ارتباط سیگار الکترونیک با مرگ های ناگهانی

به گزارش مجله خزرکوه، رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با هشدار نسبت به روش های غیراستاندارد ترک اعتیاد و دخانیات در کشور، گفت: روش های ترک سیگار موجود در شبکه های مجازی و ماهواره ها، دروغ تبلیغاتی است و توصیه می گردد افراد از این طریق خود را دچار گرفتاری نکنند.

ارتباط سیگار الکترونیک با مرگ های ناگهانی

دکتر حیدری در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به روش های مختلف درمانی ترک اعتیاد و دخانیات، گفت: درمان های استاندارد و مشخصی از سوی مجامع علمی جهان و دانشگاهی و همچنین سازمان بهداشت جهانی جهت ترک دخانیات توصیه شده که ترکیبی از آموزش، رفتاردرمانی و تجویز داروست.

وی با اشاره به داروهای ترک دخانیات جایگزین نیکوتین، ادامه داد: این داروها به شکل قرص و آدامس در کشور ما نیز فراوری شده و در دسترس قرار گرفته است. بخش دیگر، داروهای غیرنیکوتینی هستند که دو نوع قرص آن در کشور فراوری شده که مشابه مدل خارجی آن است.

روش های استاندارد ترک دخانیات

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات با تاکید بر اینکه غیر از این دو روش مذکور، سایر روش ها، داروها و توصیه ها بر اساس استانداردهای جهانی نیست، اظهار کرد: روش های ترک سیگار موجود در شبکه های مجازی و ماهواره ها، دروغ تبلیغاتی است و توصیه می گردد افراد از این طریق خود را دچار گرفتاری ننمایند.

وی با بیان اینکه روش های استاندارد ترک دخانیات به وسیله مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی اطلاع رسانی می شوند، اظهار کرد: افراد می توانند ضمن مراجعه به مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و یا تماس با تلفن گویای ترک دخانیات مرکز به شماره 27122050-021 و نرم افزار هوشمند آن، به صورت 24 ساعته از خدمات رایگان مرکز بهره مند شوند.

مضرات سیگار الکترونیک

حیدری در ادامه با بیان اینکه سیگار الکترونیک چندسالی است که در جهان مطرح شده، گفت: پشت پرده فراوری این وسیله، صنایع دخانیاتی قرار گرفته است که هدف آنها نیز جایگزین کردن این وسیله با سیگار معمولی است.

وی با بیان اینکه تا به امروز بی ضرربودن سیگار الکترونیک توسط مستندات علمی تایید نشده است، گفت: البته آنالیز مستندات و عوارض ناشی از مصرف سیگار الکترونیک به گذشت زمان بیشتری احتیاج دارد. با این حال بعضی مستندات علمی نشان دهنده بیماری زایی و سرطان زایی مواد تشکیل دهنده این وسیله الکترونیکی مثل نیتروزامین، آلدیئن ها و فرمالئیدها موجود در دود این وسیله و عطر یا اسانس های مختلف آن است.

وی با بیان اینکه بر اساس نتایج تحقیقات، بعضی مرگ های بدون علت در جهان به مصرف سیگار الکترونیک مرتبط شده است، اظهار کرد: این مرگ ها در افرادی اتفاق افتاده که هیچ زمینه بیماری دیگری غیر از مصرف سیگار الکترونیک در آنان گزارش نشده است.

دکتر حیدری استفاده از سیگار الکترونیک به عنوان جایگزین و درمان ترک دخانیات را یک اشتباه بزرگ دانست و ادامه داد: هنوز آمار دقیقی در رابطه با مصرف سیگار الکترونیک در ایران نداریم، با این حال مطالعات محدود نشان می دهد حدود 6 تا 7 درصد جامعه سیگاری در کشور از سیگار الکترونیک استفاده می نمایند که به نظر می رسد این آمار رو به افزایش است.

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه ممنوعیت فروش سیگار الکترونیک توسط وزارت بهداشت اعلام شده است، گفت: البته تحقق آن احتیاجمند نظارت کامل و کافی برای اجرای این مصوبه است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 115

به "ارتباط سیگار الکترونیک با مرگ های ناگهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط سیگار الکترونیک با مرگ های ناگهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید