10 فایده باورنکردنی پله نوردی؛ از بهبود سلامتی تا کاهش وزن

به گزارش مجله خزرکوه، پله نوردی که به دویدن یا گام برداشتن روی پله ها اشاره دارد، یک ورزش هوازی و تناوبی و تنشی به شمار می رود. این ورزش ساده ولی تأثیرگذار می تواند به شما یاری کند تا سرعت، قدرت و هماهنگی بدن خود را افزایش دهید و در کنار کاهش وزن سلامت قلب و عروق خود را هم بهبود ببخشید.

10 فایده باورنکردنی پله نوردی؛ از بهبود سلامتی تا کاهش وزن

پله نوردی یک ورزش ساده و کاربردی است که از طریق خاصی احتیاج ندارد و شما می توانید آن ها در هر زمان و کم وبیش در هر مکانی انجام دهید. تنها چیزی که لازم دارید پله است و پله ها هم همیشه همه جا پیدا می شوند. جدا از این، در صورتی که خانه تان راه پله داشته باشد می توانید به آسانی در خانه ی خود ورزش نموده و در هزینه و زمانتان صرفه جویی کنید. بعلاوه دستگاه های ورزشی پله نوردی هم وجود دارند و به شما اجازه می دهند در خانه یا باشگاه های بدن سازی فعالیت بدنی مناسبی داشته باشید.

شما با انجام هر نوع ورزشی می توانید با فواید بسیار فراوانی روبه رو شوید. تمرین های هوازی هم دارای فواید ویژه خود هستند که منجر می شوند این تمرین ها به گزینه خوبی برای بهبود سلامتی تبدیل شوند. پله نوردی و سایر تمرین های هوازی می توانند همان چیزی باشند که برای بهبود سلامتی و کاهش وزن دنبالشان هستید.

در نوشته امروز می خواهیم نگاهی به فواید پله نوردی بیندازیم و ببینیم این ورزش چگونه می تواند سلامتی شما را بهبود ببخشد و افزون بر تقویت ماهیچه ها به شما برای چربی سوزی هم یاری کند. در ادامه 10 فایده شگفت انگیز پله نوردی را آورده ایم. پس با ما همراه باشید.

10 فایده باورنکردنی پیاده روی و دویدن روی پله ها

1. پله نوردی گروه های عضلانی بزرگ بدن را تقویت می نماید

هنگام بالا رفتن از پله ها ماهیچه های بدن از جمله باسن، چهارسر ران و ساق پا به کار گرفته می شوند. پله نوردی یک تمرین پلیومتریک به شمار می رود که باعث کشیده شدن و انقباض ماهیچه ها به طور ناگهانی و انفجاری می گردد. به همین علت، نیروی ماهیچه ها افزایش پیدا می نماید و گروه های عضلانی بزرگ پا به خوبی تقویت می شوند.

تمرین های پلیومتریک هم شامل حرکاتی می شوند که ماهیچه ها را قادر می سازند تا در زمانی کوتاه به بیشینه توان خود دست پیدا نمایند. این تمرین ها فشار زیادی را به سیستم عصبی و عضلانی وارد می نمایند تا توان ورزشی ورزشکاران افزایش پیدا کند و بتوانند ورزش های گوناگونی را با نیرو و توان بیشتر انجام دهند.

2. از جاذبه برای افزایش شدت ورزش یاری می گیرد

از آنجایی که هنگام بالا رفتن از پله ها باید با نیروی گرانش مقابله کنید، بدنتان به چالش کشیده می گردد و نیرو و توانش افزایش پیدا می نماید. این یکی از خوبی های ویژه پله نوردی است.

در ورزشی مانند پیاده روی یا دویدن روی زمین صاف، شما فشار زیادی از سوی نیروی گرانش احساس نمی کنید، ولی هنگام پله نوردی استحکام عمودی بدن شما به علت تقویت ماهیچه های پا بیشتر می گردد. تأثیر نیروی گرانش روی ورزش به شما یاری می نماید جلسه تمرینی کارآمدتری داشته باشید و بتوانید استخوان ها و ماهیچه های خود را بیشتر تقویت کنید. دویدن روی پله ها به خوبی می تواند نیروی ماهیچه ها و بعلاوه تراکم استخوان ها را افزایش دهد.

3. پله نوردی یک ورزش کالری سوز و مناسب برای کاهش وزن است

دویدن روی پله ها کالری بالایی می سوزاند و این مقدار کالری سوزی کم وبیش 2 برابر دویدن در حالت عادی و 3 برابر پیاده روی است. شما به ازای هر پله ای که بالا می روید تقریبا 0.17 کیلوکالری و به ازای هر پله پایین آمدن هم 0.05 کیلوکالری انرژی می سوزانید. این مقدار کم وبیش برابر با 890 کیلوکالری به ازای هر یک ساعت پله نوردی خواهد بود!

بنابراین، با یاری این ورزش و بعلاوه دنبال کردن رژیم های غذایی سالم می توانید به آسانی چربی بالایی بسوزانید و وزن خود را کاهش دهید.

4. توانایی و کارکرد ریه ها را تقویت می نماید

این فایده اصلا چیز عجیبی نیست، زیرا پله نوردی فشار زیادی به بدن وارد می نماید و باعث می گردد به تندی نفس بکشید. افزایش ضربان قلب و مقدار تنفس هم ریه های شما را تقویت می نماید و بیشینه اکسیژن مصرفی شما را افزایش می دهد. این رویداد به افزایش توانایی ریه ها اشاره دارد و منجر می گردد ریه های سالم و قوی تری داشته باشید.

بعضی پژوهش ها نشان داده اند انجام جلسه های کوتاه ورزش پله نوردی به مدت 5 روز در هفته و برای 8 هفته توانسته بیشینه اکسیژن مصرفی زنان را تا 17 درصد افزایش دهد.

5. سیستم هوازی بدن را تقویت می نماید و منجر به بهبود سلامت کلی بدن می گردد

تمرین های هوازی به طور کلی منجر به بهبود سلامت قلب و عروق و سیستم هوازی بدن می شوند. این تمرین ها از جمله راه رفتن و دویدن روی پله ها باعث می شوند ضربان قلب افزایش پیدا کند و شما از بیماری ها و مسائل گوناگونی مانند فشار خون بالا، گرفتگی شریان های خونی و افزایش و اضافه وزن ناخواسته در امان بمانید.

همه این ها به شما یاری می نمایند کمتر در خطر ابتلا به بیماری های مزمن از جمله دیابت، بیماری های قلبی، زوال عقل عروقی و حتی بعضی سرطان ها قرار بگیرید.

6. پله نوردی به بهبود تعادل و هماهنگی بدن هم یاری می نماید

زمانی که روی پله گام برمی دارید یا می دوید، پاهای شما همانگونه که گفتیم مجبور می شوند بارها و بارها وزن شما را در برابر نیروی گرانش تحمل نمایند. این کار باعث می گردد همه ماهیچه های کوچک و بزرگ به یک مقدار تقویت شوند و تعادل عضلانی به هم نریزد. در نتیجه تعادل، استحکام و هماهنگی بدن شما افزایش پیدا می نماید.

ماهیچه های کوچک و تثبیت نماینده بدن ممکن است در بیشتر ورزش ها به کار گرفته نشوند و نیرویشان را از دست بدهند. این ضعیف شدن می تواند عدم تعادل عضلانی را در پی داشته باشد و با گذشت زمان تعادل و هم ترازی بدن را از بین ببرد. ولی ورزش پله نوردی به خوبی می تواند این ماهیچه ها را تقویت کند و تعادل بدن را بهبود ببخشد.

7. این ورزش می تواند قند خون را کاهش دهد

یک پژوهش در سال 2016 نشان داد که بالا و پایین رفتن از پله ها به مدت 3 دقیقه و کم وبیش بین 1 تا 3 ساعت پس از غذا خوردن منجر به کاهش سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می گردد.

8. پله نوردی می تواند فواید تمرین های تناوبی و تنشی را هم در پی داشته باشد

تمرین های تناوبی و تنشی به جلسه های ورزشی ای اشاره دارند که شامل دوره های شدید و میانه می شوند. به معنای دیگر، در این جلسه ها شدت ورزش بالا و پایین می رود و شما ممکن است برای چند ثانیه یا دقیقه حسابی به خودتان فشار بیاورید، سپس یک دوره با شدت کمتر را پشت سر بگذارید. این کار باعث می گردد ضربان قلب به شدت افزایش پیدا کند و چربی بالایی بسوزانید. بعلاوه مقدار کالری سوزی و چربی سوزی تا ساعت ها پس از انتها جلسه همچنان بالا باقی می ماند.

پله نوردی هم گونه ای از تمرین های تناوبی و تنشی به شمار می رود. در حقیقت زمانی که از پله ها به سرعت بالا می روید، دوره شدید تمرین را انجام می دهید و زمانی که در پاگرد حرکت خود را آهسته تر می کنید، فعالیتی با شدت میانه را در پیش می گیرید. بنابراین، شدت ورزش شما همیشه کم و زیاد می گردد.

از فواید این نوع ورزش که پله نوردی هم آن ها را در پی دارد می توانیم به چربی سوزی بالا، بهبود سلامت قلب، مقابله با دیابت نوع 2 و بعلاوه افزایش طول عمر اشاره کنیم.

9. بسیار تأثیرگذارتر از پیاده روی است!

بگذارید همین ابتدا بگوییم که پیاده روی دارای فواید فراوانی است و یکی از برترین ورزش ها برای بهبود سلامتی و کاهش وزن به شمار می رود. این ورزش ساده هم هیچ هزینه ای در پی ندارد و کم وبیش همه می توانند آن را انجام دهند.

با وجود همه این ها، پله نوردی نسبت به پیاده روی می تواند بسیار مفیدتر باشد. علت آن هم فشار بیشتری است که بالا و پایین رفتن از پله ها به بدن وارد می نماید.

حتی بعضی پژوهش ها هم نشان داده اند که پله نوردی تأثیر بیشتری نسبت به پیاده روی دارد. برای نمونه، در یک پژوهش دیده شد مردانی که به طور روزانه پله نوردی می کردند نسبت به آن هایی که کم تحرک بودند با کاهش 33 درصدی مرگ ومیر روبه رو شدند. این درصد برای مردانی که پیاده روی می کردند 22 درصد بود. بنابراین، اگرچه پیاده روی هم تأثیرگذار است ولی پله نوردی نتیجه بسیار بهتری را در پی دارد.

10. می توانید پله نوردی را در هر مکانی، حتی در خانه هم انجام دهید

این هم یکی دیگر از خوبی های پله نوردی است. شما می توانید این ورزش را در خانه، با یاری دستگاه های ورزشی یا در راه پله های ساختمان ها، آپارتمان ها، پارک ها و… انجام دهید.

با توجه به زندگی امروزی مردم معمولا زمان زیادی را در ساختمان های گوناگون سپری می نمایند. آپارتمان ها، مدارس، شرکت ها، متروها، پل عابر پیاده و… همگی دارای پله هستند و می توانند فرصت خوبی برای ورزش کردن به شمار بروند. شما باید کوشش کنید تا جای ممکن از این فرصت بهره ببرید و اگر زمان به شما اجازه می دهد بیخیال پله های برقی و آسانسور شوید تا به آسانی سلامتی خود را بهبود ببخشید.

بنابراین، حتما تا جای ممکن از پله ها بهره ببرید و بدون آنکه متوجه شوید ورزش کنید و از سلامتی و شادابی خود مطمئن شوید!

سخن انتهای

بالا رفتن از پله ها یک راه فوق العاده برای افزایش ضربان قلب و تعریق بدن در نظر گرفته می گردد. شما با یاری ورزش پله نوردی می توانید ماهیچه های بدنتان را تقویت کنید، یک جلسه تمرینی شدید و کالری سوز داشته باشید، توانایی ریه هایتان را افزایش دهید، سیستم هوازی و سلامت کلی بدن خود را بهبود ببخشید، تعادل و هماهنگی بدنتان را افزایش دهید، سطح قند خونتان را پایین بیاورید و بعلاوه به وزن ایدئال خود دست پیدا کنید.

همه ی این فواید در حالی است که شما برای این ورزش به تجهیزات خاصی احتیاج ندارید و می توانید آن را در هر زمان و مکانی انجام دهید. ببینید کدام پارک ها یا ساختمان ها پله های زیادی دارند و کوشش کنید به طور منظم به این مکان ها رفته و از پله ها بالا بروید. شما بعلاوه می توانید از دستگاه های پله نوردی هم بهره ببرید تا در خانه یا باشگاه بدن سازی به انجام این فعالیت بپردازید.

با توجه به فوایدی که نام بردیم، ورزش پله نوردی یک راه حل بی نظیر برای بهبود سلامتی به شمار می رود. بنابراین، با در نظر داشتن نکات ایمنی و بعلاوه مشورت کردن با یک پزشک متخصص این ورزش را به سبک زندگی خود وارد کنید و تغییرات مثبت را به چشم ببینید!

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: Health Fitness Revolution

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1401 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1589

به "10 فایده باورنکردنی پله نوردی؛ از بهبود سلامتی تا کاهش وزن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 فایده باورنکردنی پله نوردی؛ از بهبود سلامتی تا کاهش وزن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید