پمپئو: دانشگاه های آمریکا دانشجویان چینی را به دقت تحت نظر بگیرند

به گزارش مجله خزرکوه، به گزارش خبرنگاران به نقل از الجزیره، مایک پمپئو با ادعای اینکه پکن درصدد سرقت نوآوری از آمریکا است، از دانشگاه های ایالات متحده خواست تا کمک ها و همچنین دانشجویان چینی را به دقت تحتِ نظر داشته باشند.

پمپئو: دانشگاه های آمریکا دانشجویان چینی را به دقت تحت نظر بگیرند

این دیپلمات آمریکایی که به داشتن دیدگاه های جنگ طلبانه علیه چین مشهور است، در سفری به ایالت جورجیا گفت که ایالات متحده باید از اتباع چینی که به راستی خواهان تحصیل در آمریکا هستند، استقبال کند؛ اما وی در ادامه به دو دانشجوی چینی اشاره کرد که به جاسوسی و انجام عملیات های ایذایی برای ارعاب دانشجویان چینی در خارج از کشور متهم شده اند.

وی در سخنرانی خود در دانشگاه فنی جورجیا ادعا کرد که حزب کمونیست چین می داند هرگز نمی تواند با ابتکار و نوآوری های ما [آمریکا] برابری کند. از این رو، چین سالانه 400 هزار دانشجو را به ایالات متحده آمریکا می فرستد.

وی بار دیگر از دانشگاه های آمریکا خواست تا تمام مؤسسات کنفوسیوس را تعطیل کنند. این مؤسسات که از سوی پکن تأمین بودجه می شوند، زبان چینی آموزش می دهند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت: ما نیاز داریم که مقامات اجرایی مؤسسات کنفوسیوس را تعطیل کنند و در مورد آنچه که به اصطلاح گروه های دانش آموزی و مورد پشتیبانی مالی حزب کمونیست چین خوانده می شوند، تحقیق کنند.

مایک پمپئو همچنین چین را تهدید اصلی علیه جهان خواند و مدعی شد که رئیس جمهور ترامپ دهه ها پیکار شکست خورده آمریکا با چین را متحول کرد.

گفتنی است که در سال های اخیر، روابط دوجانبه آمریکا و چین به شدت رو به تیرگی گرائیده است و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با راه اندازی جنگ تجاری علیه پکن، دولت چین را به جاسوسی صنعتی متهم می کند.

دولت کنونی آمریکا همچنین غول فناوری چین، شرکت هوآوی، را در فهرستی قرار داده که هرگونه مراوده و رابطه تجاری با این شرکت را برای شرکت ها و مؤسسات آمریکایی محدود می کند.

ترامپ همچنین پکن را به دلیل واکنش اولیه خود به شیوع ویروس کرونا مورد حمله های لفظی مکرر قرار داد و از این ویروس تحت عنوان ویروس چینی نام می برد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 947

به "پمپئو: دانشگاه های آمریکا دانشجویان چینی را به دقت تحت نظر بگیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پمپئو: دانشگاه های آمریکا دانشجویان چینی را به دقت تحت نظر بگیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید