روش هایی برای درک احساسات بچه ها

به گزارش مجله خزرکوه، درک احساسات بچه ها مساله مهمی بوده که می تواند بر آینده و زندگی آنها تاثیر بگذارد. والدین باید با نیازهای فرزندان خود آشنا بوده و به آنها توجه نمایند. در این مقاله به روش هایی برای نشان دادن عشق و توجه به بچه ها می پردازیم.

روش هایی برای درک احساسات بچه ها

تمام بچه ها با دو احتیاج عاطفی به دنیا می آیند: احتیاج به دوست داشته شدن و احتیاج به اعتماد به نفس مثبت. شما باید به عنوان والدین، از این احتیاج ها مطلع بوده و به گونه ای با فرزندتان ارتباط برقرار کنید تا در مسیری مثبت رشد پیدا کند.

بچه ها از لحظه تولد، احتیاج به عشق و محبت دارند. نوزادان آسیب پذیر بوده و برای زنده ماندن کاملا وابسته به والدین خود می باشند. والدین به کودک غذا و احساس آرامش می دهند. این مراقبت های عاشقانه به کودک یاری می نماید تا به دیگران اعتماد نموده، خودش را دوست بدارد و در این دنیا احساس امنیت داشته باشد.

هر چقدر هم که کودک بزرگتر گردد، همچنان به عشق و توجه والدین خود احتیاج دارد. زمانی که کودک هشت ساله شما پروژه علمی اش را به شما نشان می دهد، احتیاج دارد که از او تعریف کنید. اگر فرزند یازده ساله شما، نمره خوبی در امتحان ریاضی نگرفت، احتیاج به حمایت شما دارد تا احساس کند که همچنان دوستش دارید.

درک احساسات بچه ها؛ چگونه به کودک خود نشان دهیم که عاشقش هستیم؟

گذراندن زمان با فرزندتان نشان دهنده توجه و عشق شما می باشد. زمانی که کودک شما را صدا می زند، سر خود را بلند نموده و به او نگاه کنید. زمانی که کودک صحبت می نماید، با او تماس چشمی برقرار کنید و به سوال های او با علاقه جواب داده و نشان دهید که کودک برای شما اهمیت دارد.

بچه ها به محبت و مهربانی احتیاج دارند. به آن ها لبخند بزنید، آن ها را در آغوش گرفته و ببوسید و به آن ها بگویید که عاشق آن ها هستید. تماس ها و جملات عاشقانه شما به آن ها احساس امنیت و عشق می دهد.

بچه ها احتیاج دارند که مطمئن شوند شما احساسات و اشتباهات آن ها را درک نموده و بدون هیچ قید و شرطی آن ها را دوست دارید. به عنوان مثال به فرزندتان بگویید: می دونم که تو شیر را روی زمین ریخته ای، اما از قصد نکردی یا اشکال نداره که داری گریه می کنی، چون دوستت داره از این جا میره.

زمانی که عقاید، احساسات و آرزو های کودک خود را قبول کنید، به آن ها احساس احترام و ارزش دست خواهد داد. به عنوان مثال زمانی که به کودک می گویید می دونم که سخته الان دست از بازی بکشی و بیای بریم حمام، این جمله نشان می دهد که کار کودک برای شما اهمیت دارد.

تشکر و قدردانی از کار ها و کوشش های کودک نشان می دهد که کودک ارزشمند می باشد. به عنوان مثال، به کودک بگویید: به خاطر نمره خوبی که گرفتی، بهت افتخار می کنم یا رنگ هایی که در نقاشیت استفاده نموده ای را دوست دارم. این جملات اعتماد به نفس کودک را افزایش می دهند.

حمایت از کودک، به او احساس آرامش و امنیت می دهد. به عنوان مثال، گفتن ناراحت نباش. دفعه بعد، بهتر این کار را انجام میدی، باعث می گردد که کودک دلگرم شده، خودش را باور کند و احساس خوش بینی در او ایجاد گردد.

کودک احتیاج به اعتماد به نفس مثبت دارد. شما با کلمات، رفتار و لبخندتان باعث می شوید که کودک تصویری از خودش خلق کند. بچه ها به شدت احتیاج دارند که احساس نمایند ارزشمند می باشند. به عنوان والدین باید از اعتماد به نفس کودک خود به گونه ای حمایت کنید تا کودک درباره خودش احساس خوبی داشته باشد. بنابراین، با کودک خود ارتباطی مثبت داشته باشید و در انتخاب کلمات و رفتار خود دقت کنید.

برای داشتن ارتباطی مثبت:

  • از انتقاد اجتناب کنید. به عنوان مثال، نگوییددرست بازی نمی کنی. این کلمات به تصور کودک از خود لطمه خواهد زد.
  • مقایسه نکنید. اگر به کودک بگویید چرا مثل برادرت نمره خوب نمی گیری، باعث می شوید که به کودک احساس بی کفایتی دست دهد.
  • از گفتن صفت های منفی خودداری کنید. اگر به کودک کلماتی مانند شلخته، بد یا تنبل بگویید، به کودک احساس بی ارزش بودن دست خواهد داد.
  • از گفتن عبارات منفی خودداری کنید. زمانی که والدین می گویند چند بار بهت گفتم که این کار رو نکن، به کودک احساس ضعف و ناکامی دست خواهد داد.
  • فریاد زدن بر سر کودک یا کتک زدن وی نیز باعث می شوند که به کودک احساس بی ارزش بودن دست دهد.
  • زمانی که شما در کنار کودک خود بوده و با مهربانی و محبت با او رفتار کنید، کودک با احساس عشق و امنیت رشد و پرورش پیدا خواهد نمود.

منبع: psychologytoday.com

منبع: setare.com
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 983

به "روش هایی برای درک احساسات بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش هایی برای درک احساسات بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید