خیار گلخانه ای نخورید!

به گزارش مجله خزرکوه، در حالی که خبر آلودگی خیارهای اروپایی به میکروبی به نام ای کولای به خبر داغ خبرگزاری ها تبدیل شده بود، ما سال هاست که با خیارهای مسموم خودمان خو گرفته ایم، آن ها را خورده ایم، مسموم شده ایم و بعد بهبود یافته ایم.

خیار گلخانه ای نخورید!

خیار گلخانه ای نخورید!

سلامت نیوز: در حالی که خبر آلودگی خیارهای اروپایی به میکروبی به نام ای کولای به خبر داغ خبرگزاری ها تبدیل شده بود، ما سال هاست که با خیارهای مسموم خودمان خو گرفته ایم، آن ها را خورده ایم، مسموم شده ایم و بعد بهبود یافته ایم.

گلخانه ای

مثل آن که دیگر بدن مان به خوردن انواع سموم در آب، غذا و هوا عادت کرده است و گویا اصلاً برای مان اهمیتی ندارد که خیارهای وطنی خودمان دیرزمانی است که با پوست و گوشت شان سمومی را به خوردمان می دهند.

اگر برخی از اروپایی ها با خوردن خیارهای آلوده به ای کولای به یک باره دچار بیماری و مرگ شده اند، ما آرام آرام و به تدریج در اثر خوردن خیارهای سمی مسموم می شویم و می میریم.

برای آن که از این واقعیت تلخ بیشتر آگاه شوید، دکتر رضا صالحی محمدی، دکترای مهندسی علوم باغبانی، متخصص فیزیولوژی و اصلاح سبزی ها و استادیار دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران در این رابطه شرح می دهند:

آقای دکتر! مشکل اساسی ما در کشت خیار چیست؟

اصلی ترین مشکل، سم هایی است که به بوته های خیار زده می شود. متأسفانه خیارهای تولیدی کشور ما به خصوص خیارهای گلخانه ای که معمولاً در فصول پاییز و زمستان کشت می شوند، به بسکمک از آفات و بیماری ها حساس هستند. درست است که بوته های خیارهای گلخانه ای پربارند و محصول بیشتری نسبت به بوته های مزرعه ای دارند، اما حساسیت این بوته ها نسبت به آفات و بیماری ها کم است. به همین دلیل کشاورز مجبور می شود برای این که محصولش در اثر آفت از بین نرود، قوی ترین سم های موجود در بازار ایران را که مصرف آن ها در بسکمک از کشورهای جهان ممنوع شده است، به کار ببرد.

اگر خاطرتان باشد حدود 3 سال پیش، به یک باره مسمومیتی در تهران همه گیر شد که بررسی آب و سایر مواد غذایی، نشان داد مصرف خیارهای آلوده به سم، باعث ایجاد این مسمومیت شده است.

چرا این خطر در مورد خیارهای گلخانه ای بیشتر است؟

چون محیط گلخانه، بسته است، به همین دلیل وقتی سم پاشی با سمی قوی انجام می شود، سم وارد شیره گیاه و حتی گوشت میوه خواهد شد.

از طرفی سم هایی که به بوته ها زده می شوند، دوره ای به نام کارنس دارند. دوره کارنس مدت زمان بین مصرف سم تا زمانی است که اثر سم از گیاه خارج می شود. سم های قوی معمولاً دوره کارنس 3 هفته ای یا 21 روزه دارند. در حالی که زمان ظهور خیار روی بوته تا زمان برداشت آن بیشتر از 10 تا 12 روز طول نمی کشد.

خیار درختی و گوجه فرنگی گلخانه ای 20 تا 30 برابر استاندارد دارای سموم است به طوری که مصرف این محصول اندازه سرطان را در کشور دو برابر می کند

یعنی عملاً باقیمانده سم در میوه ای است که چیده و وارد بازار می شود و ما به راحتی آن ها را می خوریم و سم های باقیمانده در خیار را وارد بدنمان می کنیم. البته فرد بلافاصله پس از خوردن خیار دچار بیماری و مسمومیت نمی شود بلکه این سم ها به تدریج در بدن جمع می شوند و در نهایت به حدی می رسند که بدن نسبت به آن ها واکنش نشان می دهد و انواع و اقسام مسمومیت ها و مسائل را برای مصرف کننده ایجاد می کند.

این تجمع سم داخل بدن، خود را با چه علایمی نشان می دهد؟

معمولاً فرد دچار حالت تهوع، سرگیجه، افزایش ضربان قلب و اختلال در سیستم گردش خون می شود تا جایی که حتی در نهایت ممکن است بستری شود. البته این علایم در بسکمک از بیماری های دیگر هم دیده می شود بنابراین تشخیص این که بیمار دچار مسمومیت با سم ناشی از خوردن محصولات کشاورزی شده یا نه مشکل است. ولی اگر فرد سالم باشد و سابقه بیماری نداشته باشد، تشخیص راحت تر است و می توان با کمک آزمایشگاه های سم شناسی به آن پی برد.

خیار

سموم خیار درختی و گوجه گلخانه ای ابتلا به سرطان را دو برابر می کند

معاون آموزش فنی و پژوهشی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان گفت: در حال حاضر خیار درختی و گوجه فرنگی گلخانه ای 20 تا 30 برابر استاندارد دارای سموم است به طوری که مصرف این محصول اندازه سرطان را در کشور دو برابر می کند.

فرهاد صفارپور در جمع اصحاب رسانه گفت: محصولات ارگانیک به نام با کیفیت ترین محصولات کشاورزی در جهان شناخته شده اند و کیفیت آن ها به مراتب بالاتر از محصولات دیگر است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر 5/2 هکتار گلخانه ارگانیک در استان اصفهان وجود دارد که بیشتر این تولیدات در اختیار شهروندان تهرانی قرار می گیرد.

معاونت آموزش فنی و پژوهشی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان اضافه کرد: هم اکنون 10 بازار زنجیره ای برای ارائه محصولات سالم به عموم مردم در شهر تهران فعالیت دارند و مردم می توانند با مراجعه به این بازارها محصول سالم را خریداری کنند.

وی بیان داشت: در حال حاضر فروشگاه هایی که در اصفهان محصولات ارگانیک به مردم عرضه کنند، وجود ندارد.

صفارپور با اشاره به این که ایران از نظر تولید محصولات ارگانیک رتبه خوبی را در جهان ندارد، شرح داد: ایران در میان 153 کشور جهان که به این فناوری دست پیدا کرده اند، در جایگاه 131 قرار گرفته است.

چون محیط گلخانه، بسته است، به همین دلیل وقتی سم پاشی با سمی قوی انجام می شود، سم وارد شیره گیاه و حتی گوشت میوه خواهد شد

وی گفت: کشاورزان به دلیل قیمت گذاری یکسان برای محصولات ارگانیک و ناسالم و ضرر تولید کننده به تولید محصولات ارگانیک کمتر تمایل نشان می دهند.

معاونت آموزش فنی و پژوهشی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان با اشاره به این که در حال حاضر استان اصفهان از وجود کارشناسان و متخصصان توانمندی برای تولید محصول سالم کشاورزی برخوردار است، تاکید کرد: از علم و تجربه این افراد برای تولیدات محصولات سالم استفاده نمی شود.

وی گفت: کشاورزان به دلیل نداشتن سواد تولید و استفاده بهینه از سموم، نمی توانند در راه تولیدات ارگانیک پیروز باشند.

صفارپور بیان داشت: برای رغبت کشاورزان به تولید محصولات سالم باید قیمت آن ها متفاوت با سایر تولیدات کشاورزی باشد و در استان اصفهان هم باید مثل تهران بازارهای زنجیره ای برای ارائه محصول ارگانیک به شهروندان ایجاد شود.

سموم خیارهای درختی 21 روز ماندگاری دارد

وی در ادامه با اشاره به این که سموم خیار درختی های موجود در بازار حتی با شستن و پوست کندن میوه هم از بین نمی رود، گفت: سمومی که در حال حاضر برای خیارهای درختی استفاده می شود، به مدت 21 روز ماندگاری دارد.

وی تاکید کرد: البته در حال حاضر محصولاتی همچون انار و زعفران 100 درصد سالم تولید می شود و کیفیت سلامت آجیل ها هم مطلوب است.

منبع:سلامت نیوز

ارسال از طریق کاربر محترم سایت :hasantaleb

منبع: راسخون
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1360

به "خیار گلخانه ای نخورید!" امتیاز دهید

1 کاربر به "خیار گلخانه ای نخورید!" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیار گلخانه ای نخورید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید