تامپون چیست؟ + روش استفاده از تامپون

به گزارش مجله خزرکوه، تامپون چیست؟ تامپون ابزاری بهداشتی است که به جای نوار بهداشتی از آن استفاده می گردد. با روش استفاده از تامپون آشنا شوید. نوار بهداشتی تامپون

تامپون چیست؟ + روش استفاده از تامپون

تامپون چیست؟

سرویس سلامت - تامپون ( Tampon) وسیله ای بهداشتی به شکل استوانه است که خانم ها در ایام عادت ماهانه همانند نوار بهداشتی، اما به گونه ای متفاوت از آن استفاده می نمایند. بر خلاف نوار بهداشتی که در زمان استفاده بر روی سطح آلت تناسلی زنانه قرار می گیرد، تامپون در داخل واژن فرو می رود و با جذب خون، مانع بیرون آمدن آن از بدن می گردد. جنس این وسیله بهداشتی معمولاً از پنبه است و با استفاده از یک ابزار فرونماینده ( Applicator) در داخل واژن قرار داده می گردد و پس از استفاده، از طریق نخی که در انتهای آن وجود دارد به بیرون کشیده می گردد. نوع دیگری از این وسیله بهداشتی، تامپون انگشتی است که بدون فرونماینده فروخته می گردد و با دست در محل خود قرار می گیرد.

درجات جذب تامپون

تامپون ها با درجات جذب خون متفاوتی در بازار موجود هستند:

 • ضعیف: 6 گرم یا کمتر
 • معمولی: 6 تا 9 گرم
 • خوب: 9 تا 12 گرم
 • خیلی خوب: 12 تا 15 گرم
 • عالی: 15 تا 18 گرم

شما باید تامپون هائى با قدرت جذب کم مثل پِلِى تکسِ اِسلندر-رگولار ( Playtex Slender-Regular)، یا رگولار ( Regular)، یا تامپاکس جونیور ( Tampax Junior)، اِسلندر- رگولار ( Slender-Regular)، یا آُریجینال-رگولار ( Original-Regular)، را انتخاب کنید. تامپون ها را باید هر 4 تا 6 ساعت یکبار عوض کنید و بطور متناوب از تامپون و نوار بهداشتى بهره ببرید.

چند نکته

 • هرگز در طول شب از آن استفاده نکنید.
 • از به کارگیرى تامپون هاى حاوى مواد خوشبونماینده پرهیز کنید؛ زیرا آنها از ایجاد بو جلوگیرى نمى نمایند و ممکن است به راحتى باعث ایجاد بثورات ناشى از حساسیت شوند.
 • بعد از زایمان و جراحى هاى مربوط به واژن، رحم یا گردنه رحم باید تا بهبودى کامل به جاى تامپون از نوار بهداشتى بهره ببرید.

آیا استفاده از تامپون باعث پارگی پرده بکارت می گردد؟

در سایت ها و مطالب خارجی گفته شده است که استفاده از تامپون باعث پارگی پرده بکارت نمی گردد. بعضی از پرده های بکارت سوراخ عظیمی دارند که به راحتی باعث عبور تامپون می شوند اما سوراخ بعضی نیز کوچک است. به هر حال احتیاط می گوید که چنانچه در جامعه ای مثل ایران زندگی می کنید که پرده بکارت اهمیت اخلاقی و حقوقی دارد، بهتر است قبل از ازدواج از تامپون استفاده نکنید. اما چنانچه اصرار به استفاده از تامپون را دارید به یک پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا با آنالیز سوراخ پرده بکارت به شما بگوید که آیا می توانید از تامپون بهره ببرید یا خیر.

روش استفاده از تامپون

دست هایتان را با آب و صابون شسته و خشک کنید. لایه پلاستیک تامپون را بردارید. اگر تامپون از دست شما بر روی زمین افتاده هرگز از آن استفاده نکنید و یک دانه دیگر را از پلاستیک خارج کنید و آماده بهره ببرید.

در شرایط راحتی قرار بگیرید، نسشتن، ایستادن دراز کشیدن یا هر شرایطی دیگری که باعث احساس رضایت شما می گردد. تامپون به حالتی درست شده است که ابتدای آن نازک و درون لوله عظیم تر قرار گرفته است. شما باید وسط قسمت نازک را با انگشت بگیرید. در ادامه مطمئن باشید که نخ تامپون وجود داشته باشد.

با انگشت های دست دیگر لب های واژن را باز کنید و تامپون را در سوراخ بکارت بگذارید.

به آرامی تامپون را فشار دهید تا از سوراخ بکارت وارد واژن گردد. وقتی انگشتی که تامپون را به داخل واژن شما وارد می نماید به بدن و اپلایکاتور (یا همان ابزار وارد نماینده) رسید و یا وقتی لوله عظیمتر وارد شد، داخل کردن را متوقف کنید

وقتی ابزار وارد نماینده (اپلایکاتور) یا لوله عظیمتر وارد واژن شد از انگشت سبابه برای فشار دادن لوله داخلی به لوله خارجی بهره ببرید.

وقتی لوله داخلی وارد شد، از شست و انگشت وسطی خود برای خارج کردن اپلیکاتور بهره ببرید. مطمئن باشید که نخ تامپون خارج از واژن وجود داشته باشد. این نخ برای این است وقتی که قصد خارج کردن آن را دارید با کشیدن نخ تمام تامپون خارج گردد.

اگر تامپون به درستی وارد گردد، شما اصلا آن را حس نخواهید کرد. اگر احساس ناراحتی می کنید احتمالا آن را به درستی وارد ننموده اید. اگر اینطور است آن را خارج نموده و از توع تازه ای بهره ببرید. مطمئنا در دفعات بعدی تجربه بیشتری کسب خواهید کرد.

حمله سمی در اثر استفاده از تامپون

شواهد نشان می دهد، تامپون ها با نشانگان حمله سمی ( Toxic Shock Syndrome - TSS) در ارتباط هستند که به ندرت با عفونت های باکتریایی اتفاق می افتد. عواملی که باعث افزایش خطر حمله سمی می شوند شامل استفاده مداوم یا طولانی از تامپون ها (به ویژه انواع فوق جاذب) در دوره های قاعدگی است. وقتی که تامپون بطور طولانی در واژن قرار گیرد، احتمال مهاجم شدن باکتری هائی که قبلا بی آزار بودنده اند وجود دارد که مهمترین آنها استافیلوکوک اورئوس است.

راه های پیشگیری از حمله سمی

 • حتما قبل از آغاز به استفاده دستهایتان را بشوئید، تامپون ها را مرتب (هر 6-4 ساعت) عوض کنید و در شب نوارهای بهداشتی را جایگزین آنها کنید
 • تامپون متناسب با حجم خونریزی خود انتخاب کنید. اگرحجم خونریزی کمی دارید از تامپون های کوچک بهره ببرید. TSS معمولا در تامپون های عظیم ایجاد می گردد.
 • از تامپون های فوق جاذب استفاده نکنید، از انواع نخی بهره ببرید
 • اگر دچار عفونت پوستی به ویژه نزدیک آلت تناسلی هستید از تامپون استفاده نکنید
 • برای زخم های عفونی فوراً از پزشک یاری بخواهید

اگر در هنگام استفاده از تامپون یکی از عوارض زیر در شما بروز کرد از ادامه استفاده از آن را متوقف کنید:

 • تب بالا
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • از حال رفتن
 • بثورات جلدى شبیه آفتاب سوختگی (علت این عارضه فراوری سم باکتریائى است که اغلب در محیط خاصى که توسط تامپون هاى جاذب رطوبت در مهبل ایجاد مى گردد، پدید مى آید.)
منبع: ستاره
انتشار: 6 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 485

به "تامپون چیست؟ + روش استفاده از تامپون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامپون چیست؟ + روش استفاده از تامپون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید