دلیل و درمان عفونت خون در نوزادان چیست؟

به گزارش مجله خزرکوه، عفونت خون در نوزادان نوعی بیماری در اثر انتقال باکتری به نوزادان می باشد.با دلیل، علائم و راه های درمان عفونت خون در نوزادان (Sepsis)آشناشوید

دلیل و درمان عفونت خون در نوزادان چیست؟
عفونت خون (سپسیس) بیماریی است که می تواند در هر فرد و هر رده سنی اتفاق بیفتد. اما در این خصوص نوزادان و افراد مسن با سیستم دفاعی ضعیف بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

علائمی همچون درجه حرارت 38 درجه سنتیگراد به همراه خواب آلودگی و کم اشتهایی و مشکل تنفسی می تواند نشان دهنده عفونت خون در نوزادان باشد. این علائم در بچه ها با سن بالاتر می تواند شامل تب بالای 37.5 درجه سانتیگراد به همراه خواب آلودگی، تحریک پذیری و گرگرفتگی باشد.

علائم عفونت خون در نوزاداندر بالا به چند مورد از علائم سپسیس در نوزادان اشاره شد، در ادامه به علائم دیگر اشاره خواهیم کرد:

عدم تمایل به غذا خوردن یا اشکال در غذا خوردن

تب یا پایین آمدن غیرطبیعی درجه حرارت بدن

سستی و ناتوانی

گرفتگی یا کاهش تن صدا

تنفس سریع یا دیسترس تنفسی (سندرم دیسترس تنفسی مجموعه ای از نشانه ها و علایم بالینی است که با کاهش پیشرونده محتوای اکسیژن خون سرخرگی بدنبال بیماری یا صدمه مهم معین می گردد. مبتلایان به این سندرم معمولاً به تهویه مکانیکی با فشاری بالاتر از فشار طبیعی راه های هوایی نیاز دارند.)

آپنه یا توقف تنفس نوزاد به صورت مقطعی

زردی نوزادان

دلیل عفونت خون در نوزادان چیست؟باکتری ها غالبا همواره دلیل بروز این بیماری در نوزادان و بچه ها می باشند. باکتری هایی که در طی حاملگی مادر، زایمان و پس از زایمان به داخل بدن نوزاد نفوذ می نمایند. باکتری هایی مثل Ecoli، لیستریامنوسیتوژنز، نیسر یا مننژتیدیس، استرپتوکوک پنومونیه، هموفیلوس آنفولانزاتیپ B، سالمونلا و استرپتوکوک B بطور معمول بیشتر باعث ایجاد سپسیس در نوزادان و بچه ها بیشتر از 3 ماه می شوند.

در میان نوزادان، نوزادان نارسی که در بخش مراقبت ویژه بیمارستان (NICU) نگهداری می شوند، بیشتر و بشدت در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند؛ زیرا سیستم ایمنی این نوزادان توسعه نیافته است. در مواردی، بارداری پرخطر نیز می تواند باعث سپسیس در نوزادان گردد؛ همچون موارد زیر:

خونریزی در بارداری

تب مادر در دوران بارداری

وجود عفونت در رحم یا جفت

پارگی زودرس کیسه آب در بارداری

پارگی کیسه آب زودتر از موعد زایمان (18 ساعت یا بیشتر قبل از زایمان)

زایمان سخت شونده (زایمانی که به درازا بکشد)

نوزاد مبتلا به سپسیس یا حتی موارد مشکوک به آن، در بیمارستان جهت درمان بستری می شوند و با تماشا علائم عفونت نهفته، پزشکان آنتی بیوتیک های قوی تزریقی را برای مقابله با عفونت در نوزاد آغاز می نمایند. پزشک نوزاد شما برای درمان عفونت نوزاد شما، آنتی بیوتیک درمانی را حتی قبل از تشخیص قطعی، آغاز می نماید. اگر علائم ظاهر گردد معمولاً آنها مایعات وریدی را جهت هیدراته کردن نوزاد و داروهای فشار خون را برای بهتر نگهداشتن عملکرد قلب، و داروهای تنفسی را برای یاری به تنفس موثر در نوزاد آغاز می نمایند.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1398

به "دلیل و درمان عفونت خون در نوزادان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل و درمان عفونت خون در نوزادان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید