گران ترین کتاب های جهان

به گزارش مجله خزرکوه، خبرنگاران: دفعه بعدی که خواستید از قیمت کتابی که می خرید شکایت کنید این مطلب را بخوانید.

گران ترین کتاب های جهان

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

قصه های بیدل قصه گو (The Tales of Beedle the Bard)

بیدل قصه گو در سال 2007 منتشر شده و حاوی داستان های جادوگری است که نقش مهمی در آخرین کتاب مجموعه هری پاتر ایفا می نماید. خانم رولینگ هفت نسخه دست نویس از بیدل را فراوری نموده که با تصویرسازی های خودش پر شده است. این کتاب ها فوق العاده زیبا و دارای جلد چرمی با تزئینات نقره و سنگ های قیمتی هستند. رولینگ شش نسخه از این کتاب را به دوستانش و کسانی که روی هری پاتر کار کردند داد، اما یکی از آن ها را در آمازون به حراج گذاشت. یکی از طرفدارانش آن را به قیمت 3.98 میلیون دلار خرید و رولینگ این پول را به خیریه بچه ها اهدا کرد. کتاب بیدل قصه گو یکی از گران ترین کتاب هایی است که در قرن بیست و یک نوشته و منتشر شده است.

رساله درختان میوه (Traité des arbres fruitiers)

این کتاب خطی قرن هجدهمی فرانسوی توسط هنری لوئیس نوشته شده و شامل پنج جلد است که با تصویرسازی های دقیق پر شده است. این نسخه دست نویس در سال 2006، 4.5 میلیون دلارفروخته شد. بله، یک نفر چهار و نیم میلیون دلار برای کتابی درباره درختان میوه هزینه نموده است!

کتاب مقدس گوتنبرگ (The Gutenberg Bible)

این اولین نسخه کتاب مقدس است که با چاپ سربی توسط یوهانس گوتنبرگ چاپ شده است. کتاب مقدس گوتنبرگ باوجود فراوری انبوه، هنوز فوق العاده کمیاب و باارزش است که از قیمت 5.4 میلیون دلاری آن کاملا تعیین است. فقط 48 نسخه از کتاب های اصلی که در دهه 1450 چاپ شدند، باقی مانده است. خریدار این نسخه یک کتابفروش عظیم ژاپنی بود که در سال 1987 رکورد گرانترین کتاب خریداری شده را ثبت کرد.

برگ اول کمدی، تاریخ و تراژدی (First Folio Comedies, Histories and Tragedies)

مجموعه نمایشنامه های ویلیام شکسپیر یکی از بهترین گنجینه های ادبی تاریخ هستند. از 750 نسخه ای که هفت سال بعد از مرگ شکسپیر در سال 1623 منتشر شد، تنها 228 نسخه باقی مانده است. پل آلن، بنیانگذار مایکروسافت یکی از آن ها را در حراجی سال 2001 به قیمت 6.5 میلیون دلار خرید.

حکایت های کانتربری (The Canterbury Tales)

این مجموعه داستان های ماندگار از قرون وسطی که توسط شاعر قرن چهاردهمی جفری چاسر (Geoffrey Chaucer) نوشته شده، در سال 1998 به قیمت 7.5 میلیون دلار فروخته شد. امروزه تنها 12 نسخه اصلی وجود دارد که در قالب 17000 خط و 24 داستان نوشته شده است.

پرندگان آمریکا (Birds of America)

جان جیمز اودوبان (John James Audubon) در سال های 1827 تا 1838 مجموعه کتاب های نفیسی منتشر کرد که صد ها گونه پرنده آمریکای شمالی را به تصویر می کشد. در مجموع 435 تصویر سازی نسخه اول پرندگان آمریکا را تشکیل می دهند که تنها 119 نسخه از آن باقی مانده است. چیزی دیگری که این کتاب را ارزشمند می نماید این است که شش گونه از پرنده هایی که در آن نشان داده شده، اکنون منقرض شده اند. در سال 2010 گرانترین نسخه پرندگان آمریکا به قیمت 11.5 میلیون دلار در لندن فروخته شد. دو نسخه دیگر هم در قرن بیستم به قیمت های 8.8 میلیون دلار در سال 2000 و 7.9 میلیون دلار در سال 2012 فروخته شدند.

انجیل هنری شیردل (The Gospel of Henry the Lion)

هنری شیردل که از سال 1142 تا 1180 دوک باواریا بوده که این کتاب را سفارش داده است. متن این کتاب شاهکار است، 266 صفحه که با 50 تصویرسازی رومی پر شده که صحنه هایی از چهار انجیل را نشان می دهد. این کتاب در سال 1983 به قیمت 11.7 میلیون دلار فروخته شد. امروزه نسخه خطی کامل در کتابخانه ای در آلمان نگهداری و هر دو سال یکبار نمایش داده می گردد.

کتاب دعای روتچیلد (Rothschild Prayer Book)

این کتاب شامل چند دعاست که 13.4 میلیون دلار قیمت دارد. کتاب دعای روتچیلد در اوایل دهه 1500 گردآوری شده و 254 صفحه دارد. در سال 1999 یک تاجر استرالیایی آن را خرید و به کتابخانه ملی استرالیا در کانبرا امانت داد.

کتاب سرود خلیج (Bay Psalm)

کتاب سرود خلیج اولین کتابی است که در آمریکا چاپ شده است. در سال 1640، کتاب سرود خلیج در چاپخانه های کمبریج، ماساچوست منتشر شد. حدود 11 نسخه از آن هنوز دست نخورده وجود دارد که در اختیار کتابخانه ها و دانشگاه هاست. اما یکی از آن ها متعلق به بازرگان آمریکایی است که در سال 2013 به قیمت 14.2 میلیون دلار آن را خرید.

انجیل سنت کاتبرت (St. Cuthbert Gospel)

این نسخه جیبی انجیل یکی از اولین نمونه های باقی مانده صحافی غربی است. این کتاب در قرن هشتم ایجاد شده و سال ها در تابوت سنت کاتبرت بوده است. ابعاد این کتاب 14 در 9 سانتیمتر است. کتابخانه بریتانیا آن را 10.7 میلیون دلار خریده است.

منشور کبیر یا مگنا کارتا (The Magna Carta)

مگنا کارتا منشور قرن سیزدهمی قانون انگلیس و یکی از مشهورترین متون تاریخ است. این کتاب یکی از اولین مفاهیم اساسی حقوق بشر است و قدرت پادشاه را محدود می نماید. امروزه تنها 17 نسخه از آن باقی مانده که یکی از آن ها به قیمت 21.3 میلیون دلار در سال 2007 فروخته شد.

مستندات لستر (The Codex Leicester)

حتما نام نویسنده این کتاب را شنیده اید: لئوناردو داوینچی؛ و حتما خریدار آن را هم می شناسید: بیل گیتس. رکورد فعلی گرانترین کتاب تاریخ متعلق به این کتاب 72 صفحه ای است که با یادداشت ها و نظریه های نابغه رنسانس پر شده است. در سال 1994 بیل گیتس آن را از یک کلکسیونر هنری به قیمت 30.8 میلیون دلار خرید.

منبع: rd

منبع: برترین ها
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 626

به "گران ترین کتاب های جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گران ترین کتاب های جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید