تصاویری از یک دنباله دار سبز خیره کننده

به گزارش مجله خزرکوه، عکس های شگفت انگیزی از دنباله دار سبز و زیبای C/2022 E 3 (ZFT) منتشر شده است که پس از 50 هزار سال برای گذر از کنار زمین به منظومه شمسی ما باز می گردد.

تصاویری از یک دنباله دار سبز خیره کننده

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، دنباله دار C/2022 E 3 ZTF قرار است پس از 50 هزار سال از کنار خورشید و زمین عبور کند و در ماه ژانویه و فوریه نمایشی خیره کننده از خود در آسمان به جای بگذارد که با چشم غیر مسلح قابل تماشا است.

این دنباله دار که در ماه مارس سال 2022 طی بررسی نجومی Zwicky Transient Facility کشف شد و اولین گذر نزدیک خود از کنار زمین را 50 هزار سال قبل انجام داده بود و از زمان نئاندرتال ها دیده نشده بود. از زمان کشف این دنباله دار، اخترشناسان و عکاسان نجومی تصاویر شگفت انگیزی از این دنباله دار سبز و زیبا ثبت کرده اند که در ادامه برخی از آن ها را تماشا می کنیم.

جان چاماک (John Chumack) تصویر بالا را از یلو اسپرینگز در اوهایو گرفته است. چاماک می نویسد که تخمین زده شد این دنباله دار با قدر 11.00 می درخشد، و قطعا می توان دنباله و گیسوی سبز 2.5 دقیقه قوسی آن را تماشا کرد. دقیقهٔ قوسی واحدی است در زاویه که معادل یک شصتم یک درجه است.

این عکاس همچنین اضافه کرد که چند کهکشان ضعیف (با قدر 16 تا 17) در این تصویر قابل مشاهده هستند، زیرا دنباله دار در حال حرکت در دب اکبر است.

کریس شور (Chris Schur) از پیسون (Payson)، آریزونا این تصویر از دنباله دار C/2022 E 3 ZTF را گرفت و نوشت که این عکس در نتیجه یک ساعت و نیم نوردهی از دنباله دار ثبت شده است که رنگ های دم غبارآلود آن را به خوبی نشان می دهد.

اریک تیشلر (Eric Tischler) از اوهایو که این تصویر از دنباله دار C/2022 E 3 ZTF را ثبت کرده می گوید: من این تصویر را با استفاده از تلسکوپ از راه دور Roboscope با استفاده از لنز Takahashi FSQ-106 در اسپانیا گرفتم.

دکتر کمال جبور (Kamal Jabbour) می نویسد که عکس خود از دنباله دار C/2022 E 3 ZTF را با تلسکوپ استلینا (Stellina) در رصدخانه Rooster Inn در پومپی، نیویورک، در روز ششم ژانویه 2023 (16 دی) ثبت کرده است.

تصویری از دنباله دار C/2022 E 3 ZTF در روز 12 سپتامبر 2022 از طریق جیانلوکا ماسی (Gianluca Masi) از پروژه تلسکوپ مجازی از رم، گرفته شده است.

این نقشه آسمان ناسا که از طریق آزمایشگاه پیرانش جت در پاسادنا، کالیفرنیا منتشر شده، مکان تقریبی دنباله دار C/2022 E 3 (ZTF) را در آسمان پیش از طلوع در ژانویه 2023 نشان می دهد.

دنباله دار در آن زمان در آسمان شمال شرقی بود و هنوز با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نبود. قرار است این دنباله دار در روز 13 ژانویه (23 دی) نزدیک ترین فاصله خود به خورشید برسد و در روز دوم فوریه (13 بهمن) به زمین نزدیک گردد.

در روز دوم فوریه 2023، این دنباله دار نزدیک ترین فاصله خود را به زمین خواهد داشت و در فاصله 26.4 میلیون مایلی (42.5 میلیون کیلومتری) از سطح سیاره ما قرار می گیرد پیش از آنکه به منظومه شمسی بیرونی باز گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 24 دی 1401 بروزرسانی: 24 دی 1401 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1739

به "تصاویری از یک دنباله دار سبز خیره کننده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویری از یک دنباله دار سبز خیره کننده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید