تعرفه های برق 600 هزار تومانی برای مردم سیستان و بلوچستان

به گزارش مجله خزرکوه، تعرفه های انرژی و به ویژه برق در استان های مختلف کشور به واسطه تنوع اقلیم و آب و هوا، مقیاس و میزان متفاوتی دارد. به طور مثال، استان های جنوبی به واسطه داشتن فصل گرمای طولانی تر و نیاز بیشتر به استفاده از سیستم های سرمایشی و خنک کننده، هزینه کمتری نسبت به سایر استان ها می پردازند.

تعرفه های برق 600 هزار تومانی برای مردم سیستان و بلوچستان

شرق در ادامه نوشت: استان سیستان و بلوچستان هم یکی از همین مناطق است که فصل گرمای به شدت طولانی دارد و عمر زمستان در آنجا، بیش از یک ماه نمی شود. گرما در این استان آغاز شده و در برخی از مناطقش هم بیش از سایر نقاط، امان مردم را بریده است. اگرچه ساکنان جنوب شرق ایران به گرمای طاقت فرسا عادت دارند؛ اما به تعرفه های چند صد هزار تومانی نمی توانند عادت کنند. امسال، این تعرفه ها بالاتر از همیشه به خانه شهروندان ارسال شده و آن ها نمی دانند که چگونه باید این رقم های بین 200 تا 600 هزار تومانی را پرداخت کنند.

فیض محمد، از شهروندان معترض شهر بنت، با بیان اینکه در ماه اخیر مبلغ فیش برق مصرفی او حدود 400 هزار تومان صادر شده است، توضیح می دهد: تنها درآمدم یارانه مستمری حدود 200 هزار تومان است که به سختی کفاف خرج و مخارج زندگی ام را تأمین می کنم. چطور توان پرداخت این مبلغ را دارم؟ تنها وسایل برقی در خانه هم چند تا لامپ و یک کولر گازی است. در این هوای گرم نزدیک 50 درجه مگر می شود بدون کولر زندگی کرد.

رنجبر، یکی دیگر از اهالی این منطقه هم می گوید پرداخت این قبوض از توان ما خارج است: صدور تعرفه های چند صد هزار تومانی سبب نگرانی اهالی شده و این سؤال برای ما پیش آمده که چرا باید این همه پول برق پرداخت کنیم؟ اصلا در توان ما نیست که چنین مبالغی را فقط برای قبض برقمان بپردازیم. ما خانواده های پرجمعیتی هستیم، درآمد محدودی داریم و شرایط برای ما به شکلی نیست که بتوان به راحتی مخارج معمولی را تأمین کرد. با همه سختی ها، توان این یکی دیگر از تحمل ما خارج است.

او با اشاره به تعرفه ها در مناطق زندگی خودشان می گوید: در مناطق ما ماه های بهمن، اسفند و فروردین باید تعرفه های گرراستای لحاظ شود. از اوایل بهمن و تا اواسط آذرماه کولر های گازی روشن است؛ در حالی که تعرفه ها را عادی حساب می کنند و هزینه های هنگفتی برای مردم ایجاد شده است.

علی، شهروندی دیگر از بنت که شغل کارگری دارد، این طور به صحبت های همشهریانش اضافه می کند: یک کارگر یا یک بیکار در منطقه محروم بنت که تنها راه درآمدش همین یارانه 45 هزار تومانی است، چگونه می تواند این قبض های نجومی بالای 200 تا 300 هزار تومان را پرداخت کند؟ اصلا مگر شدنی است؟ تمام حقوق من مگر چقدر است که بخواهم این میزان فقط برای قبض برق بپردازم؟.

ساداتی، یکی دیگر از شهروندان این منطقه، بیان نمود: بیشتر مردم این منطقه در فصل زمستان به دلیل نبود گاز برای گرم نگه داشتن منازل خود از بخاری برقی استفاده می کنند و همچنین آب گرمکن تمام منازل برقی است. بخاری و آب گرمکن برقی موجب افزایش مصرف برق می شود و در نتیجه این تعرفه های نجومی برای اهالی این منطقه که عمدتا از قشر فقیر هستند، صادر می شود؛ اما این تعرفه ها هیچ گونه هماهنگی با شرایط اقتصادی مردم این شهر ندارد. در این شهرستان هفت یا هشت ماه کولر های گازی که برای روشن نگه داشتن آن برق بسیار زیادی استفاده می شود، روشن هستند. از مسئولان و دست اندرکاران شهرستان نیکشهر و سیستان و بلوچستان می خواهیم تا نسبت به رفع این مشکل اهالی منطقه اقدام کنند.

گرانی کمر مردم را خم کرده است

پرویز کدخدایی، عضو شورای شهر بنت، ضمن تشریح اوضاع اقلیمی این منطقه می گوید: گرمای طاقت فرسای بخش بنت مردم این دیار را آزار می دهد و از طرفی دیگر قبوض برق، بیشتر از گرمای هوا شهروندان را تحت فشار قرار داده و بسیاری از مردم این منطقه توان تقبل و پرداخت هزینه های گزاف برق را ندارند. صدور قبض های برق با هزینه های هنگفت عرصه را بر زندگی مردم منطقه بنت تنگ کرده است.

باید این واقعیت را پذیرفت که در بنت و جنوب بلوچستان ما فقط یک ماه زمستان داریم و باید ماه های بهمن تا فروردین هم برای برآورد هزینه های برق تابستانه محسوب شوند. در شرایطی که گرانی کمر مردم را خم کرده است، افزایش هزینه های برق و سایر حامل های انرژی در شهر های گرراستای از جمله بنت که گاهی دما به بالای 50 درجه می رسد، معقولانه و منطقی به نظر نمی رسد. مردم بنت نمی توانند هم گرمای طاقت فرسا و هم قبض های سرسام آور برق را تحمل کنند و ضروری است که مسئولان در این زمینه چاره اندیشی کنند.

کدخدایی معتقد است با توجه به تفاوت اقلیمی باید تفاوتی در قبوض هم وجود داشته باشد: طبیعت جنوب کشور به ویژه در بخش بنت شهرستان نیکشهر، گرمای طاقت فرسایش به گونه ای است که حتی در بهمن ماه هم مردم از وسایل سرمایشی استفاده می کنند و بدون وسایل سرمایشی نمی توان زندگی کرد و همه خانه ها باید مجهز به وسایل سرمایشی مدرن باشند و این گرمای کم سابقه، مسائل فراوانی از جمله کاهش ولتاژ برق برای شهروندان این منطقه محروم ایجاد کرده است.

چندین بار از طریق کنندگان مجلس پیگیر شرایط قبوض نجومی برق بوده ایم؛ اما متأسفانه منتج به نتیجه ای که به نفع مردم باشد، نشده است. امیدواریم کنندگان مردم در مجلس و مسئولان دولتی برای برون رفت از این شرایط کمر شکن برای مردم تدبیری بیندیشند؛ چون بیشتریت مطلق مردم این منطقه توان پرداخت قبوض برق را ندارند.

عضو شورای شهر بنت می گوید این مشکل قدیمی شده؛ اما هیچ اقدامی برای حل آن انجام نمی شود: با وجود اینکه مردم بخش بنت که یکی از گرم ترین نقاط کشور است، همه ساله با این معضل دست و پنجه نرم می کنند؛ اما همچنان اقدامی برای رفع این معضل نشده است. از استاندار محترم، کننده مجلس حوزه انتخابیه ایرانشهر، مسئولان و دست اندرکاران اداره برق و همچنان فرماندار شهرستان نیکشهر تقاضا داریم تا نسبت به رفع این معضل مردم اقدامی اساسی انجام دهند.

سیستان وبلوچستان ملغمه عجیبی از انواع آسیب های اجتماعی و معضلات مرتبط با اقتصاد است. تا چند وقت دیگر، فصل غرق شدن بچه ها در هوتک ها می رسد. همان شبه تالاب هایی که در نبود آب، زنان روستایی را راهی این مقصد می کند تا رخت و لباس و ظرف ها را بشویند و هر بار در همین مناطق است که بچه ها هنگام بازی در هوتک ها غرق می شوند. در همین بنت، شرایط جاده ها غیر قابل وصف است.

راه های خاکی روستایی بلای جان مردم شده و هر بار ترددشان را با هزاران مشکل روبه رو می کند. بیشتر راه های ارتباطی روستایی بخش به مرکز شهر بنت خاکی و غیر استاندارد است که با یک بارندگی راستا ها مسدود می شود؛ به طور مثال، روستای وفا در پنج کیلومتری مرکز بخش واقع شده است و بیش از پنج سال است بازگشایی و تحویل پیمانکار داده شده؛ ولی تا به امروز آن را آسفالت نکرده اند.

شغل اصلی مردم در محدوده بنت، کشاورزی و دامداری است. همراه با یارانه ماهانه دولتی، زندگی خود را می گذرانند. در یک سال گذشته و به خاطر شیوع ویروس کرونا، از نظر تحصیلی مسائل زیادی را پشت سر گذاشتند و حالا، این مسئله جدید، یعنی تعرفه های سرسام آور برق، مشکل جدید زندگی آن ها شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1170

به "تعرفه های برق 600 هزار تومانی برای مردم سیستان و بلوچستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعرفه های برق 600 هزار تومانی برای مردم سیستان و بلوچستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید