دلیل منفی شدن کاذب تست کرونا، آخرین یافته ها از جهش های ویروس

به گزارش مجله خزرکوه، نجمه صالحی، دکتری بیوانفورماتیک دانشگاه تهران و پژوهشگر پسا دکترا در پژوهشگاه رویان به خبرنگاران گفت: از اسفند ماه بعد از شیوع ویروس کرونا در ایران در صدد بر آمدیم که جهش های ژنتیکی این ویروس را در ایرانیان مبتلا به بیماری کووید -19 مورد آنالیز قرار دهیم و از طرف دیگر، صحت عملکرد تست های تشخیصی کرونا (PCR) را ارزیابی کنیم.

دلیل منفی شدن کاذب تست کرونا، آخرین یافته ها از جهش های ویروس

به گفته صالحی اولین نتایج توالی یابی این ویروس نشان دهنده شباهت 79.6 درصدی این ویروس جدید با کرونا ویروس سارس بود. به این دلیل به این ویروس کرونا ویروس سارس 2 نیز گفته می گردد.

وی اضافه نمود: مقایسه های بیشتر اجرا شده نشان از شباهت های بیشتر این ویروس جدید به ویروس کرونا در خفاش (96 درصد) و پنگولین (91 درصد) داشت.

وی با تاکید بر اینکه داده های توالی یابی زیادی از ایران وجود ندارد، بیان نمود: در ابتدا توالی یابی هایی از قسمت های کوچکی از این ویروس توسط محققان داخل کشور اجرا شده بود.

محقق رویان با بیان اینکه ما توانستیم با پردازش این داده ها و بهره گیری توالی یابی هایی کامل این ویروس از افراد مبتلا به کووید -19 با سابقه سفر به ایران از کشورهای دیگر تحقیقات خود را شروع کنیم، گفت: هدف اصلی در این تحقیق، آنالیز تغییرات ویروس کرونا در ایران بود.

وی ادامه داد: توالی یابی کاملی در ایران در اواسط فروردین ماه در دسترس نهاده شد که طی این تحقیق از این توالی یابی نیز بهره بردیم.

محقق پسا دکترا در پژوهشگاه رویان اعلام نمود: هدف ما از این تحقیق، آنالیز تغییرات ویروس کرونا در ایران، آنالیز جهش های پیدا شده با مناطق مورد آنالیز در تست های تشخیصی PCR و در ادامه برای طراحی واکسن بوده است.

جهش های ویروس کرونا در نوکلئوتید و پروتئین

وی با بیان اینکه این تحقیقات نشان داد که این ویروس در ایران دچار جهش هایی نسبت به نسخه اولیه در چین شده است، بیان نمود: این ویروس در سطح DNA دستخوش 44 جهش نوکلئوتیدی و در سطح پروتئین 26 جهش شده است.

صالحی اضافه نمود: تعدادی از این جهش ها در تعداد بیشتری از داده ها دیده شده بودند که نشان از پر تکرار بودن آنها داشت؛ از طرف دیگر برخی از جهش ها به صورت نادر در داده های ایرانی دیده شده بودند که در مقایسه با داده های جهانی نیز نادر بودند.

وی با تاکید بر اینکه جهش های ویروس در سطح DNA در تست های تشخیصی PCR مهم است، گفت: نتایج ما نشان داده که جهش هایی در نواحی مورد آنالیز در تست های تشخیصی این ویروس دیده می گردد.

دلیل جواب های کاذب منفی در تست های تشخیص کرونا

به گفته این محقق، وجود این جهش ها، یکی از دلایل جواب های منفی کاذب تست های PCR در افراد مبتلا به کووید -19 است. در نتیجه برای تست های تشخیصی دقیق تر احتیاج است که چندین ناحیه از این ویروس در این تست های مورد آنالیز قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: نتایج این تحقیق می تواند در طراحی تست های تشخیصی دقیق تر و اختصاصی تر برای ایرانیان مورد استفاده قرار گیرد.

وی بیان نمود: در فراوری و استفاده از واکسن و دارو جهش ها در سطح پروتئین بسیار حائز اهمیت هستند. از این رو در این مطالعه به آنالیز جهش ها در سطح پروتئینی پرداخته شد.

جهش های روی پروتئین در محل اتصال با گیرنده های تنفسی نبودند

این محقق رویان ادامه داد: جهش در پروتئین های این ویروس که توسط گیرنده های دستگاه تنفس جذب می شوند و همچنین در طراحی واکسن اهمیت دارند، مورد آنالیز نهاده شد. نتایج این تحقیق نشان داد جهش های یافت شده در پروتئین این ویروس هیچکدام در محل اتصال با گیرنده های دستگاه تنفس نبوده است.

وی اضافه نمود: هم اکنون از داخل ایران داده های توالی یابی بیشتری از این ویروس در دسترس است که امیدواریم با آنالیز تعداد توالی های بیشتر به نتایج دقیق تری از تغییرات این ویروس برسیم.

صالحی ادامه داد: این تحقیقات با همکاری دکتر مهدی توتونچی و دکتر امیر امیری یکتا در پژوهشگاه رویان اجرا شده و در مجله علمی یاخته به چاپ رسیده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 776

به "دلیل منفی شدن کاذب تست کرونا، آخرین یافته ها از جهش های ویروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل منفی شدن کاذب تست کرونا، آخرین یافته ها از جهش های ویروس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید