با کدام علائم فشار خون سراغ پزشک برویم؟

به گزارش مجله خزرکوه، فوق تخصص بیماری های کلیه و فشارخون، با اشاره به اینکه بالارفتن فشار خون معمولا علایم خاصی ایجاد نمی کند، گفت: فشار خون در صورتی که کنترل نگردد، باعث آسیب به بخش های مختلف بدن می گردد.

با کدام علائم فشار خون سراغ پزشک برویم؟

به گزارش مهر، امیرحسین میلادی پور، با بیان اینکه فشار خون بالا می تواند به تدریج باعث ایجاد اختلال در عملکرد قلب، رگ های خونی، کلیه و سایر اندام های بدن گردد، اظهار کرد: در مواردی فشار خون به قدری افزایش پیدا می نماید که می تواند زندگی فرد را تهدید و عارضه های بالقوه و جدی به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه ممکن است فشار خون به طور ناگهانی افزایش یابد، اظهار کرد: فشار خون 18 یا بالاتر از آن بسیار خطرناک است.

میلادی پور گفت: فشار خون چنانچه از عدد 18 بالاتر رود، اقدامات باید اورژانسی انجام گردد، در این شرایط ممکن است بیمار از سردرد و درد قفسه سینه شکایت کند.

این فوق تخصص بیماری های کلیه و فشارخون، سردرد شدید همراه با گیجی و تاری دید، حالت تهوع و استفراغ، تشویش و نگرانی شدید، نفس تنگی، صرع و تشنج را از نشانه های افزایش بیش از حد فشار خون عنوان نمود و گفت: این علامت ها می تواند زندگی فرد را به شدت تهدید کند.

میلادی پور ادامه داد: در شرایطی که مطمئن شدید فشار خون بالا است ابتدا بیمار را به حالت نشسته یا نیمه نشسته قرار دهید، فعالیت های او را به طور کامل متوقف نموده و برای چند دقیقه یا تا زمان از بین رفتن احساس گیجی یا سر درد از او بخواهید نفس عمیق بکشید.

وی با اشاره به اینکه افزایش ناگهانی فشار خون می تواند در نتیجه انجام فعالیت ها یا حرکت های شدید یا بیش از حد نیز ایجاد گردد، گفت: در این شرایط ضروری است فعالیت متوقف شده و به بدن استراحت داده گردد.

فوق تخصص بیماری های کلیه و فشارخون، با بیان این موضوع که فشار خون می تواند در نتیجه استرس یا تشویش نیز افزایش پیدا کند، اعلام کرد: در صورتی که این شرایط دلیل افزایش فشار خون باشد، بهتر است دراز کشیده یا نشسته و از نفس کشیدن آرام، عمیق و همراه با آرامش برای بهبود شرایط خود بهره ببرید و انجام این کار را تا زمانی ادامه دهید که با بهبود علامت های بیماری روبرو شوید.

وی با تاکید بر این که همزمان با رعایت توصیه ها برای کنترل و یا افزایش ناگهانی فشار خون در خانه، می توان از دارو های کنترل فشار خون نیز استفاده کرد، هشدار داد: فشار خون را نباید به یکباره با قرص و دارو پایین آورد، توصیه می گردد در این حالت ضمن تماس با اورژانس اگر بیمار سابقه فشار خون دارد به او دارو های کاهش فشار خون را بخورانید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با یادآوری اینکه در صورت وجود علامت های ابتلاء به فشار خون بالا به سرعت با اورژانس تماس بگیرید توصیه کرد: در این موارد ضمن حفظ خونسردی خود و تماس با اورژانس سعی کنید تا جای ممکن از استرس بیمار نیز بکاهید.

وی ادامه داد: در گام بعد فشار خون بیمار را چک کنید، تفاوتی ندارد، می توانید از دست راست یا چپ بیمار برای سنجش فشار خون بهره ببرید.

میلادی پور ادامه داد: اگر فشار خون فرد در پی استرس 14 تا 15 باشد نیازی به اقدامات اورژانسی نیست، ولی اگر فشار خون 18 تا 20 باشد بسیار خطرناک و باید اقدامات اورژانسی انجام گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 29 مرداد 1401 بروزرسانی: 29 مرداد 1401 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1669

به "با کدام علائم فشار خون سراغ پزشک برویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با کدام علائم فشار خون سراغ پزشک برویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید