور کامل توسعه داده شده و پوشش دهی مشابه شبکه های 4G LTE کنونی پیدا نمایند؛ باز هم ممکن است شما وسط شهر باشید ولی آنتن دهی و گیرندگی سیگنال بسیار ضعیف باشد و عملا سرعت اینترنتی مشابه 4G داشته باشید.

بیشتر بخوانید:

برعکس اینترنت ثابت و وای فای خانگی که مختص شما است و احتیاجی نیست با دیگران به اشتراک بگذارید و روبرو کمتری با تراکم و تداخل دارند. در مقایسه این دو اینترنت از نظر پایداری، همواره وای فای خانگی پیروز است و شبکه های موبایل به شدت وابسته به موقعیت شما و زاویه دید دستگاه تان با برج سلولی موبایل است.

تفاوت سومی که میان 5G و وای فای خانگی هست؛ بحث قیمت ها است. در حالی که بسته های اینترنت 4G در ایران گران قیمت هستند و عملا هم اکنون برای کاربران به صرفه نیستند؛ قابل پیش بینی است با هزینه های زیادی که اپراتورها برای توسعه شبکه های فایوجی متحمل می شوند؛ قیمت بسته های اینترنت 5G بسیار گران تر از 4G باشند؛ در نتیجه اینترنت 5G فقط برای مواقع ضروری و اتصال گوشی موبایل به اینترنت در بیرون از خانه مناسب بوده و برای مصارف اینترنت خانگی با حجم زیاد، اصلا توجیه مالی نداشته باشد یا حداقل به این زودی ها اینترنت 5G مقرون به صرفه نباشد.

برعکس، انتظار داریم اینترنت فیبر نوری به تدریج مقرون به صرفه تر شده و حتی قیمت آن به مرز اینترنت ADSL برسد.

تصمیم نهایی: 5G خانگی یا وای فای خانگی؟

گفتیم هنوز زود است در ایران درباره انتخاب میان 5G یا اینترنت خانگی مانند ADSL و VDSL و FTTH صحبت کنیم ولی با توجه به نکات گفته شده در بالا، هنوز هم اگر اینترنت ثابتی مانند فیبر نوری در دسترس باشد؛ بهتر از 5G است جز اینکه شما در نقطه ای باشید که هیچ اینترنت ثابتی دریافت نکنید و چاره ای جز رفتن سراغ اینترنت 5G نداشته باشید.

بیشتر بخوانید:

شاید برای کسب وکارها و کاربران حرفه ای، کوچ به اینترنت 5G منطقی و توجیه پذیر باشد؛ به ویژه اگر در موقعیتی باشند که بتوانند سرعت های چند صد مگابیت دریافت نمایند و یک مودم روتر فایوجی قوی با وای فای 6 خریداری و در مرکز دفتر کار خود قرار دهند اما برای کاربران خانگی معمولی، اینترنت 5G خانگی فعلا توجیه مالی و فنی ندارد!

اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا احتیاج به هدایت و یاری دارید؛ پیچ اینستاگرام شبکه چی به آی دی shabakehchi.press@ را فالو و در دایرکت پرسش خود را مطرح کنید تا جواب دهیم.منبع: شبکه چی
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1670

به "آیا 5G جایگزین وای فای می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا 5G جایگزین وای فای می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید