بازیابی در عصر پساکرونا با رهبری سازمانی کوانتومی

به گزارش مجله خزرکوه، حتی پیش از همه گیری جهانی ایجاب می کرد مدل های رهبری سازمانی مورد تجدیدنظر قرار گیرند، دنیای کار که از طریق الگوی قدیم نیوتنی مدیریت می شدند مردم و سازمان ها را مانند ماشین (مجموعه ای از قطعات گسسته) در نظر می گرفتند که قادر به کار با ثبات، قطعیت قابل کنترل و قابل پیش بینی بودند که به نظر می رسید برای اهداف نامناسب باشند. این الگو تا حد زیادی مسوول بسیاری از مسائل سازمان ها از جمله سطح پایین مشارکت، بهره وری، عملکرد، نوآوری و سود پایین است.

بازیابی در عصر پساکرونا با رهبری سازمانی کوانتومی

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ شکلاتی بیشتر بدانید.

به گزارش european business review، نامناسب بودن این رویکرد قدیمی برای مدیریت و سازمان های پیشرو با همه گیری افزایش پیدا کرده است، به طوری که ما به یک عصر کوانتومی سوق داده شده ایم که نیازمند جهش، چابکی، سازگاری و شجاعت است تا تصمیمات جسورانه ای برای بقا و رشد در این دنیای بی ثبات و غیرقابل پیش بینی اتخاذ کنیم. در عصر کوانتوم، این دنیای پیچیده و آشفته در اطراف ما، درون سازمان ها و همچنین بدن و فکر ما است.

الگوی کوانتومی به نوع نوی از رهبری نیاز دارد، بسکمک از رهبران نیاز دارند خودشان از نو اختراع کنند، فکر کنند، انجام دهند و در یک جهت نو قرار گیرند. رهبران کوانتومی می دانند چگونه با ایجاد فرهنگ های مراقبتی و مشارکتی، خلاقیت را در زمان عدم اطمینان و بی ثباتی پرورش دهند.

آن ها می توانند بسکمک از پیامد های احتمالی یک شرایط را پیش بینی کنند و گزینه های مختلف را با ورود گسترده دیگران بررسی کنند. آن ها شبکه های به هم پیوسته را ایجاد می کنند، همکاری را تقویت می کنند و به جای موقعیت رسمی در سلسله مراتب سازمانی، خودمختاری را برای تصمیم گیری کارکنان فراهم می کنند.

رهبران کوانتومی می توانند چشم انداز های متفاوتی درباره واقعیت داشته باشند، آن ها قادرند تا کنترل و فرماندهی را با آگاهی حسی بیشتر از هر شرایطی جایگزین کنند که می تواند پتانسیل خلاقیت را از نبوداطمینان رها کند. این رهبران با سر و قلب خود هدایت می کنند.

برای بسکمک، این وظیفه شهودی است و بدیهی است که چالش در درک چگونگی تاثیر هر رفتار ما در این تغییر نهفته است. همه رهبران از خود آگاهی لازم برخوردار نیستند، بنابراین چه نوع سبک رهبری و فرهنگ سازمانی برای شیوه های نو کار در دنیا پس از همه گیری مورد نیاز است؟ چه مقادیری از فرآیند بازیابی را هدایت می کند؟ و ما چگونه چابکی و انعطاف پذیری را برای رشد در عدم اطمینان ایجاد کنیم؟ رهبران سنتی و بوروکراتیک پاسخ این سوالات را پیدا نمی کنند مگر اینکه استراتژی های رهبری خود را تغییر دهند که دنیا تغییر کرده است و آن ها هم باید تغییر کنند.

نگرش های تحقیقات و اقدامات پیش از همه گیری و همچنین آخرین تحقیقات برای کمک به هدایت رهبران در دنیای نو، پاسخ هایی به این سوالات ارائه می کند. برای اینکه رهبران بتوانند با موفقیت سبک رهبری خود را به سبک مربوط به دنیای کوانتوم نو تغییر دهند، به یک طرح اولیه نیاز دارند.

این مدل نو برای رهبری کوانتومی طرحی برای رهبری سازمانی در یک دنیا پس از دوره همه گیری است که براساس بیش از 25 سال تحقیق بین رشته ای در زمینه های علوم رفتاری، علوم رایانه، اقتصاد، علوم اعصاب و ... اجرا شده و با تحقیقات نوی که طی همه گیری در سال 2020 اجرا شده، به دست آمده است.

این مقاله چهار مورد از این زمینه های اصلی شامل شفافیت، صراحت، آرامش و دلسوزی را بیان می کند.

شفافیت: شفافیت نه تنها پیام بلکه باید ارزش ها و هدف را هم به روشنی بیان کند. رهبران باید بپرسند سازمان به کجا می رود و هدف بالاتر این سازمان چیست؟ چگونه می توانیم به دنیا خدمت کنیم؟ مهم این است که از تصویر بزرگ تر و پیدا کردن معنا در هرج ومرج آگاهی داشته باشیم. سازمان مناسب کجای این دنیای نو است و چه استراتژی هایی سبب موفقیت آن خواهد شد؟ هر رهبر باید ببیند چگونه می تواند سازمان خود را به یک نیروی خوب در جامعه نو تبدیل کند. دنیا بینی کوانتومی بر معنا و مفهوم هدف متمرکز است.

صراحت: رهبران سازمانی باید صداقت، صراحت و امانتداری را به همه افراد سازمان نشان دهند. در عصر رسانه های اجتماعی اصالت می تواند به سهولت آشکار شود، بنابراین شفافیت نیاز دارد تا اصالت را موردتوجه قرار دهد. اگر رهبر سازمانی آنچه را که بیان می کند عمل کند، دیگران از او الهام خواهند گرفت. صراحت ایمنی روانی ایجاد می کند که تاثیر مثبتی بر عملکرد، مشارکت و سود خواهد داشت.

آرامش: دور شدن از ترس و نگرانی حیاتی است. آرامش فراتر از امواج است و می تواند هوش عاطفی و همچنین هوش اجتماعی را تحت تاثیر قرار دهد که بر افراد پیرامون رهبران تاثیر می گذارد. تحقیقات نشان دادند وقتی رهبران هوش هیجانی - اجتماعی را ابراز می کنند آن ها ماهیت فکری افراد پیرامون آن ها را تحت تاثیر قرار می دهند. ما به نام یک انسان با بازتاب نرون (سلول های مغزی) خود، احساسات و خلق و خوی افراد اطرافمان را می گیریم و از آن ها تقلید می کنیم. هنگامی که رهبران سازمانی در لحظات بحرانی آرامش خود را حفظ می کنند، این شجاعت آن ها را القا می کند و سبب ایجاد احساس آرامش در کارکنان می شود.

دلسوزی: رهبری انسانی و کوانتومی یک مزیت رقابتی نو ارائه می دهد. رهبران سازمانی که رهبری آمرانه را به کار می گیرند مانند الگو های قدیمی منسوخ خواهند شد. شرکت ها بدون رهبری انسانی که بیانگر همدلی، مهربانی و عشق باشد زنده نخواهند ماند. در دنیای پسا همه گیری رهبران سازمانی که نسبت به سازمان دلسوزی واقعی نشان می دهند، پیشرفت خواهند کرد، آن ها با سبک رهبری خود انرژی مثبت و ایمنی روانی را برای همه کارمندان ایجاد می کنند.

رفتار یک تیم رهبری کوانتومی اثر موجی دارد، ابتدا از طریق رهبران و سپس به طور گسترده احساس می شود. این می تواند هم از طریق بررسی های تعامل کارکنان و هم در سطح علوم اعصاب نشان داده شود. رفتار و عواطف ما برای اطرافیان مسری است. اگر ما درمان نسبتا خوب، ارتباطات شفاف و رفاه کارکنان را در اولویت قرار دهیم، فرهنگ سالمی را می سازیم که به یک دارایی تجاری قدرتمند تبدیل می شود.

اگر ما کاهش هزینه ها، غفلت از افراد و اهداف کوتاه مدت را در اولویت قرار دهیم، در این صورت تعهد کاهش پیدا می کند و به طور بالقوه هرگونه بهره وری را به خطر می اندازد. اکنون زمان آن فرا رسیده است که جهت بهبودی را تعیین کنیم و رهبران سازمان حق انتخاب دارند: ادامه استفاده از رویکرد های رهبری منسوخ برای تعیین عملکرد، کاهش هزینه ها و غفلت از افراد یا استفاده از این فرصت برای ایجاد یک سازمان الهام بخش با رهبری کوانتومی انسانی.

منبع: فرارو
انتشار: 31 تیر 1400 بروزرسانی: 31 تیر 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1265

به "بازیابی در عصر پساکرونا با رهبری سازمانی کوانتومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازیابی در عصر پساکرونا با رهبری سازمانی کوانتومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید