هواداران متعصب فوتبال بالاترین سطح استرس را تجربه می نمایند

به گزارش مجله خزرکوه، پژوهشگران دانشگاه آکسفورد در مطالعه اخیرشان اظهار نموده اند افرادی که به شدت به ورزش فوتبال علاقه مندند بالاترین سطح پاسخ استرس فیزیولوژیکی را هنگام تماشای فوتبال تجربه می نمایند.

هواداران متعصب فوتبال بالاترین سطح استرس را تجربه می نمایند

با وبسایت سازمان نظام مهندسی همراه باشید.

به گزارش مجله خزرکوه به نقل از تک اکسپلوریست، بعضی از افرادی که به شدت به فوتبال علاقه دارند هنگام تماشای مسابقات زنده فوتبال به شدت احساساتی می شوند و سطح بسیار بالای هورمون کورتیزول جنگ و گریز را که معمولاً با استرس همراه است تجربه می نمایند. چنین هوادارانی بالاترین سطح پاسخ استرس فیزیولوژیکی را هنگام تماشای مسابقه تجربه می نمایند.

پاسخ جنگ و گریز (Fight-or-Flight Response) یک واکنش فیزیولوژیک است که جانوران در پاسخ به ادراکاتشان نسبت به موقعیت های خطرناک، حمله یا در اقدام برای نجات خود نشان می دهند.

اخیرا پژوهشگران دانشگاه آکسفورد نتایج مطالعه ای که بر روی بعضی افراد در جام جهانی 2014 برزیل بود را منتشر کردند و طی آن ارتباط علمی این موضوع را تایید کردند. آنها اعلام کردند افرادی که هوادار متعصب تیم خاصی بودند هنگام تماشای فوتبال تیم خود دارای سطح بالای کورتیزول(هورمون استرس) بودند.

طی این مطالعه دانشمندان قبل، در حین و بعد از آغاز بازی، بزاق داوطلبان را جمع آوری کردند. آنها این داده ها را هنگام بازی تاریخی برزیل در برابر آلمان جمع آوری کردند. بازی فوتبال تیم ملی برزیل و آلمان در مرحله نیمه نهایی جام جهانی 2014 در تاریخ 8 ژوئیه 2014 در استادیوم مینیروی شهر بلو هوریزونته برگزار گردید و در سرانجام آلمان با نتیجه 7-1 میزبان جام جهانی را شکست داد.

دانشمندان: تماشای شکست تیم محبوبتان در فوتبال واقعاً قلبتان را می شکند | این استرس ممکن است شما را بکشد

دانشمندان دریافتند که کورتیزول در حین بازی های زنده برای هوادارانی که بسیار هوادار تیم خود بودند در سطح بسیار بالایی قرار داشت و سطح کورتیزول آنها خصوصاً در بازی هایی که تیمشان می باخت بسیار بالا بود.

دکتر مارتا نیوسان پژوهشگر این مطالعه از دانشگاه آکسفورد گفت: جالب توجه است که هیچ تفاوت در غلظت کورتیزول بین زن و مرد وجود ندارد. به رغم تصورات پیشین مبنی بر اینکه مردان تمایل بیشتری به تیم های فوتبال خود دارند، مطالعات نشان داد زنان کمی بیش از آقایان به تیم ملی خود علاقه دارند.

وی در سرانجام گفت: این گونه افراد در معرض خطر حملات قلبی قرار دارند بنابراین باشگاه ها می توانند غربالگری های قلبی یا اقدامات درمانی مناسبی را برای هوادارانی که بیشترین میزان استرس را در طول بازی دارند، در نظر بگیرند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 282

به "هواداران متعصب فوتبال بالاترین سطح استرس را تجربه می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواداران متعصب فوتبال بالاترین سطح استرس را تجربه می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید