دلیل افزایش قیمت برنج چیست؟

به گزارش مجله خزرکوه، به گزارش خبرنگاران، واردات برنج با افزایش 37 درصدی در امسال همراه بوده ولی ظاهرا در زمان مناسب به میزان کافی انجام نشده است و اکنون اعمال ممنوعیت چهار ماهه و عدم واردات، از عوامل موثر بر افزایش قیمت برنج عنوان می گردد؛ در شرایطی که پیش از آن نسبت به تبعات گرانی ناشی از این ممنوعیت به وزارت صمت هشدار داده شده بود ولی توجهی نشد.

دلیل افزایش قیمت برنج چیست؟

به نقل از ایسنا، افزایش قیمت برنج ایرانی در چند ماه اخیر به وضوح در آمار رسمی و بازار دیده می گردد؛ به طوری که طبق گزارش مرکز آمار ایران در دی ماه امسال رکورد افزایش قیمت برنج شکسته شده و افزایش 68 درصدی نسبت به پارسال داشته است، هر کیلو برنج ایرانی تا بیش از 68 هزار تومان هم ثبت شده است، این در حالی است که مشاهدات میدانی نشان از افزایش قیمت تا 90 هزار تومان هم دارد.

دلایل مختلفی از جمله خشکسالی، احتکار و تنش های دلالان در بازار برای این گرانی مطرح است ولی بخشی از آن را ناشی از عدم مدیریت واردات برنج می دانند.

واردات برنج در 10 ماهه امسال

این در حالی است که آخرین شرایط واردات برنج که از سوی لطیفی-سخنگوی گمرک ایران- به ایسنا اعلام شد نشان می دهد که در 10 ماهه امسال بیش از یک میلیون و 134 هزار تن به ارزش بالغ بر 975 میلیون و 738 هزار دلار از گمرک ترخیص و وارد ایران شده است، این واردات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 33 درصد در وزن و 27 درصد ارزش افزایش داشته است. در 10 ماهه سال گذشته 852.5 میلیون تن به ارزش 771.1 میلیون دلار برنج وارد ایران شده بود.

چرا واردات برنج ممنوع شد؟

واردات برنج در هر سال در چند ماه جهت حمایت از فراوری داخل ممنوع می گردد که در امسال نیز از ابتدای مرداد تا اواخر آبان ماه اعمال شد و در این فاصله فرایند ترخیص برنج ممنوع و یا تحت شرایط خاص بسیار محدود است، اخیرا کشاورز - دبیر انجمن واردکنندگان برنج - درباره چرایی افزایش قیمت برنج ایرانی همین ممنوعیت را مورد اشاره قرار داده و گفته است که قبل از ممنوعیت به دولت اعلام نموده اند که واردات برنج تهدیدی برای برنج ایرانی نیست و نباید این ممنوعیت اعمال گردد، بعد از اتمام دوره ممنوعیت واردات، برنج وارد کشور شد، ولی این واردات زمانی بود که برنج ایرانی دچار 100 درصد افزایش قیمت شده بود و دیگر در کاهش قیمت ها تاثیری نداشت.

بی نتیجه ماندن مکاتبه گمرک با صمت

این اظهارات در حالی مطرح شده که پیش از اعمال ممنوعیت واردات برنج بحث های زیادی در خصوص عدم اعمال و یا تاخیر در آن جهت کنترل واردات و مدیریت بازار وجود داشت؛ در تیرماه امسال گمرک ایران در مکاتبه ای با وزارت صمت نسبت به جریان واردات برنج هشدار داده بود.

ارونقی-معاون وقت فنی گمرک- در مکاتبه با قبادی - معاون وقت بازرگانی داخلی وزارت صمت، با اشاره به کاهش واردات و اینکه موجود برنج در بنادر فقط حدود 37 هزار تن است، خواهان بازنگری در تاریخ ممنوعیت فصلی واردات این کالا جهت جلوگیری از کمبود برنج یا افزایش قیمت آن در ماه های آینده شده بود.

معاون فنی گمرک اعلام نموده بود که حدود 10 ففرایند کشتی از مبدا برنج را بارگیری نموده و در حال رسیدن به ایران است که ممکن است بعد از ممنوعیت برسند و امکان ترخیص ندارند، بنابراین ممنوعیت با تاخیر آغاز شده و یا سازوکاری اندیشیده گردد.

وی تاکید نموده بود که توجه به شرایط موجود و خشکسالی امسال به نظر می رسد که جهت جلوگیری از هرگونه تبعات کمبود برنج یا افزایش قیمت آن در ماه های آینده، تصمیم ابلاغ شده در خصوص ممنوعیت فصلی احتیاج به آنالیز مجدد و بازنگری فوری خواهد داشت.

با این حال اقدام موثری از سوی دستگاه های ذیربط از جمله وزارت صمت و کشاورزی در خصوص زمان ممنوعیت و مدیریت آن صورت نگرفته بود و ممنوعیت تا اواخر آبان ماه ادامه داشت و در نهایت فقط یک هفته زودتر لغو شد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1401 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1580

به "دلیل افزایش قیمت برنج چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل افزایش قیمت برنج چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید