چرا از نداشتن تلفن همراه می ترسید؟

به گزارش مجله خزرکوه، یک روانشناس اجتماعی با بیان اینکه به دلیل گسترش تکنولوژی در جهان فوبیایی به نام نوموفوبیا عمومیت پیدا نموده است، گفت: مبتلایان به این نوع فوبیا (ترس) افرادی هستند که در صورت دور بودن از تلفن همراه خود دچار استرس زیادی می شوند.

چرا از نداشتن تلفن همراه می ترسید؟

به گزارش گروه رسانه های مجله خزرکوه، مهرداد فلاطونی روانشناس اجتماعی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه ریشه فوبیاها استرس و اضطراب است که عموما این استرس ها نیز در اثر عوامل مختلف شکل می گیرند، اظهار کرد: فوبیاها وابسته به مسائل فیزیکالی و روانی هستند.

وی با بیان اینکه با گسترش تکنولوژی و شکل گیری فضاهای مجازی فوبیای جدیدی به نام بی گوشی هراسی (نوموفوبیا) بین افراد بروز پیدا نموده است، گفت: در سال 2010 محققان انگلیسی نوموفوبیا را در بین انسان های این عصر مطرح کردند. نوموفوبیا برگرفته از واژه انگلیسی (no mobile fobia) است. مبتلایان به این نوع فوبیا افرادی هستند که در صورت دور بودن از تلفن همراه خود دچار استرس زیادی می شوند، این افراد تلفن همراه را تنها وسیله ای برای برقراری ارتباط نمی دانند، بلکه آن را وسیله ای برای ادامه زندگی تلقی می نمایند، البته میان روانشناسان این اختلاف نظر وجود دارد که آیا این مسئله نوعی فوبیا محسوب می گردد یا خیر؟.

فلاطونی با بیان اینکه براساس استانداردهای روانشناسی نوموفوبیا نوعی استرس غیرطبیعی است که جزء فوبیاهای خاص محسوب می شوند، ادامه داد: نوموفوبیا ممکن است ریشه در دوران کودکی داشته باشد. این فوبیا به دلیل گسترش تکنولوژی در جهان عمومیت پیدا نموده است و پیشرفته تر شدن تکنولوژی از جمله تلفن های همراه موجب گسترش این فوبیا شده است.

این روانشناس با اشاره به اینکه عموما این فوبیا به دلیل ترس از ناامنی یا ترس از تنها شدن در افراد شکل می گیرد، ادامه داد: افرادی با شخصیت درونگرا که به تنهایی و کارهای انفرادی علاقه مند هستند به استفاده از تلفن همراه تمایل بیشتری دارند. همچنین افرادی که دچار اختلالات تکنولوژیکی هستند بیشتر از سایر افراد دچار این نوع فوبیا می شوند. افرادی که به وسیله شبکه های مجازی، خانواده های مجازی تشکیل می دهند نیز در صورت گم کردن یا خاموش شدن تلفن همراه دچار این فوبیا می شوند. شاید اگر در دورانی زندگی می کردیم که خانواده ها، دورهمی ها و مهمانی های صمیمانه ای با اقوام و آشنایان برگزار می کردند تا این حد تلفن همراه از اهمیت و ارزش برخوردار نبود.

به گفته وی، زنان در جهان بیشتر از مردان دچار نوموفوبیا هستند که البته این موضوع شاید به مهربان تر بودن و روحیه زنان تعمیم داد، اما در عین حال مردان بیشتر از زنان تمایل به داشتن دو تلفن همراه دارند. براساس مطالعات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی، 65 درصد مردان در جهان با تلفن همراه خود می خوابند.

فلاطونی در ادامه درباره علائم نوموفوبیا گفت: تپش قلب، استرس (عامل بروز بیماری های مختلف روانی و جسمی)، تعریق زیاد، درد در قفسه سینه و پرخاشگری از علائم ابتلا به نوموفوبیا یا بی گوشی هراسی است.

این روانشناس با بیان اینکه در صورتی که نوموفوبیا درمان نگردد تبعات سختی را به همراه خواهد داشت، اعلام کرد: حساسیت زدایی یکی از روش های درمان نوموفوبیا است. در این روش شرایطی برای فرد فراهم می گردد که افراد به مرور وابستگی خود را نسبت به فضای تکنولوژی کاهش می دهند و به این دیدگاه می رسند که تلفن همراه وسیله ای برای برقراری ارتباط است و قرار بر این نیست که این ابزار انسان ها را مدیریت کند. این روش ابتدا به صورت تصویرسازی ذهنی اجرا می گردد سپس عملی می گردد به طوریکه به مرور تلفن همراه را از دسترس خود دور نموده و به جای آن به انجام فعالیت های مورد علاقه خود روی می آورد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 249

به "چرا از نداشتن تلفن همراه می ترسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا از نداشتن تلفن همراه می ترسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید