کاوشگر استقامت در آستانه فرود بر سطح مریخ

به گزارش مجله خزرکوه، عظیم ترین و پیچیده ترین کاوشگری که تا به امروز به سیاره مریخ ارسال شده است پنج شنبه هفته جاری با شروع یک ماموریت 2 ساله برای جستجوی علایم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آینده انسان ها بر سطح این سیاره سرخ فرود می آید.

کاوشگر استقامت در آستانه فرود بر سطح مریخ

به گزارش روز یکشنبه پایگاه اینترنتی فایننشیال اکسپرس، کاوشگر استقامت پنج شنبه 30 ژوئیه 2020 (نهم مرداد 1399) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرد. در صورتی که تمام برنامه ها به خوبی پیش رود، این کاوشگر 2.7 میلیارد دلاری روز پنج شنبه 18 فوریه (30 بهمن) بر دهانه جیزرو (Jezero Crater) در نزدیکی خط استوا مریخ فرود می آید تا سطح این سیاره را جست و جو و نمونه هایی را برای ارسال به زمین جمع آوری کند.

پروفسور اندرو کوتس دانشمند حوزه فضا دانشگاه کالج لندن که 20 سال سرگرم مأموریت های مریخ بوده است، گفت: استقامت یک پیشرفت عظیم در زمینه همه فرودگرها و مریخ نوردهایی محسوب می گردد که قبلا به این سیاره ارسال نموده ایم.

اما با این حال کاوشگر استقامت که به اندازه یک خودرو است باید ابتدا از آنچه مهندسان ناسا آن را هفت دقیقه وحشت می نامند، جان سالم به در برد. این زمان که به هفت دقیقه وحشت معروف شده است هفت دقیقه ای سختی است که کاوشگر کیوروسیتی در سال 2012 بر سطح مریخ فرود آمد.

این هفت دقیقه زمانی است که طول می کشد سرعت کاوشگر از سرعت ورودی 20 هزار کیلومتر در ساعت که به جو مریخ می رسد به سرعت پایین تری که از سرعت پیاده روی کم تر است، کاهش یابد.

زمان فرود کاوشگر استقامت ناسا

کاوشگر استقامت ناسا قرار است روز پنج شنبه هفته جاری وارد مدار مریخ گردد و در همین روز کوشش می نماید تا بر سطح این سیاره سرخ فرود آید. شروع فرایند فرود استقامت برای حدود ساعت 3:55 دقیقه بعدازظهر به وقت منطقه زمانی شرقی برنامه ریزی شده است.

ناسا فیلم فرود این کاوشگر را به طور زنده پخش می نماید. این برنامه ساعت 14و 15 دقیقه بعدازظهر پنج شنبه 18 فوریه به وقت منطقه زمانی شرقی شروع می گردد.

جست و جوی نشانه هایی از حیات باستانی در مریخ، فراهم کردن زمینه برای ماموریت های آینده سرنشین دار به این سیاره سرخ به پرواز در آوردن اولین بالگرد در دنیا فرازمینی و مخابره صدای مریخ به زمین از اهداف کاوشگر استقامت در این ماموریت است.

جستجوی نشانه هایی از حیات باستانی در مریخ

استقامت از هفت ابزار خود برای توصیف سطح شناسی دهانه جزرو و جست و جوی نشانه هایی از حیات باستانی در مریخ در شعاع 45 کیلومتری سنگ های این دهانه که میلیاردها سال پیش میزبان یک دریاچه و یک دلتای رودخانه ای بوده است، استفاده خواهد نمود.

این ربات 6 چرخ همچنین چند نمونه از مکان های قابل مطالعه و امیدوارنماینده جمع آوری و ذخیره می کند. این نمونه ها سپس در عملیاتی که توسط ناسا و سازمان فضایی اروپا انجام خواهد شد، به زمین منتقل می شوند و محققان در آزمایشگاه های سراسر دنیا آنها را با جزییات کامل آنالیز می نمایند و به دنبال نشانه هایی از زندگی و سرنخ هایی در خصوص تاریخ تکامل سیاره سرخ در آنها آنالیز می نمایند.

فراهم کردن زمینه برای ماموریت های سرنشین دار به مریخ

استقامت همچنین میخواهد زمینه هایی را برای ماموریت های سرنشین دار به سیاره سرخ که ناسا می خواهد در دهه 2030 آن را انجام دهد، فراهم کند به عنوان مثال، استقامت نیز مانند مریخ نورد تیان ون-1 چینی ها مجهز به رادارهای نفوذپذیر به زیر سطح مریخ برای یافتن یخ-آب است.

همچنین یکی دیگر از ابزارهای مریخ نورد ناسا موسوم به MOXIE از جو نازک مریخ که دارای 95 درصد کربن دی اکسید است، اکسیژن فراوری می نماید.

اولین کاوش هوایی در دنیای فرازمینی

ابزار MOXIE تنها نمایش فناوری کاوشگر استقامت نیست؛ چرا که این مریخ نورد به یک هلیکوپتر 1.8 کیلوگرمی به نام نبوغ (Ingenuity) نیز مجهز است که در زیر این کاوشگر تعبیه شده و به سیاره سرخ سفر می نماید. نبوغ پس از فرود استقامت بر سطح مریخ، آزاد خواهد شد و چند پرواز آزمایشی کوتاه را در آسمان مریخ انجام می دهد تا اولین کاوش هوایی را در دنیا فرازمینی رقم بزند.

استقامت نخستین صدای مریخ را به زمین مخابره می نماید

با وجود این که تا به امروز هشت ماموریت روانه مریخ شده اند اما هنوز هیچ صدایی به طور مستقیم از این سیاره به زمین مخابره نشده است؛ اما کاوشگر استقامت به زودی این موضوع را تغییر خواهد داد.

استقامت به دو میکروفن برای ضبط صدای سیاره سرخ مجهز است. میکروفن اول بخشی از سیستم EDL (ورود، کاهش ارتفاع و فرود) است که فرود امن استقامت را بر سطح مریخ تضمین می نماید. صدای فرود این مریخ نورد با تصاویر دوربین های آن جفت می گردد تا نخستین تجربه یک تصویر همراه با صدا را از فرود یک ماموریت بر سطح مریخ داشته باشیم. میکروفن دوم نیز یک نسخه بهبود یافته از ابزار اندازه گیری لیزری SuperCam تعبیه شده روی مریخ نورد کنجکاوی است.

استقامت از سیستم ChemCam دقیقاً مانند نسخه قدیمی خود روی سطح سیاره سرخ به کار برده می گردد. ChemCam از شلیک لیزر مادون قرمز برای گرم کردن و تبخیر سنگ ها و خاک مریخ استفاده می نماید همین طور که لیزر کار خود را انجام می دهد، یک دوربین، ترکیب شیمیایی مواد تبخیر شده را تجزیه و تحلیل نموده و به دنبال ترکیبات آلی می گردد اما صدایی که از این سنگ های در حال مکوششی شدن در می آید، می تواند به محققان سرنخ هایی درمورد ترکیب آنها بدهد.

این میکروفن خارجی همچنین صدای محیط را در حالی که این مریخ نورد در حال گشت و گذار در مریخ است، ضبط می نماید و این یک مزیت دیگر برای محققان به همراه دارد. ،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1038

به "کاوشگر استقامت در آستانه فرود بر سطح مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوشگر استقامت در آستانه فرود بر سطح مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید