آغاز ضد عفونی اتوبوس ها، ترمینال ها و مجتمع های بین راهی

به گزارش مجله خزرکوه، مدیرکل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از ابلاغ بخشنامه مقابله با ویروس کرونا به ناوگان حمل و نقل عمومی، پایانه های مسافری و مجتمع های بین راهی در روز جاری خبر داد.

آغاز ضد عفونی اتوبوس ها، ترمینال ها و مجتمع های بین راهی

با بیان اینکه از روز (یکشنبه 3 اسفند) بخشنامه رعایت موارد بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا به شرکت های حمل و نقلی ابلاغ شده، گفت: به شرکت های حمل و نقل مسافری اعلام کرده ایم در تمام زمینه هایی که می تواند از بروز زمینه های انتقال یا ابتلای ویروس کرونا به مسافران حمل و نقل عمومی، پیشگیری کند، حداکثر دقت در سالم سازی محیط اعمال شود.

این بخشنامه شامل همه ناوگان حمل و نقل عمومی اعم از اتوبوس، مینی بوس و خودروهای سواری عمومی کرایه پلاک ع (تاکسی های بین شهری) شده و تمامی سطوح تماس دست مسافران، رانندگان و خدمه اعم از دستگیره ها، سگک و کمربندهای ایمنی، صندلی ها و … هر چه سریع تر می بایست ضد عفونی شود.

مدیرکل حمل و نقل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای شرح داد: این بخشنامه باید در هر بار که رانندگان یا مالکان ناوگان جاده ای قصد مسافرگیری دارند، قبل از انجام سفر، اجرا شود مراکز بهداشت استان ها نیز نظارت و راهنمایی های لازم را بر پایانه های اتوبوسرانی با همکاری شرکت های حمل و نقل جاده ای و ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان ها خواهند داشت.

وی در خصوص پایانه های مسافری نیز شرح داد: پایانه های مسافری در اختیار شهرداری هاست که با همکاری آنها و بخش خصوصی شامل شرکت های حمل و نقلی و تشکل های صنفی قرار است فرآیند ضد عفونی پایانه ها و ترمینال های مسافری نیز مستمرا انجام شود.

باقرجوان با تأکید بر اینکه قرار است به هیچ عنوان از لیوان و ظروف دائمی استفاده نشده و همه ظروف، یک بار مصرف شوند، گفت: شرکت های حمل و نقلی باید به تعداد کافی ماسک در اختیار رانندگان قرار دهند و اگر احساس کردند مسافری مشکوک است، او را در محیطی با فاصله از سایر مسافران قرار دهند؛ رانندگان و میهمانداران نیز می بایست در طول سفر از ماسک و دستکش یک بار مصرف استفاده و اصول بهداشتی را رعایت کنند. شرکت های حمل و نقلی نیز حتماً به میزان کافی دستمال کاغذی در اتوبوس ها قرار دهند.

این مقام مسئول در خصوص پذیرایی از مسافران در داخل اتوبوس ها یادآور شد: اگرچه بخشنامه های مربوطه از سال های قبل وجود داشته، اما باز هم در بخشنامه مرتبط با مقابله با ویروس کرونا تأکید کرده ایم تا در بسته بندی های یک بار مصرف انجام شود و شرایط نگهداری بهداشتی آنها رعایت شود. در هنگام بلیت فروشی نیز چنانچه شرکت های حمل و نقلی با مسافران مشکوک برخورد کردند، به مراکز بهداشت استان ها اطلاع رسانی کنند. قرار است کنندگان دانشگاه های علوم پزشکی در پایانه های مسافری مستقر شوند چون پایانه های یکی از حساس ترین مراکز انتقال ویروس ها و عفونت ها محسوب می شوند.

وی یکی دیگر از مراکزی که در بخشنامه سازمان راهداری، رعایت موارد بهداشتی در آنها تأکید شده را مجتمع های رفاهی بین راهی عنوان و اظهار کرد: ادارات کل راهداری استان ها مرتباً با همکاری کننده های ادارات بهداشت اقدام به بازرسی مستمر از مجتمع های بین راهی خواهند کرد. ضد عفونی کردن شیرآلات و سرویس های بهداشتی الزامی است و می بایست در کنار استفاده از مواد شوینده، ژل های دست ضدعفونی کننده نیز در سرویس های بهداشتی مجتمع های بین راهی قرار داده شود.

باقرجوان تأکید کرد: به ادارات کل راهداری استان های های ریسک در زمینه انتقال ویروس کرونا مانند قم، مرکزی و گیلان نیز دستورات خاصی در زمینه ممانعت از تردد یا توقف و مسافرگیری اتوبوس ها و دیگر ناوگان عمومی، خارج از پایانه های مسافری تأکیدات خاصی ابلاغ شده است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 22 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 383

به "آغاز ضد عفونی اتوبوس ها، ترمینال ها و مجتمع های بین راهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز ضد عفونی اتوبوس ها، ترمینال ها و مجتمع های بین راهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید