بیل گیتس؛ نیکوکار بزرگ یا شوالیه سیاه؟

به گزارش مجله خزرکوه، روزنامه خراسان - رعیت نواز: شاید از همان روزی که جابز عصبانی، گیتس را متهم به سوء استفاده از مکینتاش کرده بود، دیدگاه شوالیه سیاه بودن او درباره گیتس به وجود آمد و این روز ها این نگاه های دو قطبی به اوج خود رسیده است. عده ای بنیان گذار مایکروسافت را نیکوکاری می دانند که تمام هم و غمش برطرف کردن مسائل مردم است و عده ای هم او را که این روز ها نقش محوری و کلیدی در تولید واکسن کرونا دارد، شوالیه ای سیاه می دانند که در قالب کمک های خیرانه به دنبال منافع اقتصادی و اهداف شوم و سیاسی است.

بیل گیتس؛ نیکوکار بزرگ یا شوالیه سیاه؟

همین اظهار نظر ها حالا او را به یکی از اصلی ترین اهداف شایعات در جهان تبدیل کرده است. همین اظهارنظر ها بیل گیتس را مجبور کرد در برنامه فرید ذکریا در شبکه سی ان ان حاضر شود و به آن ها واکنش نشان دهد. در ادامه نگاهی به شایعات درباره این مرد ثروتمند و پاسخ های موجود به برخی از آن ها انداخته ایم.

گیتس و بنیاد خیریه اش

در همین ابتدا شاید بد نباشد مروری داشته باشیم بر یکی از گفتگو های بیل گیتس در سال 2003 با بیل مویرز خبرنگار شبکه PBS. بیل در این مصاحبه تصدیق کرد که پدرش رئیس بنیاد پدر و مادری برنامه ریزی شده بوده است و این موسسه بنا بر این مفهوم تاسیس شده که بیشتر انسان ها تولیدمثل کنندگان بی فکر هستند و آدم هایی که مثل علف هرز هستند باید از ریشه کنده شوند.

طی این مصاحبه گیتس همچنین تصدیق کرد سال هاست که خانواده او در زمینه مسائل مربوط به باروری به طور بسیار گسترده فعالیت می کنند و به عقیده خودش نیز اشاره کرد و گفت که از طرفداران توماس رابرت مالتوس بوده که عقیده داشته جمعیت جهان باید با استفاده از روش های محدودکننده زاد و ولد کنترل شود. بعد ها و در سال 2000 خود گیتس به همراه همسرش ملیندا خیریه ای را تاسیس کردند. از اهداف اصلی این بنیاد می توان به تلاش برای افزایش مراقبت های بهداشتی و کاهش شدید فقر در جهان اشاره کرد. به همین منظور این بنیاد هر سال به واکسیناسیون و پیشگیری از بیماری های مهلک مانند ایدز، مالاریا و سل می پردازد، اما این برنامه انتقاداتی را به همراه داشته است.

گیتس و کاهش جمعیت جهان

پایگاه تحلیلی نچرال نیوز در مقاله ای به قلم اتان ای. هاف با عنوان بیل گیتس و اصلاح نژاد انسانی و چگونگی تلاش یکی از ثروتمندترین مردان جهان برای تسلط بر کشاورزی جهان می نویسد: وقتی فاش شد که بنیاد بیل و ملیندا گیتس، موسسه خیریه تاسیس شده توسط بیل گیتس، بنیان گذار شرکت مایکروسافت، در سال 2010، 500 هزار سهم در شرکت آمریکایی مونسانتو به ارزش بیش از 23 میلیون دلار را خریداری کرده است، کاملا روشن شد این موسسه به ظاهر خیریه و بشر محبت آمیز در پی نیل به اهدافی غیر از ریشه کن کردن بیماری ها و تامین غذا برای مردم فقیر جهانست.

گیتس و بذر هایی برای کنترل جمعیت

بنیاد گیتس سال هاست برای تغییر سیستم کشاورزی در آسیا و آفریقا و استفاده آن ها از دانه های اصلاح شده ژنتیکی به طور گسترده ای سرمایه گذاری کرده است. جام نیوز در گزارشی مدعی شده رویکردی که گیتس در موسسه اش در پیش گرفته، این است که با استفاده از واکسن ها و ارگانیسم هایی جمعیت جهان را کاهش دهد.

Newscientist در گزارشی می نویسد: بنیاد گیتس در سال 2006 دکتر رابرت هورش را استخدام کرد که سم علف کش موسوم به راندآپ را تولید کرده است. تحقیقات نشان داده اند که راندآپ میزان تولد نوزادان ناقص الخلقه را در روستا هایی که از این علف کش در زمین های کشاورزی آن ها استفاده شده، بسیار بالابرده است. همچنین در گزارشی که توسط La Via Campesina در سال 2010 منتشر شد ادعا شده است که بنیاد گیتس، حدود 80 درصد از سرمایه گذاری های خود را به بخش بیوتکنولوژی اختصاص داده است.

گیتس و واکسن های ناکارآمد!

برنامه واکسیناسیون بیل و ملیندا گیتس در سال های اخیر نیزبا انتقاداتی همراه بوده است. روزنامه اعتماد در گزارشی نوشت: در سخنرانی گیتس در سال 2010 جمله ای است که می گوید: اگر کار خود را به خوبی در واکسیناسیون بچه ها انجام بدهیم، ما جمعیت جهانی را 10 تا 15 درصد کاهش می دهیم. سوال این است چرا کاهش جمعیت جهانی؟ بنا بر این گزارش در کنیا استفاده از آنتی ژن HCG در واکسن علیه تتانوس موجب عقیم شدن زنان شد و برنامه واکسن بچه ها در هند نیز نه تنها به ریشه کنی فلج اطفال کمک نکرد که به فلج اطفال بسکمک از بچه ها منجر شد. نکته مهم این است که این برنامه های واکسیناسیون گیتس مورد تایید سازمان ملل، یونیسف و سازمان بهداشت جهانی است.

گیتس و ایونت 201

حالا پای گیتس به کرونا نیز کشیده شده است. اواخر دی ماه سال گذشته اجلاس سران داووس برگزار شد. در این اجلاس که حدود دو ماه قبل از شیوع کرونا در چین برگزار شد، بنیاد بیل و ملیندا گیتس با همکاری دانشگاه چانزهاپکینز که زیر مجموعه این بنیاد است، پاندمی احتمالی پیش رو را برگزار کردند. به گزارش خبرگزاری دانشجو، این مانور که به ایونت 201 معروف است یک برنامه تمرینی بود که عامل فرضی در آن یک ویروس از خانواده کرونا با نام CoronaNovel شبیه سازی می شود. در این شبیه سازی که به منظور حفظ جهان رخ داد مشخص شد حدود 65 میلیون نفر جانشان را از دست خواهند داد.

این گزارش می افزاید: سناریوی بازی جنگ بیولوژیک رخداد 201 بدین صورت است که یک کرونا ویروس جدید که از خوک به انسان منتقل شده در جهان شیوع می یابد. این انتقال که با رسیدن به اولین انسان، در زنجیره انسانی فراگیر می شود، تبدیل به یک پاندمی می شود. این بیماری از یک مزرعه پرورش خوک در برزیل شروع شده و در ابتدا به آرامی و کاملاً ساکت است، اما در ادامه به سرعت منتشر می شود. مبتنی بر سناریوی رخداد 201، اولین خروج ویروس از برزیل توسط خطوط هوایی بوده و به کشور پرتغال انتقال می یابد و در ادامه به ایالات متحده، چین و پس از آن به دیگر کشور ها سرایت می کند.

گیتس و شایعات دیگر

به جز آن چه گفتیم در فضای اینترنت شایعات دیگری در حال چرخش است. به طور مثال گفته می شود که نهاد گیتس تأمین مالی تهیه واکسن کرونا را به عهده گرفته است، البته به همراه ثبت حق انحصاری آن یا بچه های گیتس واکسینه نشده اند، اما دویچه وله این شایعات را بی پایه و اساس خواند و درباره شایعه بچه های گیتس واکسینه نشده اند نوشت: واقعیت این است که گفته می شود پزشک پیشین گیتس در دهه 90 میلادی در یک همایش در سیاتل چنین چیزی را تعریف کرده است، اما نه جایی نامی از این پزشک برده می شود و نه بیان می شود در کدام گردهمایی چنین سخنی گفته شده است. مشخص نیست چه کسی این شایعه را برای نخستین بار پخش کرده است.

آماری از گردش شایعات

آن چه در بالا خواندید روایت هایی بود از اظهارنظر هایی درباره بیل گیتس که نمی توان مشخص کرد کدام یک از آن ها صحیح است، اما طبق گزارش های به دست آمده، نزدیک به 20 هزار پست در صفحات فیسبوک به شایعات این چنینی اختصاص دارند. این پست ها توانسته اند بیش از یک میلیون نظر را به خود اختصاص دهند و ذهن افراد زیادی را به خود درگیر کنند. همچنین ویدئو های منتشر شده در همین باره در یوتیوب تا به حال بیش از پنج میلیون دفعه دیده شده اند. به نظر می رسد حالا دیگر چهره آن فرد نیکوکار که پشت پروژه های انسان محبت آمیز قرار گرفته است با علامت سوال هایی دربرخی اذهان روبرو شده است البته آینده حقیقت را مشخص خواهد کرد.

منبع: برترین ها
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 643

به "بیل گیتس؛ نیکوکار بزرگ یا شوالیه سیاه؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "بیل گیتس؛ نیکوکار بزرگ یا شوالیه سیاه؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیل گیتس؛ نیکوکار بزرگ یا شوالیه سیاه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید