کدام استان ها بیشتر تسهیلات صادراتی گرفتند؟

به گزارش مجله خزرکوه، از شروع پرداخت تسهیلات به واحدهای صادراتی، یعنی خرداد 1399 تا آخر دی سال جاری، حدود 36.5 درصد متقاضیان پیروز به دریافت بیش از 4565 میلیارد تومان از این تسهیلات شدند و تا انتها آذر ماه، تهران، اصفهان و آذربایجان شرقی بیشترین تسهیلات را به خود اختصاص داده اند.

کدام استان ها بیشتر تسهیلات صادراتی گرفتند؟

به گزارش خبرنگاران، در 10 ماهه سال جاری بیش از 3312 میلیارد تومان تسهیلات در قالب 175 فقره به واحدهای صادراتی پرداخت شده است. البته در این مدت 403 مورد ثبت نام برای دریافت این نوع تسهیلات صورت گرفته بود که یعنی حدود 43.4 درصد متقاضیان در این مدت پیروز به دریافت تسهیلات شدند.

بر اساس جزئیات اطلاعات که در 9 ماهه سال جاری منتشر شده نیز، از بین استان ها، تهران بیشترین تسهیلات واحدهای صادراتی را به خود اختصاص داده است. در خصوص استان هایی که کمترین تسهیلات را دریافت کردند نیز باید گفت که از بین استان ها، شش استان شامل اردبیل، خراسان شمالی، ایلام، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و مازندران هیچ تسهیلاتی دریافت نکردند.

البته اطلاعات مربوط به تسهیلات به واحدهای صادراتی از شروع اعطای آن یعنی خرداد 1399 تا آخر دی سال جاری هم منتشر شده که نشان می دهد در این مدت بیش از 4565 میلیارد تومان در قالب 249 فقره پرداخت شده است.

طی مدت یاد شده 683 فقره ثبت نام برای دریافت این تسهیلات صورت گرفته بود که 354 مورد از آن ها برای دریافت بیش از 7444 میلیارد تومان به بانک ها معرفی شدند، اما 249 فقره تسهیلات به واحدهای صادراتی پرداخت شد؛ یعنی حدود 36.5 درصد متقاضیان پیروز به دریافت این تسهیلات شدند.

جزئیات اطلاعات منتشر شده در 9 ماهه سال جاری نیز نشان می دهد که از خرداد سال گذشته تا آذر سال جاری، تهران، اصفهان و آذربایجان شرقی بیشترین تسهیلات را دریافت کردند، اما به شش استان اردبیل، خراسان شمالی، ایلام، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و مازندران هیچ تسهیلاتی اختصاص نیافته است.

جزئیات نحوه پرداخت تسهیلات صادراتی

بر اساس گزارش معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در راستای راهنمایی منابع برای تحقق اهداف صادراتی و بعلاوه تسهیل و تسریع در فرآیند پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی -صادراتی، سامانه یکپارچه اعطای تسهیلات بسته موصوف از محل منابع صندوق توسعه ملی و تلفیق منابع بانک های عامل طرف قرارداد در سایت بهین یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت به آدرس www.behinyab.ir راه اندازی شده است. این اقدام برای صادارت محصولات اولویت دار به کشورهای هدف صورت گرفته است.

درخواست متقاضیان پس از ثبت در سامانه مذکور، به صورت اتوماتیک مورد پردازش قرار گرفته و پس از تایید به یکی از بانک های عامل (توسعه صادرات ایران، صنعت و معدن، توسعه تعاون، خاورمیانه، کار آفرین، تجارت، ملی ایران، رفاه کارگران، صادرات ایران، بانک مشترک ایران و ونزوئلا، کشاورزی و پارسیان) جهت تصویب و پرداخت تسهیلات ارسال خواهد شد. منابع در نظر گرفته شده برای تسهیلات بسته موصوف بصورت تلفیقی به نسبت 50 درصد منابع صندوق توسعه ملی و 50 درصد منابع بانک عامل بوده و نرخ سود تسهیلات به صورت میانگین نرخ سود تسهیلات صندوق توسعه ملی و نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار است.

اولویت های اعطای تسهیلات براساس اولویت های کالایی، اولویت های کشوری، واحدهای تولیدی-صادارتی، اشخاص حقوقی، صادرکنندگان کالا به وسیله توسعه زنجیره ارزش در صنایع منتخب و محصولات کشاورزی در نظر گرفته شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 خرداد 1401 بروزرسانی: 19 خرداد 1401 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1606

به "کدام استان ها بیشتر تسهیلات صادراتی گرفتند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام استان ها بیشتر تسهیلات صادراتی گرفتند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید