اهدا کننده خون چه شرایطی باید داشته باشد؟

به گزارش مجله خزرکوه، مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: برای اهدای خون شرایطی ضروری است که اگر افراد آن را نداشته باشند از اهدا معاف می شوند.

اهدا کننده خون چه شرایطی باید داشته باشد؟

محمد رضا مهدی زاده مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به شرایط اهدای خون اظهار کرد: اگر افراد دچار ضعف و بی حالی نبوده و به بیماری قلبی و ریوی جدی مبتلا نیستند همچنین وزن آنها حداقل 50 کیلوگرم است، شرایط لازم برای اهدای خون و مشارکت در این کار خیر را دارند؛ شرط سنی برای اهدای خون بین 18 تا 60 سال است و خونگیری خارج از این سن انجام نمی گردد.

مهدی زاده اعلام کرد: اگر افراد علائم مشکوک به بیماری ایدز مانند تب، اسهال، تعریق شبانه و کاهش وزن بدون دلیل را داشته باشند یا حتی فقط یکبار از مواد مخدر تزریقی استفاده نموده اند، از اهدای خون معاف هستند.

او تاکید نمود: همچنین افرادی که هرگونه تماس جنسی با غیر همسر خود داشته یا تماس جنسی با فردی که دریافت نماینده فاکتور های انعقادی خون بوده است؛ از اهدای خون معاف می شوند؛ علاوه بر آن افرادی که حجامت، خالکوبی، سوراخ کردن گوش، طب سوزنی و الکترولیز انجام داده یا دچار بیماری های مقاربتی بوده و بیش از 72 ساعت بازداشت یا زندانی بوده اند از اهدای خون معاف هستند.

مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به اینکه اگر افراد قبل از اهدای خون غذا نخورده باشند این احتمال وجود دارد که بعد از اهدای خون دچار سرگیجه و تهوع شوند، اعلام کرد: در بعضی از موارد هم درد در بازو و کبودی محل خونگیری از جمله واکنش های ناشی از اهدای خون در افراد است.

مهدی زاده اضافه نمود: در حال حاضر 2/6 درصد از مردم ایران خون سالم خود را اهدا می نمایند تا احتیاج بیماران رفع گردد همچنین اگر افراد در هنگام اهدای خون از بیماری احتمالی شان مطمئن نیستند تمامی موارد را با پزشک سازمان به طور کامل در میان بگذارند و نگران نباشند چراکه اطلاعات شان کاملا محرمانه باقی می ماند.

منبع: همگردی
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 881

به "اهدا کننده خون چه شرایطی باید داشته باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهدا کننده خون چه شرایطی باید داشته باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید