نوشیدن قهوه در روز باعث کاهش فشار خون می گردد؟

به گزارش مجله خزرکوه، یک مطالعه نو نشان می دهد که نوشیدن 3 فنجان قهوه یا بیشتر در روز با کاهش قابل توجه فشار خون مرتبط است.

نوشیدن قهوه در روز باعث کاهش فشار خون می گردد؟

به طور کلی به مردم توصیه می گردد که زیاد قهوه ننوشند زیرا کافئین می تواند فشار خون را افزایش دهد. با این حال، قهوه حاوی ترکیبات خاصی است که می تواند فشار خون را کاهش دهد.

این مطالعه شواهدی ارائه می دهد که مصرف میانه قهوه می تواند برای افراد مبتلا به فشار خون بالا بی خطر باشد.

یک مطالعه تازه منتشر شده در مجله Nutrients گزارش می دهد که نوشیدن سه فنجان یا بیشتر قهوه در روز با کاهش فشار خون محیطی و مرکزی مرتبط است.

به گفته نویسنده اصلی این مطالعه، دکتر Arrigo F.G. سیسرو، دانشیار گروه علوم پزشکی و جراحی در دانشگاه بولونیا، فشار خون محیطی و مرکزی نشانگر سفت شدن شریانی و پیری است.

در افراد مسن مبتلا به فشار خون بالا، شریان های بزرگ سفت تر می شوند که منجر به فشار خون سیستولیک بالاتر (شماره بالای فشار خون) و فشار نبض گسترده تر (تفاوت بین اعداد بالا و پایین) می گردد.

نویسندگان در گزارش خود گفتند که اثرات قهوه بر فشار خون هنوز مورد بحث است، در درجه اول به این علت که معین است که محتوای کافئین قهوه می تواند فشار خون را در کوتاه مدت افزایش دهد.

با این حال، این اثرات ممکن است به وسیله آنتی اکسیدان های موجود در قهوه که می تواند به گشاد شدن رگ های خونی و بعلاوه محافظت از سلول ها در برابر رادیکال های آزاد یاری کند، بهبود یابد.

نوشیدن منظم قهوه با کاهش فشار خون مرتبط است

سیسرو و تیمش می خواستند آنالیز نمایند که چگونه تعامل بین کافئین و سایر ترکیبات موجود در قهوه بر بروز فشار خون تأثیر می گذارد. برای انجام مطالعه خود، تیم سیسرو نمونه ای شامل 720 مرد و 783 زن را که در مطالعه قلب Brisighella شرکت نموده بودند، آنالیز کردند.

این مطالعه در حال اجرا که برای اولین بار در سال 1972 شروع شد، شامل یک نمونه تصادفی شده نماینده یک شهر روستایی شمال ایتالیا به نام Brisighella است. محققان فشار خون و عادات نوشیدن قهوه و بعلاوه مجموعه ای از داده های مرتبط با سلامت قلب و عروق را آنالیز کردند.

پس از تجزیه و تحلیل داده ها، آنها دریافتند که مصرف قهوه با کاهش فشار خون مرتبط است.

سیسرو گفت: به نظر می رسد این روند از 2 فنجان قهوه در روز نتیجه مثبتی دارد. بنابراین، نوشیدن قهوه نباید در مصرف نمایندگان فعلی قهوه ممنوع باشد، اگر ترس این باشد که قهوه می تواند سطح BP را افزایش دهد.

چرا قهوه ممکن است به فشار خون یاری کند؟

مگان کی رودز، دکترا و محقق فوق دکتری، گروه پزشکی، بخش نفرولوژی در دانشگاه آلاباما در بیرمنگام، گفت: مکانیسم های کمی وجود دارد که به وسیله آنها مصرف قهوه می تواند فشار خون را کاهش دهد که بعضی از آنها در مطالعات حیوانی نشان داده شده است.

او شرح داد: قهوه حاوی کافئین است که می تواند فشار خون را در شرایط حاد افزایش و کاهش دهد، اما بعلاوه حاوی آنتی اکسیدان ها و ترکیبات فعال زیستی است که ممکن است مسئول کاهش فشار خون باشد.

Rhoads اسید کلروژنیک را به عنوان نمونه ای از ترکیبی که می تواند فشار خون سیستولیک را در موش ها کاهش دهد، ارائه کرد.

قهوه هنگامی که به وسیله میکروبیوتای روده پردازش می گردد، اسید کلروژنیک به متابولیت هایی تجزیه می گردد که می تواند فراهمی زیستی اکسید نیتریک را افزایش داده و فشار خون را کاهش دهد.

دکتر دبابراتا موکرجی، رئیس دپارتمان پزشکی داخلی و استاد طب داخلی در مرکز علوم بهداشتی دانشگاه فناوری تگزاس، ال پاسو، شرح داد: اگرچه کافئین می تواند سطح BP را افزایش دهد (به ویژه در افرادی که معمولاً قهوه نمی نوشند). اندازه سایر ترکیبات فعال زیستی در قهوه، این اثر را با یک اثر خنثی به مثبت نهایی بر BP متعادل می نماید.

به گفته موکرجی اعتقاد بر این است که اسید کلروژنیک که در بالاترین غلظت در دانه های قهوه وجود دارد، یکی از ترکیبات اصلی قهوه است که فشار خون را کاهش می دهد. کوئرستین نیز ممکن است نقش داشته باشد.

آیا افراد مبتلا به فشار خون بالا باید قهوه بنوشند؟

دکتر جیم لیو، متخصص قلب در مرکز پزشکی Wexner دانشگاه ایالتی اوهایو، گفت: اگرچه این مطالعه کوچک است و بر جمعیت خاصی تمرکز دارد، یافته های آن با دانش قبلی درباره چگونگی تأثیر قهوه بر فشار خون مطابقت دارد.

وی گفت: قهوه می تواند فشار خون را به شدت پس از مصرف افزایش دهد، اما واقعاً هیچ مدرک ثابتی وجود ندارد که نشان دهد مصرف مقادیر میانه قهوه منجر به مسائل طولانی مدت فشار خون بالا یا به طور کلی بیماری قلبی می گردد.

برای افراد مبتلا به فشار خون بالا چه معنایی دارد؟

برای بیماران مبتلا به فشار خون بالا که مقادیر میانهی قهوه مصرف می نمایند، این مطالعه داده های اطمینان بخش تری را ارائه می دهد مبنی بر اینکه ادامه نوشیدن مقادیر میانه قهوه خوب است و تأثیر منفی بر فشار خون نخواهد داشت. لیو گفت: در هر صورت، مصرف میانه قهوه ممکن است به فشار خون یاری کند.

موکرجی افزود که مصرف میانه آن برابر با چهار یا پنج فنجان قهوه است، اگرچه برای افراد مبتلا به فشار خون شدید توصیه نمی گردد.

انجمن قلب آمریکا اشاره می نماید که به مردم توصیه می گردد از نوشیدن بیش از حد قهوه به علت توانایی آن در افزایش فشار خون اجتناب نمایند؛ چرا که می تواند باعث مسائل خواب، تپش قلب و اضطراب گردد.

منبع: سلامت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 12 فروردین 1402 بروزرسانی: 12 فروردین 1402 گردآورنده: khazarkooh.ir شناسه مطلب: 1773

به "نوشیدن قهوه در روز باعث کاهش فشار خون می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوشیدن قهوه در روز باعث کاهش فشار خون می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید