راز مرگ فرعون مصری؛ تائو دوم اعدام شد

به گزارش مجله خزرکوه، از متداول ترین تئوری ها در خصوص مرگ تائوی دوم این است که پادشاه هیکسوس شخصا به دست خود او را کشته است یا اینکه این فرعون در خواب و با خیانت اطرافیان غافلگیر شده است.

راز مرگ فرعون مصری؛ تائو دوم اعدام شد

تائو دوم فرعونی است از دودمان هفدهم در دوره دوم میانی مصر. پژوهشگران از آنالیز مومیایی این فرعون نتیجه می گیرند که او در سن 40 سالگی کشته شده. یافته های جدید نشان می دهند که فرعون نامدار در نوعی مراسم اعدام کشته شده است.

فرعون تائو دوم (سِقِنِن رَع تائو دوم) بر پایه تازه ترین یافته های پژوهشگران و باستانشناسان در دوره دوم مصر میانی به دست دشمنان خود اعدام شده است.

بر پایه گزارش موزه آثار باستانی مصر که با استناد به تحقیقی جدید منتشر شده، سقنن رع تائو دوم ابتدا در میدان نبرد دستگیر و سپس در نوعی مراسم اعدام کشته شده است. آنالیز مومیایی این فرعون که بیش از 3600 سال قدمت دارد، با سی تی اسکن و تصاویر سه بعدی، پایه و أساس یافته های این یافته های تازه توسط یک باستان شناس و یک رادیولوژیست مصری از دانشگاه قاهره است.

نتایج تحقیق این پژوهشگران مصری در مجله Frontiers of Medicine به چاپ رسیده است. تائو دوم (سِقِنِن رَع تائو دوم) فرعونی است از دودمان هفدهم در دوره دوم میانی مصر (1625 تا 1549 قبل از میلاد مسیح) که مصریان را وارد نبردی سخت با هیکسوس ها کرد.

هیکسوس ها مردمانی سامی تبار بودند که به عنوان نخستین قدرت بیگانه در بخش شرقی دلتای نیل ظهور کردند و دوره میانه دوم را در مصر باستان بنیاد نهادند.

تصویر تازه ای که وزرات گردشگری و آثار باستانی مصر از جمجمه تائو دوم منتشر نموده است

برای تحقیق تازه روی مومیایی تائو دوم، زخم های مومیایی فرعون با سلاح های جنگی آن موقع مقایسه شد که مردمان هیسکوس در اختیار داشتند. در این مطالعه پژوهشگران به ویژه روی تغییراتی تمرکز کردند که به هنگام مومیایی کردن جسد با دقت زیاد پر و پوشانده شده بود.

محققان مصری از این مطالعات نتیجه گرفتند که تائو دوم هنگام مرگ تقریبا 40 ساله بوده است.

ده ها سال است که مصرشناسان می خواهند چگونگی و علت مرگ فرعون را در یابند. این مومیایی در سرانجام قرن 19 میلادی پیدا شد و هم اکنون در قاهره نگهداری می گردد. محققان از مدت ها پیش به جراحات شدید در ناحیه سر فرعون پی برده بودند و از دهه 1960 میلادی این زخم ها را با روش تصویربرداری پزشکی آنالیز کردند.

از متداول ترین تئوری ها در خصوص مرگ تائوی دوم این است که پادشاه هیکسوس شخصا به دست خود او را کشته است یا اینکه این فرعون در خواب و با خیانت اطرافیان غافلگیر شده است.

اما از آنجا که دست های مومیایی تغییر شکل داده اند، پژوهشگران نتیجه می گیرند که دست های او را هنگام اجرای مراسم اعدام احتمالا از پشت بسته بوده اند.

هرچند گفته می گردد که تائو دوم به دست هیسکوس ها کشته شده که نیرو های بیگانه اشغالگر به شمار می آمدند، اما دو فرزند این فرعون یعنی کاموسه و اهموسه به نبرد با هیسکوس ها ادامه دادند. با شروع پادشاهی اهموسه اخراج هیکسوس ها از مصر نهایی و سرزمین مصر دوباره یکپارچه شد.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1047

به "راز مرگ فرعون مصری؛ تائو دوم اعدام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز مرگ فرعون مصری؛ تائو دوم اعدام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید