خبرنگاران کرونا ، صید ماهیان استخوانی را در مازندران نصف کرد

به گزارش مجله خزرکوه، ساری - خبرنگاران - صید ماهیان استخوانی از دریای خزر در مازندران در آخرین روزهای فعالیت صیادی نسبت به مدت مشابه سال قبل در حالی کاهش 47 درصدی را نشان می دهد که تا اوایل بهمن و پیش از شیوع ویروس کرونا ، صیادان فصل پرباری را پیش رو داشتند و منتظر اوج گیری میزان صید با مهاجرت ماهی سفید به دسترس بودند.

خبرنگاران کرونا ، صید ماهیان استخوانی را در مازندران نصف کرد

بر اساس آمار شیلات مازندران صیادان عضو شرکت های صیادی پره در این استان از 15 مهر سال قبل تا روز گذشته نهم فروردین امسال در مجموع سه هزار و 350 تن انواع ماهیان استخوانی را صید کردند. میزان کل صید در طول فصل صید گذشته حدود هفت هزار و یکصد تن بود.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران دلیل اصلی کاهش محسوس صید ماهیان استخوانی از دریا خزر را تعطیلی نیمی از شرکت های تعاونی پره به خاطر جلوگیری از شیوع بیماری ویروس کرونا مطرح کرد.

مازندران از اول اسفند ماه پارسال با شناسایی 2 بیمار مشکوک در بابل و رسانه ای شدن آن به مناطق آلوده به ویروس کرونا در کشور پیوست و زودتر از هر نقطه ای در کشور اقدامات محدود کننده را برای قطع زنجیره شیوع این بیماری به اجرا گذاشت که از جمله آن محدودیت هایی برای کسب و کارهای جمعی مانند ماهیگیری بود که در نهایت به تعطیلی نیمی از پره های صیادی انجامید. در عین حال کاهش میزان مصرف ماهی توسط شهروندان و بی رونق شدن بازارهای ماهی فروشی هم در کاهش میزان صید و تعطیلی این کسب و کار بی تاثیر نبود.

معاون شیلات مازندران با اظهار این که کرونا در پر رونق ترین دوره زمانی صید و صیادی وارد مازندران شد ، توضیح داد : تجربه ماهیگیران و بررسی های آماری 2 دهه ای شیلات نشان می دهد که بیشترین میزان صید ماهیان استخوانی مربوط به دو ماهه انتهای فصل صید یعنی از اواسط بهمن تا اواسط فروردین است که متاسفانه امسال صیادان مازندرانی این دوره را از دست دادند.

قاسم کریم زاده علت پررونق بودن صید در این مقطع زمانی را در دسترس قرار دریافت ماهیان سفید به عنوان مهم ترین گونه ماهی استخوانی قابل صید در بخش مازندرانی دریای خزر دانست.

ماهی سفید بیش از 50 درصد از صید و بیش از 60 درصد از درآمد صیادان ماهیان استخوانی دریای خزر در مازندران را به خود اختصاص می دهد. کفال و کپور از دیگر گونه های غالب ماهیان استخوانی دریای خزر هستند که عمدتا در فصل پاییز و اوایل زمستان در توررس صیادان قرار دارند.

یکی از ویژگی های ماهی سفید که فون بومی دریای خزر محسوب می شود این است که این ماهی نیمه مهاجر است و بسته به شرایط آب و هوائی و زمانی به نقاط مختلف دریا از عمیق ترین نقطه تا مصب رودخانه ها در فصل تخم ریزی در بهار مهاجرت می کند. مهاجرت های مکانی و زمانی ماهی سفید در سواحل ایران در اعماق بین 10 الی 100 متر است که بیشتر بر اساس شرایط دمائی لایه سطحی آب صورت می گیرد . میانگین درجه حرارت لایه سطحی آب دریای خزر در بهار به بالای 20 درجه و در پائیز به زیر 15 درجه و در زمستان به زیر 10 درجه می رسد و همین تغییرات دمائی است که سبب می شود ماهیان سفید از اوایل دی ماه تا اواخر ماه بهمن به نقاط عمیق دریا مهاجرت کنند. این شرایط پراکنش همچنین سبب می شود تا بیشترین میزان صید ماهی سفید در مناطق صید تجاری مربوط به اواخر اسفند و اوایل فروردین باشد . گزارش های رسمی شیلات ایران هم نشان می دهد در این دوره زمانی ماهی سفید بیش از 90 درصد صید را به خود اختصاص می دهد .

معاون شیلات مازندران با اعلام این که از امروز تا انتها فصل صید ماهیان استخوانی در مازندران فقط پنج روز زمان باقی مانده است ، گفت : زمان صید ماهیان استخوانی از دریای خزر در مازندران در حالی به هفته آخر خود رسیده است که تا کنون کمتر از نصف کل فصل گذشته یعنی سه هزار و 350 تن ماهی صید شده است.

وی با بیان این که درآمد جامعه صیادی به رغم داشتن مسائل پرداخت بیمه امسال نصف شده است ، اضافه نمود : با توجه به اهمیت و لزوم رعایت محدودیت تجمع برای جلوگیری و قطع شیوع ویروس کرونا ، فعالیت بازار ماهی فروشان نیز از نفس افتاده است و این امر سبب شد تا قیمت انواع ماهی نیز به دلیل کاهش تقاضا ارزان تر شود.

کریم زاده به اقدامات شیلات مازندران به جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در بین جامعه صیادی و بازار ماهی فروشان در استان اشاره کرد و گفت : اطلاع رسانی و آموزش و حتی تهیه و توزیع ماسک ،دستکش در زمان ماهیگیری اجرا شده است.

وی ضد عفونی کردم روزانه بازارماهی فروشان توسط شهرداری ها و ایجاد حوضچه ضد عفونی در وردی بازار ماهی فروشی را از دیگر اقدامات مطرح کرد و گفت: برای جلوگیی از تجمع و قطع انتقال ویروس ، حمل ماهی صید شده از یک شهرستان به شهرستان دیگر در یک ماهه اخیر ممنوع شده است در حالی که قرارداد شرکت های تعاونی با تمامی بازار ماهی فروشان است.

زیان دوسره

فصل جاری صید ماهیان استخوانی در مازندران را باید فصل زیان دوسره صیادان و شرکت های پره نامگذاری کرد ، شرایطی که تا به امروز کمتر سابقه داشته است . بازار ماهی فروشی در مازندران همواره تابع عرضه و تقاضا بوده است و به همین دلیل هم نرخ ماهی در این بازار با چوب زنی که نوعی مزایده نزدیک به حراج است ، مشخص می شود.

شیوع ویروس کرونا نه تنها میزان صید ماهیان استخوانی را در مازندران کاهش داد ، بلکه سبب شد تا بازار ماهی فروشان استان هم از رمق افتاده و بسیاری از متصدیان این بازار طی 40 روز گذشته کرکره ها را پایین کشیدند تا شاید از ضرر و زیان بیشتر جلوگیری کنند.

گزارش میدانی خبرنگار خبرنگاران از چند بازار ماهی فروشی شهرهای مازندران از جمله ساری ، بابل ، بابلسر و فریدونکنار نیز نشان می دهد که ماهی سفید دریایی در وزن های یک کیلو تا یکهزارو 200 کرمی به 35تا 37هزار تومان کاهش یافته است ، در حالی که قیمت همین وزن ماهی سفید در فصل پاییز حدود 80 تا 90 هزار تومان بود.

یکی از حجره داران بازار ماهی فروشی فریدونکنار روز یکشنبه به خبرنگار خبرنگاران گفت : به رغم پائین آمدن قیمت انواع ماهی بویژه ماهی سفید ، اما نبود تقاضا ، بازار ماهی فروشان را کم رونق کرده است.

محمد بخشی با اظهار این که مردم به دلیل ترس از ویروس کرونا حتی به بازار ماهی فروشی نیز مراجعه نمی کنند، اضافه نمود: تقاضا از استان های مختلف بویژه تهران نیز بسیار کم شده و حتی به صفر رسیده است.

وی گفت : از روز گذشته هم با اجرایی شدن طرح فاصله گذاری اجتماعی که مانع تردد و حضور شهروندان از یک شهر به شهر دیگر می شود تقاضا به حداقل ممکن رسیده و قیمت ها نیز به صورت محسوس بیشتر کاهش یافته است.

بخشی با اعلام این که برخی از حجره داران با تماس تلفنی با مشتریان ثابت خود از وجود ماهی دریایی ارزان قیمت خبر می دهند و در صدد فروش ماهی می شوند، ادامه داد: اگرچه فروشندگان درمعرض خطر ویروس کرونا قرار دارند ، اما ناچار به حضور در بازار هستند و از آن جایی که ماهی به عنوان یک مواد فاسد شدنی باید به روز عرضه و به فروش برسد ، ناچار به حضور در حجره ها هستیم.

بخشی همچنین توضیح داد : عمده درآمد بازار ماهی فروشان مازندران در 6 ماه از سال که ماهیان استخوانی از دریای خزر صید می شوند ، تامین می شود ولی از یک ماه گذشته که پیک عرضه و تقاضای ماهی سفید است ، با کم رونقی صید و بازار روبرو هستیم.

وی گفت ماهی سفید با وزن حدود یک کیلو گرمی که تا هفته پیش 45تا 47هزار تومان فروخته می شده است امروز به 35هزار تومان کاهش یافت.

بر اساس آخرین گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، در حال حاضر یکهزار و 391 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان های زیر مجموعه این دانشگاه بستری هستند.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 468

به "خبرنگاران کرونا ، صید ماهیان استخوانی را در مازندران نصف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا ، صید ماهیان استخوانی را در مازندران نصف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید