ایمپلنتی که معتادان را از مرگ نجات می دهد

به گزارش مجله خزرکوه به نقل از نیواطلس، گروهی از محققان با دریافت کمک 10 میلیون دلاری موسسه بهداشت آمریکا مشغول ابداع یک ایمپلنت بیوالکترونیکی هستند که اوردوز ناشی از موادمخدر را حس می کند و به سرعت داروی نالوکسان را آزاد می کند. این ماده برای درمان مسمومیت ناشی از مواد مخدر به کار می رود.

ایمپلنتی که معتادان را از مرگ نجات می دهد

جان راجرز محقق ارشد این پروژه می گوید: مرگ و میر ناشی از اوردوز با مواد مخدر نشان دهنده یک بحران بهداشتی است. ما معتقدیم یک روش مهندسی محور می تواند این بحران را درمان کند.

ایمپلنت پیشنهادی در این تحقیق راه حلی سریع و کارآمد برای اوردوز با مواد مخدر است. یک دستگاه به اندازه یک یو اس بی کوچک زیرپوست فرد قرار می گیرد و به وسیله یک حسگر اکسیژن خون را رصد و مشخص می کند فرد اوردوز کرده است.

راجرز در این باره می گوید: این ایمپلنت های ساده و بی سیم دارای ذخیره ای از ماده نالوکسن هستند. یک حسگر مینیاتوری رصد اکسیژن رسانی بافت با ردیابی سطح کاسته ذخیره این گاز در بدن اوردوز را ردیابی و به طور اتوماتیک دوزی از ماده نالوکسان را آزاد می کند.

گروهی از محققان دانشگاه پوردو نیز ایمپلنت مشابهی ابداع کرده اند. هر دو این ایمپلنت ها قبل از آنکه روی انسان آزمایش شوند، نیازمند بررسی بیشتر هستند.

از سوی دیگر هرچند آنها روشی نوین برای حل مشکل اوردوز ناشی از مواد مخدر به حساب می آیند اما هنوز مشخص نیست در شرایط واقعی تا چه میزان کارآمد هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 11

به "ایمپلنتی که معتادان را از مرگ نجات می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایمپلنتی که معتادان را از مرگ نجات می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید