شرایط انتخابات آینده از دید یک فعال سیاسی اصلاح طلب

به گزارش مجله خزرکوه، یک فعال سیاسی اصلاح طلب بر این نکته که برای انتخابات ریاست جمهوری آینده در اولین گام باید اختیارات قانونی رییس جمهور تعیین گردد تاکید نمود.

شرایط انتخابات آینده از دید یک فعال سیاسی اصلاح طلب

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ جمال سیدی بیشتر بدانید.

غلامرضا انصاری در گفت و گو با خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که رییس جمهور آینده با چه چالش هایی روبرو خواهد بود اظهار کرد: جهت پاسخ به این سوال باید به این موضوع عنایت داشت ،که در وهله اول صندلی ریاست جمهوری در کلیت نظام جمهوری اسلامی چه صندلیی است و از چه اختیارات قانونی برخوردار و به چه میزان اجازه تصرف در همان اختیاراتی که قانون برایش معین کرده را در عمل دارد.

وی افرود: دومین نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که چهار دهه از عمر انقلاب گذشته؛ و در این مدت تداخل ها، نارسایی ها و کاستی ها در وظایف قوا، شوراها، نهادها و دستگاه های فراقانونی که در چارچوب قانون اساسی دیده نشده گرفتاریهای مهمی در کشور ایجاد نموده است. در حالی که این دستگاه ها باید به صورت شفاف در راستای اعتماد و اطمینان دادن به مردم قدم بر دارند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: قبل از پرداختن به انتخابات ریاست جمهوری باید شفاف و روشن برای مردم بیان شود که رئیس جمهور چه میزان اختیارات دارد و تضمین عملیاتی شدن آن اختیارات با توجه به چالش ها و مسائل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و مالی که امروز دامن مردم و نظام را گرفته ،به مردم ارائه شود. از این طریق است که اعتمادسازی مجددی برای حضور مردم در پای صندوق های رأی به وجود می آید.

وی توضیح داد: سومین نکته ای که رئیس جمهور آینده باید به آن توجه کند این است که صندلی آزادی و دموکراسی را که در قانون اساسی تضمین شده، به صورت شفاف برای مردم تبیین کرده، و تضمین های دسترسی مردم به دموکراسی و آزادی را باید در عمل به اثبات رساند.

انصاری در ادامه گفت: بنابراین چنانچه مسائل گفته شده عملی شود و رقابت سازنده در بستر آزاد و دموکراتیک برای ارائه دیدگاه ها نظرات و برنامه های عالمانه در کشور به وجود آید ،قطعاً رئیس جمهوری انتخاب خواهد شد، که با تکیه بر آراء عمومی و با تکیه بر پشتیبانی آحاد ملت ،چالش ها را به صورت علمی شناسایی کرده، و در قالب برنامه حزبی مدون و معین واز پیش ارائه شده، در حل چالش ها و مسائل ،گام های اساسی را برخواهد داشت.

وی اهمچنین ابراز عقیده کرد: عدم تحقق یک انتخابات آزاد و بسته تر شدن شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان، فرسایش و عبور از آرمان های انقلاب را به دنبال خواهد داشت. به جای مشارکت ،عدالت و جمهوریت ضد ارزش هایی همچون، اندک سالاری ،رانت جویی و استصواب، جایگزین ارزش های مبتنی بر داده های علمی، و ثابت شده در عرصه های عملی جایگزین خواهد شد و جامعه و مردم را به ابتذال خواهد کشید ،و مشارکت حداکثری را از توده های مردم خواهد گرفت ویأس وناامیدی به جای اصلاح رادرذهن جامعه جایگزین کرده ،وپشتوانه مردمی نظام رادچارچالش جدی خواهد نمود.

انصاری در خاتمه گفت: میدان دادن به احزاب شناسنامه دار و مردمی، و مبتنی شدن انتخابات بر برنامه محوری بستری را مهیا خواهد نمود که مردم امکان سنجش توانایی منتخب را و همچنین توفیق برنامه های حزبی ارائه شده درانتخابات را قابل سنجش بدانند . رقابت سازنده ای که بین پیروز انتخابات و جریان اقلیت به وجود خواهد آمد، نیز می تواند بستر سالم سازی نظام اجرائی کشور و نقد عالمانه ومنصفانه، و پیشگیری از فساد های ساختاری ،که امروز جامعه ما به صورت جدی با آن روبرو است، را به صورت اساسی درمان کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 آبان 1399 بروزرسانی: 27 آبان 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 807

به "شرایط انتخابات آینده از دید یک فعال سیاسی اصلاح طلب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط انتخابات آینده از دید یک فعال سیاسی اصلاح طلب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید